captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dlaczego po kawie i piwie chce się siku bardziej niż po innych napojach?

Dlaczego po kawie i piwie chce się siku bardziej niż po innych napojach?

Dlaczego po wypiciu piwa i kawy niemal od razu biegniemy do toalety?

Ma to związek z hormonem o nazwie wazopresyna (zwanym inaczej hormonem antydiuretycznym – ADH), której wydzielaniem zarządza przysadka mózgowa. Zadaniem tego hormonu jest przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu – im więcej wazopresyny dociera do nerek, tym więcej wody one zatrzymują w organizmie, zwiększając przepuszczalność kanalików zbiorczych, dzięki czemu wchłania się więcej płynu.

Kofeina i alkohol wpływają na przysadkę mózgową w taki sposób, że wywołuje ona zmniejszenie uwalniania wazopresyny. W efekcie oszukują organizm, który zwiększa produkcję moczu, chcąc się pozbyć nadmiaru wody. I dlatego po kawie i piwie siusiamy więcej niż po innych napojach.

A dlaczego po piwie szybciej biegniemy do toalety niż po kieliszku wódki? To proste. Wypijane piwo ma większą objętość niż wódka, a to oznacza dla nerek więcej płynu do usunięcia.

A tutaj możecie obejrzeć bardzo fajny film na ten temat:

Polecamy też:

Dlaczego po słonym chce się pić?

 

 

Czego u nas szukaliście?

4
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
juzioAlechantedwitekDariusz Jamrozowicz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dariusz Jamrozowicz
Gość
Dariusz Jamrozowicz

Z autopsji dorzucę herbatę, truskawki i jabłka.

witek
Gość
witek

W takim razie dlaczego jest moczopędne piwo bezalkoholowe? A zioła wszelkiego rodzaju?

Alechanted
Gość
Alechanted

Różnego rodzaju zioła również mają podobne działania. Kawa i alkohol jest jednym z wielu przypadków. W piwie bezalkoholowym nadal jest obecny alkohol (normalna sprawa przy fermentacji – tak samo jest on obecny w kiszonej kapuście i kefirze) a poza tym to nadal solidna dawka płynów. Górna granica pojemności pęcherza zdrowego, dorosłego człowieka to okolice 500ml (a akurat to typowa pojemność butelki w naszej piwnej kulturze). Jeżeli zapełnisz pęcherz, to poza określonymi sytuacjami (jak np. wzmożone wydzielanie wazopresyny) będzie Ci się chciało odcedzić kartofelki. W przypadku piwa nawet niewielkie ilości dostarczonych do pęcherza płynów momentalnie wywołują potrzebę pójścia do toalety. Jeżeli… Czytaj więcej »

juzio
Gość
juzio

Czyli ściema z tym alkoholem, bo to jest poprostu kwestja nadmiaru wody, który trzeba usunąć ale do tego to chyba nie trzeba geniuszu. Imbir działa o wiele silniej niż piwo. Biroąc pod uwagę, że wiele piw jest przyprawiania imbirem to tu bym szukał wyjasnienia a nie w alkoholu.

Nie ma więcej wpisów