captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Zaćmienie Księżyca 25 kwietnia 2013

Zaćmienie Księżyca 25 kwietnia 2013

Dziś, 25 kwietnia, zaćmienie Księżyca. Prawdę mówiąc to nie będzie jedno z tych wielkich zaćmień Księżyca, które oglądamy z opadniętą szczęką – to będzie bardzo małe zaćmienie, raczej zaćmionko.

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca?

25 kwietnia wieczorem. Początek głównej części zaćmienia (gdy cień Ziemi zasłoni kawałek Księżyca) to godzina 21:54. Maksimum zaćmienia będzie o 22:07, a koniec – o 22:21.

Od 20:03 do 00:11 (już w piątek) będzie trwało tak zwane zaćmienie półcieniowe, kiedy Księżyc będzie tylko przyciemniony przez cień Ziemi.

Jak będzie wyglądało zaćmienie Księżyca?

Jak wspomnieliśmy to bardzo niewielkie zaćmienie. Tylko 1,5% tarczy Księżyca zostanie zasłonięte przez cień. O 22:07 Księżyc będzie wyglądał, jakby miał malutką ciemną czapeczkę, bo zasłonięta zostanie górna część jego tarczy.

Jak zobaczyć zaćmienie Księżyca?

Wystarczy wyjść i podnieść głowę. Księżyc, jak zawsze w czasie zaćmienia, jest w pełni, więc nie będzie problemu z jego znalezieniem na niebie. Obserwację najlepiej rozpocząć o 21:53, bo minutę później cień zacznie pojawiać się na tarczy Księżyca.

Zaćmienie będzie widać gołym okiem, ale ponieważ jest bardzo niewielkie to lepszy efekt uzyskamy patrząc choć przez małą lornetkę.

Zaćmienie Księżyca 25 kwietnia 2013 roku będzie widać z całej Polski (o ile tylko nie zasłonią go chmury).

Ciekawostką jest fakt, że nieco w lewo od tarczy Księżyca widoczny będzie Saturn. Wygląda jak niezbyt jasna gwiazdka.

Jeśli macie jakieś pytania – zadawajcie je w komentarzach.

Zaćmienie Księżyca 25 kwietnia 2013 roku
5 (100%) 10 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów