captcha image

A password will be e-mailed to you.

We wczorajszym losowaniu Lotto, w którym do wygrania było 50 mln zł, padły trzy szóstki, każda po ponad 17 mln zł. Wygrani mieli nieprawdopodobne (a raczej mało prawdopodobne) szczęście!

W Lotto jest możliwych 13 983 816 różnych zestawów sześciu liczb, a więc prawdopodobieństwo zakreślenia akurat TEGO właściwego zestawu wynosi 1:13 983 816.

Astronom Alan Harris obliczył, że prawdopodobieństwo bycia uśmierconym przez meteoryt wynosi około 1: 700 000. W kalkulacji tej wziął pod uwagę liczbę asteroid, które grożą kolizją z Ziemią oraz to, ile szkód mogą po upadku narobić (co zależy od ich rozmiaru), uwzględnił także przeciętną długość życia człowieka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
7 lat temu

Meteor. Nie meteoryt.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Wiktor
7 lat temu

Zdecydowanie meteoryt. Meteor to zjawisko.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Statystycznie ja i pies mamy po 3 nogi. Jak już się bierzemy za rachunek prawdopodobieństwa to porównujmy zdarzenia porównywalne. A tu porównuje się szanse wygranej w pojedynczym losowaniu przy obstawieniu pojedynczego zakładu z prawdopodobieństwem trafienia przez meteoryt liczonym w skali całego ludzkiego życia. Mało kto tak gra: raz w życiu 1 zakład i potem już nigdy więcej. Przy kumulacjach ludzie kupują po kilka albo i kilkanaście zakładów, a większość graczy gra regularnie. Teoretycznie można grać w dużego lotka nawet 156 razy w roku (grając z plusem 312 razy). Jeśli ktoś będzie tak regularnie grać przez 50 lat swojego życia to… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
Reply to  Piotr Stanisławski
3 lat temu

To nie czytaj, bez łaski. Nie umiesz odnieść się do meritum wypowiedzi to się czepiasz powiedzenia.

Marcin
Marcin
Reply to  Piotr Stanisławski
3 lat temu

Specjalistą to ty nie jesteś od języka polskiego, konkretnie od czytania ze zrozumieniem. “Statystycznie ja i mój pies mamy po 3 nogi” to utarty zwrot, który był sarkastycznym komentarzem do twojego błędnego wywodu o meteorytach i lotto, a nie moim twierdzeniem. Twierdzenia są w kolejnych zdaniach.

Marcin
Marcin
Reply to  Piotr Stanisławski
3 lat temu

Co tak długo? Czy doczekam się stanowiska ws. meritum nim zabije mnie spadający meteoryt? Średnio raz na tydzień ktoś trafia szóstkę w lotto, a twierdzisz w powyższym artykule, że śmierć od meteorytu jest 20 razy bardziej prawdopodobna, więc raz na 8 i pół godziny ktoś powinien w naszym kraju padać trupem po kosmicznej kolizji. Nie zwlekaj więc dłużej, bo już dawno powinniśmy udać się do schronu 😉

Marcin
Marcin
Reply to  Marcin
3 lat temu

Dla ułatwienia podaję wzór jakim posłużyłem się do wyliczenia prawdopodobieństwa trafienia szóstki po n losowaniach przy 1 zakładzie (obojętne jest przy tym, czy to są zawsze te same numery, czy gra na chybił trafił): 1 minus (13983815/13983816) do potęgi n. Ponieważ 13983815/13983816 jest bardzo małe, w zasadzie można przybliżyć to przez n/13983816. Dla n=312×50 (50 lat regularnej gry z 1 zakładem z plusem) dokładne wyliczenie daje 1:897 przybliżone zaś 1:896. Ale żeby nie było, że przyjąłem zbyt naciągane założenia, to zamiast nałogowego gracza weźmy statystycznego Polaka. Skoro rocznie szóstkę trafia ok. 55 Polaków, przez 80 lat teoretycznie 4400 (wow, taki… Czytaj więcej »

znafca
znafca
2 lat temu

No dobra, skoro 1:700 000 i zakładając średnią życia 70 lat to dziennie średnio powinno ginąć 0,4 osoby od uderzenia meteora

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Znalazłem trochę inne dane. Prawdopodobieństwo śmierci od meteorytu 1: 1 600 000
I nawiązując do tego co pisał pare miesięcy temu Marcin (pomijając wstęp z psem), to trzeba przyznać mu rację. Albo bierzemy do porównania 1 losowanie oraz 1 konkretny meteoryt przelatujący w pobliżu Ziemi, albo liczymy prawdopodobieństwo zdarzeń sprzyjających w okresie np. 72 lat (średnia życia człowieka). Potem to liczymy schematem Bernulliego albo możemy przy dużym n i bardzo małym prawdopodobieństwie jednostkowym p, policzyć to rozkładem Poissona.
Pozdrawiam
(źródło: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/only-person-ever-hit-meteorite-real-trouble-began-later-180961238/)

Nie ma więcej wpisów
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: