captcha image

A password will be e-mailed to you.

 
 
Autyzm

 

W naszej audycji Homo Science z 12 października 2013 roku dr Paweł Grzesiowski opowiadał o tym, że jednym z powodów, dla których szczepienie dzieci błędnie łączy się z występowaniem autyzmu, jest zbieżność czasowa. Potrójna szczepionka odra-różyczka-świnka podawana jest w wieku 13 miesięcy, a to ten sam czas, w którym można zdiagnozować objawy autyzmu. Zdarza się więc, że wkrótce po zaszczepieniu dziecka lekarz identyfikuje u niego autyzm, a zrozpaczeni rodzice łączą oba wydarzenia w związek przyczynowo-skutkowy.

Prezentujemy 10 prostych pytań, na które powinni odpowiedzieć sobie rodzice rocznego dziecka. Dzięki nim mogą sprawdzić, czy ich dziecko nie ma niepokojących objawów mogących mieć związek z autyzmem.

 

Pytania dotyczą dziecka w wieku 12 miesięcy (uwaga, to są pytania orientacyjne, nie jest to pełny test w kierunku autyzmu!!!)

Na każde pytanie należy odpowiedzieć, wybierając jedną z czterech odpowiedzi:

a. nigdy  b. rzadko  c. często  d. zawsze

Pytania

1. Czy dziecko kieruje wzrok w kierunku osoby wypowiadającej jego imię?

2. Czy dziecko odpowiada uśmiechem na uśmiech otaczających osób?

3. Czy dziecko uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze, czy często się śmieje?

4. Czy dziecko wypowiada proste słowa rozpoczynające się na literę m, p, n, w, b?

5. Czy dziecko reaguje ruchami na muzykę?

6. Czy dziecko lubi być przytulane, całowane?

7. Czy dziecko dobrze słyszy subtelne dźwięki np. cichą muzyką, szepty, odgłosy zwierząt?

8. Czy dziecko komunikuje swoje potrzeby głosem lub ruchami?

9. Czy dziecko zwraca uwagę na twarze osób zbliżających się do niego?

10. Czy dziecko dobrze toleruje nowe sytuacje, nowe zabawki, nowych ludzi w swoim otoczeniu?

Jeśli u rocznego dziecka uzyskuje się co najmniej 2 odpowiedzi NIGDY lub 4 odpowiedzi RZADKO, warto przeprowadzić dokładniejsze badania.

 

Opracował dr med. Paweł Grzesiowski (Fundacja Instytut Profilaktyki Zakażeń), na podstawie J. Autism. Dev. Disord., 2006.

 

Czego u nas szukaliście?

9
Dodaj komentarz

avatar
 
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ankaPsycholog Beata Melaniukjafffamma Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hmmm
Gość
hmmm

a co w sytuacji gdy przed szczepionką dziecko nie wykazywało takich objawów, a po szczepieniu pojawiły się i z każdym miesiącem było ich więcej… Dziecko które reagowało na swoje imię po 3 miesiącach od szczepienia przestało…

Maria
Gość
Maria

Łatwiej jest przezyć traumę, gdy za swoją krzywde mozna kogos obwinic (“spisek big pharmy”) więc rodzice na siłę szukają winnych. Czy dziecko przed szczepionką ” nie wykazywało objawów” to tylko subiektywne zdanie rodziców. Tak samo rodzice “widza poprawę” po np. homeopatii, biorezonansie, ciiecierzycoterpii, urynoterpii czy odczynianiu uroków. Obiektywne badania naukowe nie wykazują żadnego związku między autyzmem a szczepieniami a wielu tych związków szuka bo to okazja do ogromnego zarobku. Zresztą własnie dlatego Wickwield fałszował swoje badania ujawniające rzekomy związek miedzy MMR II a autyzmem- dla pieniędzy.

amma
Gość
amma

No przepraszam, może roczne dziecko potrzebuje wiecej czasu na regres ale moje dziecko w wieku ok 2 miesiaca swojego zycia usmiechalo sie i gaworzyło tak intensywnie ze sie wszyscy dziwili. Po szczepionce nie gaworzył juz nigdy i sie przestał usmiechać na 1,5 roku. Po szczepionce wystapila najpierw goraczka myslalam ze jak juz minie to wszystko wroci do normy ale nie wrocilo. nie szczepilam juz wiecej dziecka. dzis ma 3 latka i zaczyna nadrabiac straty, lubi sie smiac i zaczyna dopiero teraz mówic. Jedynym zewnetrznym objawem była szybko rosnaca główka co zaczeło sie zauważać jakies 3 miesiace po szczepieniu. w wieku… Czytaj więcej »

mi
Gość
mi

Czy ten test nadaje się dla dzieci starszych równie dobrze? Mam na myśli dziecko, które własnie skończyło 2 lata.

Paweł
Gość
Paweł

Witam, to jest test dla dzieci co najmniej 12-miesięcznych, dla dzieci w wieku 2 lat stworzono szerszy zestaw pytań, ale jeśli u dziecka starszego występują objawy z listy dla dzieci rocznych to tym bardziej Konieczna jest dokladna diagnostyka .Paweł Grzesiowski

ja
Gość
ja

ja mam półroczne dziecko i na każde pytanie odpowiem “zawsze” oprócz pkt 4 ale to normalne ze nie wypowiada jeszcze słów

fff
Gość
fff

o kurwa mam 18 lat I do mnie poasuje rpawie wszsytstko

Psycholog Beata Melaniuk
Gość
Psycholog Beata Melaniuk

Zasada jest taka, że im wcześniej jest postawiona diagnoza, tym szybsza terapia i większe korzyści dla dziecka. Jeżeli podejrzewasz, że dziecko rozwija się nieprawidłowo to warto zgłosić się do psychologa dziecięcego lub klinicznego, który pomoże Ci zobaczyć, co jest normą rozwojową a co może budzić niepokój. Warto tytaj dodać, że jednym z objawów autyzmu jest regres w rozwoju, który się zbiega z podaniem szczepionki MMR. Regres jest zatrzymaniem rozwoju lub cofnieciem niektórych funkcji po względnie prawidłowym okresie rozwoju. Regres u dzieci z autyzmem wygląda bardzo różnie. W swojej karierze zawodowej miałam dzieci nieszczepione, które i tak miały autyzm. Przyczyny są… Czytaj więcej »

anka
Gość
anka

Aluminium w szczepionkach POWODUJE AUTYZM POSZCZEPIENNY
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28923356/

Nie ma więcej wpisów