captcha image

A password will be e-mailed to you.

Być może trafiliście na świetnie rozchodzący się w sieci film „Fałszywa pandemia” umieszczony na YouTubie na kanale Michała Żulikowskiego 29 kwietnia. Jeśli nie, to dobrze, nic nie straciliście. Jeśli jednak mieliście pecha obejrzeć to „dzieło” (podobnie jak tysiące naszych rodaków), to chciałbym wskazać kilka błędów i manipulacji, którymi autor się posłużył.

Nie ma sensu omawiać całości, bo teza mówiąca, że nie ma żadnej pandemii jest tak kuriozalna, że szkoda na nią czasu. Ale autor należy do rosnącej ostatnio grupy osób, które – nie mając żadnej wiedzy czy przygotowania – postanawiają opowiadać o związanych z nauką tematach i popełniają przy tym mnóstwo błędów. Mówi jednak z ogromną pewnością siebie i odwołuje się do „zdrowego rozsądku”, co najwyraźniej wystarczy, by był popularny.

Chcę się więc skupić na elemencie, który ostatnio często obserwuję w rozmaitych fałszywkach i łańuszkach. Autor wykorzystał tu wypowiedzi dwóch lekarzy, którzy oceniają koronawirusa jako stosunkowo niewielki problem dotyczący głównie Chin. Mówią to wysokiej klasy polscy specjaliści z Wrocławia – dr Grzegorz Madej i prof. Krzysztof Simon. Jak to możliwe, że z ich ust padły takie wypowiedzi?

Otóż film, którego fragment wykorzystał autor wczoraj pochodzi z 31 stycznia, a więc sprzed niemal 3 miesięcy. Wówczas nie było w Polsce ani nigdzie w Europie ani jednego potwierdzonego przypadku COVID-19, jednak do wrocławskiego szpitala zgłaszali się przestraszeni pacjenci. I do tego odnoszą się wypowiedzi lekarzy przedstawione w materiale wideo. Wyrwane z kontekstu – merytorycznego i czasowego – brzmią dziwnie i służą twórcy materiału do przeprowadzenia manipulacji sugerującej, że w rzeczywistości sami lekarze twierdzą, iż nie ma żadnej pandemii.

Nieco później w filmie pojawia się wypowiedź amerykańskiego naukowca, dr. Johna Ioannidisa, który omawia wyniki badania przeprowadzonego w Kalifornii. Z badania wynika, że liczba osób, które zostały zarażone COVID-19 może być znacznie większa, niż początkowo oceniano.

To skłania autora filmu do karkołomnego wniosku, że nie ma żadnej pandemii. By to udowodnić przeprowadza szereg obliczeń. Opiera się w nich na danych prezentowanych na stronie Polskiej Akademii Nauk.  jednak dane stamtąd pochodzące źle odczytuje i interpretuje. Chodzi o fragment:

Nie wiemy jeszcze, jaki odsetek zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo. Ponieważ ludzie ci nie potrzebują pomocy medycznej, to trudno ich ująć w statystykach epidemiologicznych. Z tego powodu wskaźniki śmiertelności podawane obecnie są zapewne zawyżone, a próby oszacowania rzeczywistej śmiertelności (dla wszystkich grup wiekowych łącznie) wskazują na poziom 0,3-1%.”

Owe 0,3-1% to wartość już obniżona względem podawanych obecnie wskaźników śmiertelności. A więc uwzględniająca fakt, że większości zachorowań nie rozpoznajemy. Tymczasem autor filmu postanawia jeszcze podzielić tę wartość przez 50 lub 85 – liczby pochodzące z kalifornijskiego badania. To kompletnie bez sensu, a uzyskana wartość służy kolejnej manipulacji – udowodnieniu, że rzekomo COVID-19 ma mniejszą śmiertelność, niż grypa sezonowa. Wypada już tylko dodać, że dzielenie jest nie tylko nieuzasadnione merytorycznie, ale dodatkowo źle przeprowadzone.

Mam ogromną nadzieję, że ten materiał zostanie usunięty z YouTube’a. Bo, najwyraźniej, pewność siebie autora oczarowała widzów.

[UPDATE] YouTube usunął film

2.1 50 votes
Article Rating
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
3 lat temu

No i kolejny autor popiera wolność słowa. Przypomina to inkwizycję w czasie której ludzie przekonani o prawości swoich poglądów zabijali innych ludzi… Wiem – ostro i dosadnie.

Eleonora
Eleonora
Reply to  Piotr Stanisławski
3 lat temu

niebezpieczne czy niewygodne ?

Maciej
Maciej
Reply to  Piotr Stanisławski
3 lat temu

Niebezpieczna jest cenzura, wystarczy sięgnąć do nie-tak-dalekiej historii. W każdym reżimie postępujące ograniczenia w sferze wolności słowa były usprawiedliwiane właśnie tym, że pewne poglady są niebezpieczne i stanowią zagrożenie, więc należy je usuwać (najpierw usuwając mozliwosc wolnych wypowiedzi, a z czasem usuwając ich autorów). Nawet jesli wyrażane publicznie są kłamstwa, rzeczy głupie, nielogiczne nieprawdziwe, manipulatywne to nadal konsekwencje ograniczania tej podstawowej wolnosci niosą ze sobą niewspółmiernie gorsze konsekwencje – na wielu poziomach – rowniez dlatego ze daje się ludziom ze skłonnosciami do latwowiernosci naiwnosci wzgledem teorii spiskowych kolejny powod umacniajacy ich najczesciej nieprawdziwe przekonania. Wolna wymiana mysli slow pogladow jest… Czytaj więcej »

Michał
Michał
Reply to  Maciej
3 lat temu

Bardzo dobrze to Macieju ująłeś 🙂

Kuba
Kuba
Reply to  Michał
3 lat temu

Czy własnie została tutaj porównana instytucja stworzona przez organizacje polegającej na wierze, do nauki polegającej na weryfikowalnych dowodach empirycznych?

Lolek
Lolek
Reply to  Michał
3 lat temu

Kiedyś tacy ludzie, głoszący różne takie dyrdymały, to była lokalna atrakcja, wiejski głupek. Społeczność miała z takich trochę uciechy. Dziś w dobie internetu, takie osoby szybko znajdują sobie podobnych i rosną w siłę, przez to zaczynają być niebezpieczni dla społeczeństwa. Od choćby taki szarlatan Zięba, który tytułuje się profesorem. Na Covid-19 zaleca dożylne wlewy z perhydrolu i lewoskrętną witaminę C, którą sprzedaje w swoim sklepie internetowym, za grube pieniądze.

Hubby
Hubby
3 lat temu

“Kłamstwo obiegnie świat zanim prawda zdąży założyć buty” Terry Prattchet
Ten cytat idealnie opisuje sytuacje w internecie. Nikt nie sprawdza źródeł informacji tylko udostępniają i tworzą fale głupoty która zalewa świat.

Wiktor
Wiktor
3 lat temu

Bardzo proszę o podanie liczby zgonów w Polsce i liczby zachorowań odpowiednio na grypę sezonową i na covid19 w marcu i ewentualnie w kwietniu bieżącego roku.

Piotr
Piotr
Reply to  Wiktor
3 lat temu

W zeszłym roku na grypę było 4.5 mln i zmarło 150 osób.

Artur
Artur
3 lat temu

Nic się do dzisiaj nie zmieniło. Od czasu nakrecenia tego filmu. Kto jest osobą która gruntownie śledzi dzień po dniu statystyki, sposoby testowania ludzi na Koronowirusa, zalecenia WHO które zmuszają szpitale do kwalifikowania wszystkich sytuacji jako zgony z powodu Koronawirusa ten wie, że na jaką skale rzeczywiście mamy problem z wirusem, a jaki mamy problem z przesadzoną Propagandą. Parę dni temu Dyrektor Szpitala w Łukowie powiedział że jego obserwacje na jego terenie potwierdzają przesadzoną propagandę Koronawirusa, na drugi dzień film usunięto. Obiektywna dokumentacja (bez emocji) na temat Koronowirusa i zdrowia, prowadzona jest m.innymi na grupie facebook “Zdrowie dla Znawców”.

Katarzyna
Katarzyna
Reply to  Artur
3 lat temu

Ten dyrektor szpitala, został skazany prawomocnym wyrokiem za błąd medyczny, który kosztował życie pacjenta. W dodatku człowiek z nadania pis. Watpliwy autorytet, przynajmniej dla logicznie myślących …..https://24wspolnota.pl/pl/lukow/wydarzenia/43434/dyrektor-szpitala-z-wyrokiem-za-b-d-medyczny.htm

Artur
Artur
Reply to  Katarzyna
3 lat temu

Jeden błąd medyczny dotyczacy zupełnie czego innego nie ma związku z małą ilościom osób zarażonych Koronawirusem, o których odważnie mówi ten Dyrektor. Mam znajomą która zna osobiscie Dyrektora Szpitala w Łukowie i jego pracę. Ocenia jego pracę, że jest swietnym Lekarzem, była jego pacjentką. Jest o tym na grupie “Zdrowie dla Znawców”. Błędami lekarskimi obciążonych jest wielu lekarzy, bo w każdej pracy zdarzają się ludziom błędy. Ogólnie Lekarze popełniają je nonstop, bo są nieprawidłowo edukowani już na studiach i przez cały czas działają nie z duchem leczenia, a z duchem biznesu WHO i firm farmaceutycznych, choćby tego nie chcieli.

Hehe
Hehe
3 lat temu

Za dużo sterydów ?

olek
olek
3 lat temu

Szanowna redakcjo i autorze tekstu, dlaczego nie umiecie wziąć na klatę własnych błędów? Napisałem wam gdzie mijacie się z prawdą a wy usuwacie mój wpis? co to za praktyki? niech inni też znają prawdę: W tym filmiku były manipulacje ale crazynauka też jest mało wiarygodna z prostego powodu. Nie jest prawdą, że liczony obecnie wskaźnik śmiertelności uwzględnia fakt, że większości zachorowań nie rozpoznajemy. Przykład https://www.newsweek.pl/…/koronawirus-w-polsce…/xr1qgc9 gdzie widać jasno że według podawanych wskaźników śmiertelności jest również wykres dla Polski. Wyraźnie widać że wartość jest zbliżona do 5%. Dlatego od razu sprawdzam rzeczywistość, a ona jest taka (stan na dzisiaj): zarażonych od… Czytaj więcej »

olek
olek
Reply to  Piotr Stanisławski
3 lat temu

A jakiś konkret? czy tylko inwektywy? Gdzie popełniam błąd? Pokazuję konkret jak liczona jest śmiertelność i jest liczona w sposób jaki pokazałem a nie taki jak Pan sugeruje w treści swojego artykułu… Czego nie zrozumiałem?

olek
olek
Reply to  Piotr Stanisławski
3 lat temu

Rozumiem, wszedłem na stronę PAN i ma Pan rację. Przepraszam, wycofuję zdanie na temat Pana manipulacji, a którą przypisuję mediom. I o taki poziom dyskusji mi chodzi. Przepraszam, mój błąd. Dodam tylko, że może warto by wspomnieć o tych danych wylewających się z ekranów telewizorów i komputerów, gdzie podaje się dramatyczne dane bo są dalece wyższe od tego co podaje PAN i które właśnie nie uwzględniają przypadków bezobjawowych. Pozdrawiam

Chester
Chester
3 lat temu

Ok ok wszystko ok ale średnia wieku umieralności na COVID-19 to 65+…zdarzaja się wypadki ze umrze młody człowiek… Ale większość tych co umarli to osoby starsze więc jak dla mnie ta cała “pandemia” to trochę przesadzona sprawa bo jakby nie było na zapalenie płuc rzadko zdarza się aby przeżyła osoba z tego przedziału wiekowego. Więc niech nie nazywają tego pandemia tylko wirusem który po prostu atakuje płuca i powoduje zapalenie płuc i nie hamuje się gospodarki z tego powodu tylko zapewni się w pracy bezpieczeństwo i warunki higieny. Mydła nie brakuje chyba w Polsce żeby dostarczyć go do firm maseczkę… Czytaj więcej »

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

A co Państwo sądzą o mądrościach i faktach przytoczonych przez wątpliwej jakości, acz bardzo popularnego guru polskiego kołczingu?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3775872195816232&id=109501372453351

zulugula
zulugula
3 lat temu

Rok 2017 – liczba zgonów dane z GUS 402852 osób !!!!!!!!!!
W 2018 również liczba zgonów ponad 400 tyś dane z GUS
Panie tropicielu fake news jaki odsetek zgonów stanowią w 2020 zgony na covid19?

Nie ma więcej wpisów
%d bloggers like this: