captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Czy Wi-Fi emituje szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, interferuje z kuchenką mikrofalową i wywołuje nowotwory? Oto przegląd naukowej wiedzy na ten temat.

Konsultacja: dr Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

W polskim internecie znów ożyły doniesienia o rzekomej szkodliwości Wi-Fi. Powodem tego zamieszania jest wpis na Facebooku, w którym kobieta w ciąży radzi się, jak odciąć sąsiadom Wi-Fi, „bo może napromieniować dziecko i prowadzić do chorób”:

O możliwym wpływie Wi-Fi zrobiło się głośno, kiedy w 2015 roku zakazano używania tej technologii we francuskich przedszkolach. O tym, że Wi-Fi szkodzi zdrowiu, mówiła też nagłaśniana przez brytyjskie i polskie media lekarka, dr Erica Mallery-Blythe.

Rzecz w tym, że o szkodliwości Wi-Fi (czyli urządzeń bezprzewodowych działających w standardzie IEEE 802.11) nie świadczą żadne wiarygodne badania naukowe, łącznie z tymi, którym patronowały Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i brytyjski rząd namawiany przez swoich obywateli, by postąpił w ślady rządu francuskiego i zakazał stosowania Wi-Fi w szkołach i przedszkolach.

 

 1. Czy szkodzi nam promieniowanie elektromagnetyczne z routerów Wi-Fi?

Nie.

Większość routerów Wi-Fi działa w zakresie częstotliwości 2,4-2,5 GHz (zbliżonej do tej wykorzystywanej przez telefony komórkowe) oraz 5, 5,3 lub 5,8 GHz. Poziom promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez wszystkie wymienione typy routerów dla przebywających w pobliżu ludzi jest znacząco niższy niż w przypadku promieniowania, którego doświadczamy, kiedy rozmawiamy przez telefon komórkowy. To ostatnie, nawiasem mówiąc, również nie jest szkodliwe dla zdrowia. Efekt „gorącego ucha” wywoływany jest nagrzewaniem się baterii, a nie podgrzewaniem tkanek przez pochłanianie fal elektromagnetycznych telefonu. A Wi-Fi jest od telefonu bezpieczniejsze. Badania pokazały, że większą dawkę promieniowania pochłania osoba rozmawiająca przez 20 minut przez telefon komórkowy niż ktoś, kto przez rok przebywa w pobliżu routera Wi-Fi.

 

W 1996 roku WHO rozpoczęła badania pod nazwą International EMF Project, które miały określić ewentualne zdrowotne skutki ekspozycji człowieka na pole elektromagnetyczne o częstotliwości od 0 do 300 GHz. Zbadano różne częstotliwości i nie znaleziono żadnych negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z przebywania w pobliżu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne w tym zakresie. Sygnały z routerów mają bardzo małą moc, zazwyczaj około 0,1 wata (100 miliwatów), a więc nawet nie zbliżają się do limitów wyznaczonych przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP).

W niezależnym podsumowaniu stanu badań nad wpływem Wi-Fi na zdrowie ludzi amerykańscy naukowcy z University of Pennsylvania również podkreślają, że systemy Wi-Fi emitują bardzo niskie promieniowanie względem obowiązujących norm, choć ich zdaniem potrzeba więcej analiz, żeby wykluczyć jakiekolwiek wątpliwości zdrowotne.

Fot. Pixabay

 

 1. Czy sygnał Wi-Fi może wejść w interferencję z kuchenką mikrofalową – przecież działają w tym samym paśmie częstotliwości radiowej?

Nie może.

Posiadanie routera Wi-Fi NIE jest tym samym, czym byłoby używanie kuchenki mikrofalowej z otwartymi drzwiczkami. Mikrofale to określony typ fal radiowych – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali pomiędzy podczerwienią a falami ultrakrótkimi. Ponadto sygnał radiowy emitowany przez Wi-Fi jest 100 tys. razy słabszy niż sygnał kuchenki mikrofalowej. Routery Wi-Fi emitują fale na stosunkowo dużych dystansach. Natężenie fal radiowych maleje wraz z kwadratem odległości od źródła – za każdym razem, gdy podwajasz odległość, dostajesz tylko jedną czwartą poprzedniej mocy. A więc im dalej od routera, tym słabszy sygnał, co każdy z nas może odczuć, kiedy próbuje „złapać” sieć z dala od hotspotu.

Z częstotliwości mikrofalowej korzysta nie tylko Wi-Fi i kuchenka mikrofalowa, ale też wiele urządzeń domowych, m.in. niańki elektroniczne, telefony bezprzewodowe DECT, walkie-talkie, bezprzewodowe kamery i alarmy. Wi-Fi nie jest niczym innym jak jeszcze jednym urządzeniem elektrycznym dołączającym się do masy elektromagnetycznych sygnałów stale obecnych w naszych domach z powodu obecności kabli zasilających, pralek, zmywarek, odbiorników radiowych czy telewizyjnych.

 1. Czy Wi-Fi zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory?

Z tego, co obecnie wiadomo – nie.

Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa sieci Wi-Fi dla zdrowia opierają się głównie na badaniu z 2007 roku, które wykazało wzrost ryzyka wystąpienia nerwiaków i glejaków u osób przez 10 lat intensywnie korzystających z telefonów komórkowych.

Wynikom tym zaprzecza wiele innych badań, m.in. opublikowana w 2008 roku metaanaliza, czyli gruntowny przegląd dziewięciu badań (w których udział wzięło ponad 5000 pacjentów) dotyczących ryzyka wystąpienia raka mózgu u ludzi rozmawiających przez telefony komórkowe. „Nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka u użytkowników telefonów analogowych lub cyfrowych telefonów komórkowych” – napisali autorzy metaanalizy.

Jednak zaistniałe wcześniej wątpliwości wystarczyły, by Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, będąca agendą WHO) zaklasyfikowała promieniowanie elektromagnetyczne niskich częstotliwości, emitowane przez urządzenia bezprzewodowe, jako ewentualnie/możliwie rakotwórcze dla ludzi (grupa 2B). Brzmi groźnie, ale w tej samej kategorii znalazły się m.in. zawód stolarza, ekstrakt z aloesu czy benzyna.

 1. Czy istnieją ludzie z nadwrażliwością elektromagnetyczną?

Nie.

Fot. Andy/Flickr

O objawach mających świadczyć o nadwrażliwości na Wi-Fi (a szerzej na oddziaływanie wszelkiego typu pola elektromagnetycznego) głośno zrobiło się za sprawą wspomnianej już brytyjskiej lekarki dr Eriki Mallery-Blythe, która uważa, że Wi-Fi jest odpowiedzialne u wielu jej pacjentów za częste bóle głowy, problemy ze snem, płodnością, chroniczne zmęczenie (do listy dodaje też guzy mózgu). Wiele osób na świecie tego typu dolegliwości u siebie zaczęło wiązać z oddziaływaniem Wi-Fi, telefonów komórkowych czy linii wysokiego napięcia. Zjawisko to zostało nazwane nadwrażliwością elektromagnetyczną.

Weryfikacją jego przyczyn zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji i King’s College London, którzy przeprowadzili badania z udziałem ludzi skarżących się na tego typu problemy. Skany mózgu z rezonansu magnetycznego pokazały, że uaktywniają się u nich obszary odpowiedzialne za przetwarzanie danych bólowych – stało się to, gdy powiedziano badanym o wystawieniu ich na fale z częstotliwości Wi-Fi, mimo że w rzeczywistości takiego działania nie podjęto. Zdaniem naukowców nadwrażliwość elektromagnetyczna jest u badanej grupy wynikiem efektu nocebo (przeciwieństwem przeciwbólowego wpływu obserwowanego przy ekspozycji na placebo). A jest on wywołany najprawdopodobniej doniesieniami medialnymi dotyczącymi zagrożeń, jakie niosą nowe technologie.

Podsumowując: nauka nie twierdzi, że Wi-Fi jest w 100 proc. bezpieczne i nigdy nie sprawi nam najmniejszego kłopotu – bo tak już działa nauka, że zawsze zostawia furtkę dla nowych odkryć. Jednak dotychczasowe badania nie wskazują na jakąkolwiek szkodliwość promieniowania emitowanego przez te systemy.

Jeśli kogoś to nie uspakaja, to warto zdawać sobie sprawę, że nie mamy 100 proc. pewności w żadnej takiej kwestii – bezpieczeństwa jedzenia jarmużu, uprawiania tańca towarzyskiego czy pływania na plecach. Dlatego sądzę , że jeśli mamy mieć obawy związane z Wi-Fi, to niech one będą oparte na logicznych, naukowych przesłankach, a nie na plotkach powielanych w internecie.

 

Wi-Fi szkodliwe dla zdrowia? Obalamy mit
3 (59.86%) 564 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • Sławomir Forysiak

  badania za pieniadze i anzlecienie producentów wiec jak maja byc wyniki?

  • Piotr

   Których producentów? Praktycznie wszystko ma dziś wifi od samochodów po lodówki. IEEE 802.11 ma już 20 lat, proszę sobie zobaczyć ile jest sieci wszedzie dookoła nas ja sam w mieszkaniu łapię 27 cudzych “internetów”. Gdyby wifi powodowało raka albo bezpłodność to już dawno byś my tego doświadczyli.

   • Hiwatari

    Gdyby powodowało bezpłodność to dopiero firmy antykoncepcyjne miałyby problem 😉

 • Jossarian

  Witam. To ja poproszę o komentarz do takiej sprawy:
  https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=46530

  Obydwaj moi koledzy z biura zmarli w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Mieli 21 i 23 lata.

  • Tomek

   No przecież na samym początku masz napisane, że wisi tam antena na suficie i norma przekroczona jest 16 razy. Tu nie trzeba komentarza.

  • Boxin

   • Ale jaką wartość naukową ma twn filmik?

  • Boxin

   • I wydaje Ci się, że ten filmik z żółtymi napisami ma większą wartość informacyjną niż przedstawione w tekście badania?

 • Anna Dadecka

  W takim razie dlaczego tak dużo mówi się o potrzebie ochrony dzieci przed Wi-Fi? Chociażby w tym artykule: https://muditalab.com/how-to-protect-kids-from-radiation-and-why-its-important-4183ace16883. W internecie jest tego znacznie więcej!

 • pulvius

  Poproszę o wyjaśnienie odpowiedzi na PYTANIE 2.

  Dlaczego fale elektromagnetyczne z routera nie mogą wejść w interferencję z falami elektromagnetycznymi z kuchenki mikrofalowej o tej samej częstotliwości? Mam wrażenie, że tekst odpowiedzi zupełnie nie odnosi się do pytania. Ktoś chyba użył zbyt dużego skrótu myślowego i wyszło przekłamanie.

  • Między innymi dlatego, że mikrofalówka jest odizolowana – fale zatrzymywane są przez jej obudowę.

   • pulvius

    W artykule wyraźnie była mowa o kuchence z otwartymi drzwiczkami. Oczywiście kuchenka z otwartymi drzwiczkami nie powinna się włączyć, ale przecież nie ja wymyśliłem ten przykład tylko Państwo i nie tego dotyczyło pytanie 😉

    Uściślimy więc przypadek eksperymentalny:
    Załóżmy, że w warunkach laboratoryjnych mamy kuchenkę mikrofalową, pozbawioną drzwiczek i zabezpieczeń, dzięki czemu emituje fale elektromagnetyczne na zewnątrz.
    Obok stawiamy router, który emituje fale elektromagnetyczne o tej samej częstotliwości.

    Czy te fale wchodzą ze sobą w interferencję?

 • Tomix

  LUDZIE TU SIE NIE WYMIENIA OPINI – TEN PORTAL UPRAWIA AUTOCENZURE !!!

 • DCLXVI

  Bardzo dobry artykuł.
  Przydało by się do niego dodać (albo opisać w nowym artykule) informacje o pseudonaukowych gadżetach sprzedawanych w internecie jako rzekome antidotum na szkodliwość WiFi, np. orgonity, odpromienniki, rośliny neutralizujące promieniowanie, medaliony, itp.
  Trzeźwo myślący człowiek od razu rozpozna, że żaden z tych przedmiotów nie działa.

 • Poldek

  Mikrofale powoduja raka juz sygnal 3G jest niebezpieczny, badania na dziewczynkach ze szkol gdzie jest wifi pokazalo ze ich jajeczka obumierają. Dzieci do 6-7 roku zycia nie powinny w ogole miec dostepu do technologii bo mikrofale oddzialywują na mózg. Testy na roslinach pokazaly ze te w poblizu routerow nie kielkuja. Sygnal 5G a niedlugo i 6G jest tak silny ze moze powodowac samozaplon a uzyty jako broń, kompletną biologiczną depopulacje !! Jesli ktos nazywa sie naukowcem to niech postepuje jak naukowiec a nie przepisuje akapity od kogos.

 • Jak narazie niczego nie dowiedliście.
  ” Badania pokazały”. To pokażcie te badania bo jak narazie w każdym propagandowym artukule widzimy “badania pokazały”, “Badania naukowe pokazały” & “Badania amerykańskich naukowców pokazały”. Aż się wymiotować chce. Ja chcę zobaczyć źródło – BADANIA SAME W SOBIE a nie Wasze “co my sądzimy” bo to akurat jest najmniej ważne.

  • Trudno nam komentować Twoje problemy żołądkowe i nudności.
   Natomiast tekst jest pełen linków z odnośnikami do badań. Zanim zaczniesz pisać agresywne komentarze przyjrzyj się tekstowi, który komentujesz.

 • placek

  Wg. “crazy(pseudo) nauka” wywnioskować można że wszystko jw powyższym temacie jest nie szkodliwe. A to nie prawda !! Głupoty piszecie.
  Nie wszystko jestem w stanie zweryfikować, lecz w kilku punktach jestem, ot choćby z tym grzaniem ucha od grzejącej się baterii a nie od fal elektromagnetycznych.. otóż NIE jest to (tylko) grzanie od baterii..

 • dagmara

  hi hi

 • Jacek Zając

  Pewny jestem że wiele osób które tutaj się wypowiadają palą papierosy, piją alkohol i odżywiają się produktami na szprycowanymi chemią. więc jeśli tak jest to po co przejmować się jakimś tam promieniowaniem.

 • Łukasz Polak Polaczenko

  totalna bzdura wifi ma znacznie słabsze natężenie niż GSM a w ciągu kilku sekund przeszywa nas tysiące wiązek tego promieniowania, ja pracuje pod nadajnikiem GSM jednym z większych w Polsce ponad 2 lata i mam się świetnie a tu natężenie jest kilkaset tysięcy razy większe niż w telefonie. Promieniowanie kosmiczne ma jeszcze większe natężenie a wali w nas dniami i nocami.

 • serwatka_forewer

  Kompletne bzdury i dez informacja. Zainteresowanych tematem zachęcam do poszukiwań, są badania które obalają dobitnie powyższe “nie szkodzą”.

  • To poprosimy linki do tych badań. Konkrety, nie opowieści.

Nie ma więcej wpisów