captcha image

A password will be e-mailed to you.
Żółw Tuly

Żółw Tuly

Większość z nich nie żyłaby już, gdyby nie dano im drugiej szansy. Oto przykłady tego, jak współczesna medycyna i inżynieria mogą pomóc również zwierzętom. Jeśli chcą.

45-letnia żółwica Tuly nie miała szczęścia. Kiedy trwała pogrążona w zimowej hibernacji, jej łapę pożarły szczury. Weterynarze z Norfolk Tortoise Club w Norwich zrobili dla zwierzęcia protezę z kółka od traktora-zabawki.

 

Delfin Fuji

Delfin Fuji

Fuji, samicę delfina mieszkającą w akwarium w Okinawie, zaatakowała nieznana choroba. Aby uratować jej życie, weterynarze zmuszeni byli amputować jej cały ogon. Z pomocą delfinowi przyszli inżynierowie z fabryki opon z Bridgestone, którzy opracowali specjalną silikonową protezę ogona dla Fuji.

 

Bielik amerykański Beauty

Bielik amerykański Beauty

Beauty (Piękna) to samica bielika amerykańskiego, której część dzioba odstrzelili kłusownicy. Ptak został znaleziony na alaskańskim wysypisku śmieci, gdzie żebrał o jedzenie. Pomogli mu inżynierowie z Birds of Prey Northwest w Idaho, którzy dzięki technice skanowania 3D odtworzyli kształt dzioba Beauty i wykonali protezę z nylonowych kompozytów, przyklejając ją klejem do reszty dzioba.

 

Pies Cassidy

Pies Cassidy

Pies  Cassidy przez lata żył na ulicy, często walcząc z innymi psami. Prawdopodobnie w jednej z takich potyczek stracił łapę. Zaopiekowali się nim dobrzy ludzie, którzy wystarali się dla niego o protezę u lekarzy z oddziału chirurgii ortopedycznej na Uniwersytecie Stanowym w Karolinie Północnej.

 

Kot Oscar

Kot Oscar

Kot Oscar nie zdążył uciec na polu kukurydzy przed nadjeżdżającym kombajnem, który obciął mu obie tylne łapy. Protezy dla zwierzęcia wykonał Noel Fitzpatrick, specjalizujący się w chirurgii weterynarz z Surrey w Wielkiej Brytanii.

 

Bocian Uzonka

Bocian Uzonka

Nie wiadomo, co przydarzyło się samicy bociana Uzonce, że straciła dziób. Ptak trafił do lecznicy weterynaryjnej miejscowości Uzon niedaleko Bukaresztu w Rumunii, gdzie po pięciu wstępnych operacjach ostatecznie udało mu się dopasować protezę dzioba.

 

Słoń Motala

Słoń Motala

50-letni słoń Motala stracił stopę, kiedy wszedł na minę przeciwpiechotną. Na szczęście zwierzę trafiło do szpitala dla słoni w Lampang w Tajlandii, gdzie przygotowano dla niego odpowiednią protezę.

Polecamy też na naszym blogu:

Tak sypiają kaszaloty

Motyle piją łzy żółwi

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
5 lat temu

Pamiętam artykuł o 7-letnim chłopcu, cyt. “Odtwórca głównej roli Iron Mana podarował mu ramię bioniczne, dzięki któremu chłopiec czuje przedmioty i może określić dotykiem ich kształt. […] Znaczący jest fakt, że koszt wydrukowanego w 3D ramienia wyniósł tylko 350 dolarów (ok. 1400 zł) podczas gdy cena standardowej protezy to ponad 40 tys. dolarów (ponad 150 tys. zł)”. Jak się chce, to można i ludziom pomóc by mogli normalnie żyć. Bardzo fajnie, że zwierzęta będą mogły żyć normalnie (choć wiadomo, że nigdy do końca nie będzie, ale są niezależne i to jest najważniejsze), ale warto pamiętać o swoim gatunku. Szkoda, że… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x