captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Dlaczego po kawie i piwie chce się siku bardziej niż po innych napojach?

Dlaczego po kawie i piwie chce się siku bardziej niż po innych napojach?

Dlaczego po wypiciu piwa i kawy niemal od razu biegniemy do toalety?

Ma to związek z hormonem o nazwie wazopresyna (zwanym inaczej hormonem antydiuretycznym – ADH), której wydzielaniem zarządza przysadka mózgowa. Zadaniem tego hormonu jest przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu – im więcej wazopresyny dociera do nerek, tym więcej wody one zatrzymują w organizmie, zwiększając przepuszczalność kanalików zbiorczych, dzięki czemu wchłania się więcej płynu.

Kofeina i alkohol wpływają na przysadkę mózgową w taki sposób, że wywołuje ona zmniejszenie uwalniania wazopresyny. W efekcie oszukują organizm, który zwiększa produkcję moczu, chcąc się pozbyć nadmiaru wody. I dlatego po kawie i piwie siusiamy więcej niż po innych napojach.

A dlaczego po piwie szybciej biegniemy do toalety niż po kieliszku wódki? To proste. Wypijane piwo ma większą objętość niż wódka, a to oznacza dla nerek więcej płynu do usunięcia.

A tutaj możecie obejrzeć bardzo fajny film na ten temat:

Polecamy też:

Dlaczego po słonym chce się pić?

 

 

Dlaczego po kawie i piwie chce się siku?
4.6 (91.43%) 7 głosów

Czego u nas szukaliście?

  • Z autopsji dorzucę herbatę, truskawki i jabłka.

  • witek

    W takim razie dlaczego jest moczopędne piwo bezalkoholowe? A zioła wszelkiego rodzaju?

    • Różnego rodzaju zioła również mają podobne działania. Kawa i alkohol jest jednym z wielu przypadków. W piwie bezalkoholowym nadal jest obecny alkohol (normalna sprawa przy fermentacji – tak samo jest on obecny w kiszonej kapuście i kefirze) a poza tym to nadal solidna dawka płynów. Górna granica pojemności pęcherza zdrowego, dorosłego człowieka to okolice 500ml (a akurat to typowa pojemność butelki w naszej piwnej kulturze). Jeżeli zapełnisz pęcherz, to poza określonymi sytuacjami (jak np. wzmożone wydzielanie wazopresyny) będzie Ci się chciało odcedzić kartofelki. W przypadku piwa nawet niewielkie ilości dostarczonych do pęcherza płynów momentalnie wywołują potrzebę pójścia do toalety. Jeżeli dążysz do pytania, czy chmiel, cukier wydobyty ze słodów lub drożdże mają podobne właściwości, to odpowiedź brzmi: nie, nie mają.

  • juzio

    Czyli ściema z tym alkoholem, bo to jest poprostu kwestja nadmiaru wody, który trzeba usunąć ale do tego to chyba nie trzeba geniuszu. Imbir działa o wiele silniej niż piwo. Biroąc pod uwagę, że wiele piw jest przyprawiania imbirem to tu bym szukał wyjasnienia a nie w alkoholu.

Nie ma więcej wpisów