captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

Dzisiaj, 23 września 2015, mamy pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Dokładnie o godzinie 10.20 nastąpi równonoc jesienna. Co to oznacza?

Astronomiczna jesień nadchodzi wtedy, kiedy Słońce, widoczne na niebie na półkuli północnej, przekracza punkt na swojej orbicie (tzw. punkt Wagi), w którym promienie słoneczne padają na równik ziemski pod kątem 90 stopni. Zaczyna wówczas słabiej oświetlać półkulę północną, a mocniej – południową. Najbardziej odczuwają to bieguny – na północnym oznacza to początek nocy polarnej, na południowym – trwającego pół roku dnia.

23 września ma miejsce równonoc jesienna – dzień i noc zrównują się, a więc będą mają tę samą długość. No, prawie tę samą, bo istnieje jeszcze coś takiego jak zjawisko refrakcji, czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze ziemskiej. Sprawia ono, że 23 września dzień trwa jednak nieco dłużej niż 12 godzin (np. w Warszawie o około 9 minut i 30 sekund).

Potem noc będzie stopniowo się wydłużać, a dzień skracać – aż do 22 grudnia, kiedy to o 5.48 nastąpi przesilenie zimowe i dzień na naszej półkuli zacznie stopniowo triumfować nad nocą. I tak aż do 20 marca 2016, do godziny 05:30, kiedy to nastąpi równonoc wiosenna. Ale o tym napiszemy już następnym razem 🙂

A, zapomniałabym. W dniu równonocy Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi na zachodzie.

Jesienią na nocnym niebie można będzie jeszcze zobaczyć spektakularne całkowite zaćmienie Księżyca (w nocy z 27 na 28 września), a także roje Drakonidów (maksimum około 8 października), Orionidów (21 października) i Leonidów (17 listopada).

Miłej jesieni!

 

Polecamy też:

Zaćmienie Księżyca – co to jest Krwawy Superksiężyc?

Kawa ulży zmęczonej alkoholem wątrobie

 

 

Dziś 23 września – początek astronomicznej jesieni!
5 (100%) 2 głosów

Nie ma więcej wpisów