captcha image

A password will be e-mailed to you.
Wschód Ziemi, zdjęcie trzecie, najsłynniejsze

Wschód Ziemi, zdjęcie trzecie, najsłynniejsze

Przeszło 54 lata temu, w Wigilię 1968 roku, członkowie załogi Apollo 8 Frank Borman, Jim Lovell oraz Bill Anders stali się pierwszymi ludźmi, którzy znaleźli się na orbicie Księżyca i pierwszymi, którzy zobaczyli niezwykły wschód Ziemi. Teraz i my możemy zobaczyć ten historyczny moment dokładnie tak, jak widzieli go astronauci. Stało się to możliwe dzięki danym z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Doskonałe mapy powierzchni Księżyca połączone ze zdjęciami zrobionymi przez astronautów pokazały, gdzie dokładnie znajdował się Apollo 8, a nawet jak był ustawiony w przestrzeni w chwili robienia historycznego zdjęcia.

24 grudnia 1968 roku, kilka minut po 10:30 czasu Huston (w Polsce była wtedy 17:30), Apollo 8 po raz czwarty okrążał Księżyc i wylatywał właśnie z jego nocnej strony. Dowódca misji Frank Borman siedział w fotelu po lewej i przygotowywał się do obrócenia statku zgodnie z planem lotu. Nawigator Jim Lovell był w dolnym pomieszczeniu na sprzęt, przygotowując się z pokładowym sekstansem do obserwacji charakterystycznych punktów na powierzchni Księżyca, a Bill Anders siedzący na prawym fotelu obserwował Księżyc przez boczne okno i robił zdjęcia aparatem Hasselblad z teleobiektywem 250 mm. W międzyczasie drugi Hasselblad z 80 mm obiektywem zamontowany był w oknie Bormana skierowanym na wprost, tzw. oknie rendezvous i fotografował powierzchnię automatycznie co 20 sekund.

Te zdjęcia zestawione z mapami wysokiej rozdzielczości zrobionymi przez LRO pokazują, że Borman wciąż obracał Apollo, gdy ukazała się Ziemia. To właśnie ten obrót sprawił, że tym razem wschód Ziemi stał się widoczny dla astronautów – przy trzech poprzednich przelotach po orbicie statek był inaczej ustawiony. Teraz Ziemia pokazała się w bocznym oknie Billa Andersa.

Jak wyglądała, możemy zobaczyć dzięki rekonstrukcji przygotowanej w 2013 roku z okazji 45. rocznicy powstania tej ikonicznej fotografii przez Goddard’s Scientific Visualization Studio. Usłyszycie głosy astronautów tak, jak zostały zapisane przez pokładowy magnetofon, poczynając od Franka Bormana zapowiadającego początek manewru obrotu. Zobaczycie wschodzącą Ziemię przesuwającą się w miarę obrotu od jednego okna do kolejnego.

Słychać też nerwowe zamieszanie i pierwszą decyzję “Nie rób tego zdjęcia, to nie było zaplanowane“. Na szczęście załoga nie zadziałała według planu i mamy to zdjęcie-ikonę.

W sumie powstały trzy zdjęcia – jedno czarno-białe, zrobione jeszcze przed założeniem nowego filmu, i dwa kolorowe. To trzecie stało się najsłynniejsze, a jego oryginał widzicie na górze strony.

Wschód Ziemi, zdjęcie pierwsze

Wschód Ziemi, zdjęcie pierwsze


Wschód Ziemi, zdjęcie drugie

Wschód Ziemi, zdjęcie drugie


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałem ja, Piotrek). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów