captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

atomWszystko, czego nie wiesz, o energetyce jądrowej, a wstydzisz się zapytać – tego dowiesz się dzięki programowi „Atom dla Nauki”, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczęła.

Celem programu „Atom dla Nauki”, podobnie jak w ubiegłych latach, jest popularyzacja wiedzy na temat energetyki jądrowej zarówno wśród studentów, jak i kadry naukowej wyższych uczelni. Ideą, która przyświeca projektowi, jest promocja młodych polskich naukowców oraz wspieranie ośrodków naukowych w tworzeniu zaplecza eksperckiego dla rozwijającego się w Polsce sektora energetyki jądrowej. Crazy Nauka jest patronem medialnym tego programu. My również staramy się obalać mity związane z elektrowniami jądrowymi.

Twórcą ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego „Atom dla Nauki” jest firma PGE EJ 1, która zajmuje się budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka współpracuje pod tym względem z kilkoma szkołami wyższymi: Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Łódzką. W ramach umów uczelnie te zorganizowały akcje informacyjne, warsztaty i debaty oksfordzkie dla studentów. W programie znalazły się też wykłady prowadzone w gimnazjach z wybranych województw, a także wystawy na temat energetyki jądrowej. Ukazały się też publikacje popularnonaukowe, które pokazały doświadczenia innych krajów z zakresu energetyki jądrowej.

Równolegle wystartowały dwa konkursy. Pierwszy, skierowany do studentów, polega na rozwiązaniu zadania problemowego związanego z energetyką jądrową. Spółka chce zainteresować tą tematyką studentów nie tylko kierunków ścisłych i technicznych, ale też społecznych, przyrodniczych, medycznych oraz prawa czy turystyki.

W drugim konkursie, dedykowanym doktorantom i kadrze naukowej, zostaną nagrodzone najlepsze publikacje naukowe poświęcone szeroko rozumianej technologii jądrowej. Nagrodami dla laureatów konkursów będą m.in. wyjazd studyjny do wybranej elektrowni jądrowej oraz nagrody pieniężne.

Dzień z „Atomem dla Nauki”

Budowa elektrowni jądrowej i całego sektora jądrowego to złożone przedsięwzięcie wymagające wsparcia specjalistów z wielu różnych dziedzin. W związku z tym w 2016 roku, pod hasłem „Dzień z Atomem dla Nauki”, PGE EJ 1 zorganizuje na uczelniach spotkania z ekspertami, którzy przybliżą ich słuchaczom różne aspekty energetyki jądrowej oraz pomogą ukierunkować i wybrać specjalizacje.

„Atom dla Nauki” jest elementem ogólnopolskich działań edukacyjno-informacyjnych realizowanych przez PGE EJ 1 w ramach programu „Świadomie o Atomie”. Partnerami tegorocznej edycji programu są: Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Polskie Towarzystwo Nukleoniczne i Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN.

Więcej informacji na: www.swiadomieoatomie.pl

 

W ramach akcji „Świadomie o Atomie” powstały u nas teksty:

5 mitów związanych z elektrowniami jądrowymi

Maria, nasz polski oswojony reaktor jądrowy

Promieniowanie jak szczepionka

Jak promieniowanie zbudowało naszą cywilizację

 

Polecamy również:

Czarnobyl, katastrofa umysłu

 

Nie ma więcej wpisów