captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ślad człowieka sprzed 800 000 lat. Niestety nie mamy informacji o odkryciu przodków Canona.

Ślad człowieka sprzed 800 000 lat. Niestety nie mamy informacji o odkryciu przodków Canona.

Na wschodnim wybrzeżu Anglii znaleziono odciski ludzkich stóp liczące co najmniej 800 000 lat. To najstarsze takie ślady, jakie kiedykolwiek znaleziono poza Afryką.

Pozostawił je człowiek należący prawdopodobnie do gatunku Homo antecesor lub Homo erectus. Odkrycia dokonano w maju zeszłego roku, jednak dopiero teraz zostało ogłoszone wraz z pracą, która ukazała się w magazynie PLOS ONE.  Ślady znaleziono na brzegu morza po tym, jak woda odsłoniła starą warstwę skamieniałego mułu. Znajduje się w niech około 50 śladów stóp należących do przynajmniej 5 osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Prawdopodobnie chodzili oni po brzegu poszukując jedzenia. Być może byli ze sobą spokrewnieni.

O znaczeniu tego odkrycia może świadczyć fakt, że najstarsze dotąd znalezione na Wyspach Brytyjskich ślady ludzkie miały… 7500 lat. Nie dość, że nie mieliśmy dotąd podobnych dowodów na tak wczesną obecność przodków ludzi poza Afryką, to w dodatku pojawili się oni w rejonie, który nie należał do najbardziej przyjaznych.

Chris Stringer, archeolog uczestniczący w badaniach powiedział agencji Associated Press:

To każe nam przemyśleć od nowa kwestię możliwości tych wczesnych ludzi, którzy musieli tu stawić czoła warunkom chłodniejszym niż dziś. Być może mieli kulturowe adaptacje, o których dotąd myśleliśmy, że nie istniały 900 000 lat temu. Czy nosili ubrania? Czy budowali schronienia, osłony przed wiatrem? Czyżby tak wcześnie używali już ognia?

Więcej o odkryciu mówi film przygotowany przez brytyjskie Natural History Museum:

To, co morze odsłoniło – morze szybko zabrało. Po większości odcisków odsłoniętych w maju nie ma dziś już śladu – zostały rozmyte przez wodę. Na szczęście badacze wcześniej starannie udokumentowali stanowisko i zrobili odlewy śladów. No i mają nadzieję, że skoro raz coś takiego udało się znaleźć, to w okolicy pojawią się jeszcze kolejne odkrycia. Być może będą to nawet ślady tej samej grupy naszych przodków?

Miejsce, w którym odkryto ślady

Miejsce, w którym odkryto ślady

Zdjęcia pochodzą z oryginalnej pracy zamieszczonej w PLOS ONE

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
konrado0905
konrado0905
6 lat temu

Nie rozumiem jak muł mógł skamienieć z tak wyraźnym odciskiem. Był daleko od wody? Jeśli był daleko od wody to czemu można było zostawić w nim ślady?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  konrado0905
6 lat temu

Mógł być dalej od wody, jednak nadal wilgotny – na przykład po deszczu. Potem przyszło kilkanaście gorących dni, które wysuszyły błoto. Potem pokrył je np. piach nawiany z plaży po wichurze.
Znanych jest wiele takich stanowisk z odciskami stóp – również stóp dinozaurów, a więc liczących dziesiątki milionów lat.

RedFireFox
RedFireFox
5 lat temu

Przetrwaly 800 000 lat, by w ciagu niecalego roku zostac odslonietymi, po czym rozmytymi przez wode… Ciekawe jak wczesniej opieraly sie podobnym procesom naturalnym… 😉

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x