Gapienie się w telewizor nie uchodziło za zbyt rozwijające zajęcie. Z mojego punktu widzenia wszystko zmieniło pojawienie się Polsce licznych serwisów VOD, które pozwalają mi wybrać dokładnie co i kiedy chcę oglądać.
Ogromną różnicą jest też „odpięcie się” od ekranu telewizora. Możliwość oglądania seriali i filmów na komputerze to wolność nie tylko czasu, ale i miejsca oglądania. Nie jest więc przypadkiem, że temu wyborowi patronuje ASUS – to druga część naszego cyklu poszukiwania rzeczy niezwykłych. Tu znajdziecie link do pierwszej.
Zarówno z konieczności (prowadzenie bloga popularnonaukowego zobowiązuje), jak i z chęci (naprawdę lubię to co robię) szczególna uwagę zwracam na filmy i seriale związane z nauką. I muszę przyznać, że wybór takich materiałów jest całkiem niezły, choć zdecydowanie króluje tu jeden tylko serwis – Netflix. Pozostałe trzy, z których regularnie korzystam (Showmax, HBO Go i Amazon Prime Video) mają szczątkowy wybór. Nie chciałem, by ten serwis zdominował tekst, więc wybrałem co się da z pozostałych VOD. Mam szczerą nadzieję, że nadgonią one braki i przy kolejnym wyborze okołonaukowych materiałów z VOD nie będzie tak wyraźnej przewagi jednego serwisu.
Netflix
Cosmos: A Spacetime Odyssey
Ten tytuł musiał się znaleźć na początku listy. Doskonale i z wielkim rozmachem zrobiony serial z 2014 roku obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy: m.in powstanie Wszechświata, strukturę i pochodzenie życia, budowę gwiazd, naturę elektromagnetyzmu, czy globalne zmiany klimatu. Narratorem opowieści jest astrofizyk i popularyzator nauki Neil deGrasse Tyson.
„Cosmos” opowiada wiele rzeczy od podstaw tłumacząc mechanizmy odkryć i dochodzenia do tego, co dziś wiemy. Więc jeśli mocno interesujesz się nauką, to serial nie zaskoczy cię wieloma nowościami. Ale nawet wówczas świetnie sprawdza się jako sposób na uzupełnienia i uporządkowanie wiedzy. To taka opowieść, którą powinno się pokazywać w każdej szkole.
Wyjaśniamy
Nie zawsze masz ochotę spędzać przed ekranem godzinę. YouTube nauczył nas, że pełne treści historie można opowiedzieć w kilkanaście minut. „Wyjaśniamy” to krótkie, liczące około 20 minut odcinki poświęcone najróżniejszym tematom: tatuażom, marihuanie, modyfikacjom DNA czy… wykrzyknikom. Właśnie od historii tego znaku przestankowego proponuję zacząć oglądanie serii – to naprawdę świetna historia.
The Search for Life: The Drake Equation
Poszukiwanie życia pozaziemskiego przez lata pozostawało domeną twórców fantastyki naukowej albo filozofów. Naukowcy niechętnie wypowiadali się na ten temat – przypominał bardziej obszar religii, niż wiedzy. Aż tu nagle! No właśnie, w 1961 roku amerykański astronom Frank Drake zaproponował równanie, które pozwala oszacować liczbę cywilizacji technicznych istniejących w naszej galaktyce. To sprawiło, że nauka bardziej zainteresowała się zagadnieniem szans na spotkanie życia poza Ziemią – równanie Dake’a porządkowało czynniki, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy takich poszukiwaniach.
Właśnie o szukaniu życia poza Ziemią mówi film BBC „The Search for Life: The Drake Equation”. Od pół wieku uważnie słuchamy sygnałów z kosmosu i… nic. Jak długo mamy jeszcze czekać? A może szkoda na to czasu i energii?
Mimo angielskiego tytułu film ma polską wersję językową – napisy i lektora.
Nowy początek
Ten film to fikcja. Fikcja naukowa. A niewiele jest fantastyki, która naprawdę zasługuje na przydomek „naukowa”. Jeśli nie widzieliście wcześniej filmu „Nowy początek”, to zapewniam, że warto spróbować. To niezwykle inteligentnie opowiedziana historia spotkania ludzkości z przybyszami z kosmosu. Przybyszami, których ludzi nie rozumieją. I nic dziwnego – w końcu nasza mowa to lokalny i wcale nieoptymalny wytwór ewolucji. Nawet jeśli nie jesteś fanem fantastyki naukowej, to ten film może sprawić, że zmienisz zdanie. A już na pewno poszerzy horyzonty.
W Netflixie znajdziesz też sporo bardzo dobrych seriali przyrodniczych wyprodukowanych przez BBC: „Błękitna planeta”, „Życie” czy „David Attenborough’s Natural Curiosities”, to długie godziny oglądania znakomitych rzeczy.
Showmax
Serwis Showmax nie ma jeszcze znaczącego wyboru seriali czy filmów naukowych. Można tam jednak znaleźć nieco produkcji BBC – innych niż w Netflixie. Na pewno mogę polecić „Nasz dziwaczny świat” – serial zajmujący się związanymi z nauką zagadkami i ciekawostkami z całego świata.
HBO GO
Sekcja zwłok
Dokumentalny serial o sekcjach zwłok? Brzmi… dziwacznie. Ale w rzeczywistości to połączenie sporej dawki wiedzy z kryminalnymi opowieściami w stylu CSI. Nie jest to może pozycja czysto naukowa, ale na pewno w sensacyjnym tonie przemyca mnóstwo wiedzy.
Amazon Prime Video
First Live 4K From Space
Jak sama nazwa wskazuje, to zapis pierwszej transmisji w rozdzielczości 4K przeprowadzonej z przestrzeni kosmicznej. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opowiadają, ale przede wszystkim pokazują, co dzieje się w stanie nieważkości. Ze względów technicznych połączenie trwa 15 minut, ale reszta 34-minutowego dokumentu wypełniona jest bardzo ciekawą, choć już naziemną, rozmową. Jeśli nie dysponujemy ekranem 4K i tak warto obejrzeć ten materiał ze względu na znakomitą jakość obrazu. Niestety film nie ma polskiej wersji językowej.
An Inconvenient Truth (Niewygodna prawda)
Film z 2006 roku opowiada o zachodzących na Ziemi zmianach klimatu, które wywołał człowiek. Opowieść zbudowana jest wokół kampanii Ala Gore’a prezentującej zagrożenia wynikające z globalnego ocieplenia. Film ogląda się dziś już jako zapis historii – ostatnia dekada pogłębiła niestety tendencję, o której mówi film.
„Niewygodna prawda” jest dokumentem, który należy oglądać z pewną ostrożnością – zawiera nieco nieścisłości i zbyt daleko idących skrótów. Niemniej w ogromnej większości pozostaje zgodny z wiedzą naukową.
Materiał jest elementem współpracy z firmą ASUS. Partner nie miał wpływu na treści i wyrażane przez nas opinie
You must be logged in to post a comment.