captcha image

A password will be e-mailed to you.

Z tymi monetami wiąże się naprawdę pokręcona historia 🙂

Pochodzą z X wieku i zostały odnalezione na wyspie w archipelagu Wessel u północnych wybrzeży Australii. A to może oznaczać, że kontynent ten odkryto nawet 600 lat przed pojawieniem się tam kapitana Cooka, który w 1770 roku przyłączył Australię do Korony Brytyjskiej.

Monety wybito w dziwnym sułtanacie, jaki powstał w X wieku na wyspie Kilwa u wybrzeży Tanzanii. Jego władcą był syn ówczesnego władcy Persji, Ali ibn al-Hassan Shirazi, który kupił tę wyspę od króla Almuli, jednego z władców ludu Bantu za cenę… tylu kolorowych ubrań, które mogłyby opasać wyspę. Potem król zmienił zdanie i próbował odzyskać wyspę, dlatego Ali ibn al-Hassan Shirazi kazał zlikwidować wąski most ziemny, jaki łączył ją z lądem. I przystąpił do obrony. Sułtanat wytrwał tam do początku XVI wieku.

Sułtanat Kilwa opierał swoją gospodarkę na handlu i jego statki zapuszczały się od XIII do XVI wieku w rejony Indii i dalej na wschód. Ian McIntosh z australijskiego Indiana University uważa, że kupcy perscy mogli przybyć do Australii w XII wieku, a więc na długo przed europejskimi odkrywcami z Danii pod dowództwem Willema Janszoona, który wylądował tam w 1606 roku.

Nie ma więcej wpisów