captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

To jedna z tych wiadomości, w którą tak trudno uwierzyć, że aż zastanawialiśmy się, czy powinniśmy o tym pisać. Ale coraz więcej źródeł potwierdza tę informację. Znaleziono szczątki mamuta zachowane tak dobrze, że wyciekła z nich płynna krew!

Odkrycia dokonali rosyjscy naukowcy na Syberii. Znaleźli część tułowia i tylne nogi mamuta wmarznięte w lód. Górna część ciała została prawdopodobnie zjedzona przez zwierzęta. To nie pierwsze podobne odkrycie – wiele razy znajdowano już dobrze zachowane ciała nawet całych mamutów.

Tu jednak zrobiło się dziwnie. Gdy rozbito lód w okolicy żołądka zwierzęcia nagle zaczęła wypływać krew. Była bardzo ciemna ale płynna! To zupełnie zaskakujące, bo po pierwsze według ocen zwierzę umarło 10-15 tysięcy lat temu, a po drugie w tak niskiej temperaturze krew nie powinna być płynna.

Cenny płyn udało się złapać do probówki. Teraz zostanie poddany badaniom. Jak to jednak możliwe, że krew była płynna? Może to mieć związek z badaniami, które prowadzono przed trzema latami. Udało się wtedy odkryć, że hemoglobina mamutów potrafiła oddawać tlen tkankom w znacznie niższej temperaturze, niż dzieje się to u współczesnych zwierząt. Być może więc krew mamutów miała jeszcze jakiś dodatkowy składnik, który zapobiegał jej zamarzaniu. Druga możliwość jest taka, że to albo nie jest krew albo dostały się do niej jakieś organizmy, które zapobiegły jej zestaleniu.

Badacze podkreślają też, że część ciała była bardzo dobrze zachowana, bo w przeciwieństwie do innych przypadków ten mamut nie rozmarzł nigdy. Od kilkunastu tysięcy lat pozostawał stale w lodzie. Jego mięso zachowało nawet świeży, czerwony kolor.

Oczywiście największe emocje budzi to, że w takich tkankach DNA mogło zachować się w tak dobrym stanie, że umożliwi to sklonowanie mamuta. Mają się tego podjąć naukowcy z Korei Południowej. Projekt będzie polegał na wprowadzeniu DNA mamuta do komórki jajowej słonia i wszczepieniu zarodka do macicy słonicy. Czy po 22-miesięcznej ciąży faktycznie narodzi się mały mamut? Nie wiemy, ale jesteśmy bliżej tego niż kiedykolwiek dotąd.

Cieszyć się czy bać? Jak sądzicie?

Znaleziono płynną krew mamuta
4.9 (98.14%) 43 głosów

Czego u nas szukaliście?

4
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Orkamajty_majkIrenePatrycja Cieszynska Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patrycja Cieszynska
Gość
Patrycja Cieszynska

Cieszyć 😀 być może będzie mały mamut <3

Irene
Gość
Irene

Sama informacja z DNA mamuta to niestety tylko część sukcesu… Nawet jeśli uda się skutecznie zapłodnić samicę, to, w jakim gatunku wzrasta zarodek ma bezpośredni wpływ na to jakim w efekcie będzie gatunkiem.(tak jak to się ma z hybrydami – mułem i oślikiem). Zatem możemy w konsekwencji otrzymać nie mamuta, a słonia z domieszką cech mamucich.

majty_majk
Gość
majty_majk

To będzie klon jedynie.

Orka
Gość
Orka

Nie ‘przed trzema latami’, a ‘przed trzema laty’ 😉

Nie ma więcej wpisów