captcha image

A password will be e-mailed to you.

To największe na świecie kryształy selenitu (najczystszej, przezroczystej odmiany gipsu), które osiągają długość nawet 15 metrów. Znajdują się w leżącej 300 metrów pod ziemią Kryształowej Jaskini (Cueva de los Cristales) w Meksyku, będącej fragmentem wciąż czynnej kopalni ołowiu, srebra i cynku.

Te kryształy wyrosły wskutek działalności wulkanicznej – głęboko pod jaskinią znajduje się komora magmy, która zasila podziemne roztwory hydrotermalne. Występujący w nich anhydryt pod wpływem bardzo wysokiej temperatury (ta w jaskini sięga ponad 60 st. C) przeobraził się w gips, który stworzył monumentalne kryształy.

Ekstremalnie wysoka temperatura i wilgotność powietrza wynosząca 100 proc. praktycznie uniemożliwiają ludziom przebywanie w tej jaskini. W tak wysokiej wilgotności nie działa naturalny system chłodzenia ciała, a różnica temperatur między płucami a powietrzem zewnętrznym sprawia, że para wodna może się w nich kondensować, utrudniając oddychanie. Ludzie wchodzący do jaskini muszą nosić kombinezony obwieszone lodem i oddychać powietrzem podawanym z butli, jak przy nurkowaniu. W przeciwnym wypadku czeka ich tam śmierć.

Fot. Wikipedia

Nie ma więcej wpisów