captcha image

A password will be e-mailed to you.

Grypa to poważna i niebezpieczna choroba wirusowa i mamy ograniczone możliwości jej leczenia. Pozostaje łagodzenie objawów, ale przede wszystkim zapobieganie. Co więc robić?

1. Zaszczep się – wciąż warto, bo czeka nas jeszcze drugi, przedwiosenny rzut grypy. Po dwóch-trzech tygodniach od zaszczepienia organizm wytwarza odporność. Jasne, że grypa mutuje i możesz podłapać wersję wirusa nieuwzględnioną w szczepionce, ale wtedy przebieg choroby będzie najprawdopodobniej łagodniejszy. Jednak tegoroczna szczepionka jest wyjątkowo dobrze dobrana i naprawdę skurczenie chroni. Uprzedzając wątpliwości – szczepionki przeciw grypie są bezpieczne, a ewentualne skutki uboczne są znacznie mniej groźne, niż zachorowanie na grypę.

2. W miejscach publicznych w miarę możliwości unikaj dotykania tego, czego dotykają wszyscy, a więc: poręczy w komunikacji miejskiej, klamek, kranów w toaletach, rozmaitych przycisków. Drzwi lepiej otworzyć łokciem lub nogą, przedmiotów dotykać przez jednorazową chusteczkę lub w rękawiczkach, które upierzemy po powrocie do domu.

3. Często i dokładnie myj ręce. Ale rób to umiejętnie, bo takie ochlapywanie, jakie zwykle uprawiamy nie zda się na wiele. Tu piszemy jak myć, a jak nie myć rąk. Pamiętaj nie tylko o tym, żeby to robić przed jedzeniem, ale też za każdym razem, gdy dotykasz rzeczy w miejscach publicznych czy po spotkaniu, podczas którego przekazujemy sobie dokumenty i ściskamy prawice.

4. Nawilżaj powietrze. Wirusy w wilgotnym powietrzu utrzymują się znacznie krócej, niż w suchym [źródło]. Ale uważaj – nawilżacze ultradźwiękowe (najpopularniejsze) rozpylają wszystko, co znajduje się w wodzie. Dlatego używaj tylko wody demineralizowanej!

5. Nie dotykaj własnej twarzy – przede wszystkim oczu, nosa i ust, zwłaszcza gdy nie myłeś ostatnio rąk. To tymi drogami najszybciej przenikają drobnoustroje.

6. Dbaj o to, by się nie odwodnić. W biurach i domach powietrze może być teraz bardzo suche, a to w połączeniu ze zbyt małą ilością płynów osłabia ochronę organizmu.

7. Rozważ stosowanie maseczki – zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej oraz wtedy, gdy nie możesz uniknąć kontaktu z kimś chorym. Może to i wygląda głupio, ale może cię uchronić przed poważną chorobą.

8. Jeśli kichasz, nie zasłaniaj ust dłonią, tylko zgięciem łokciowym. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się zarazków. Osłanianie twarzy jednorazową chusteczką też działa, ale jest znacznie mniej skuteczne.

9. Nie wychodź chory. Nie tylko sobie możesz zaszkodzić, ale też zarazić innych. Dla niektórych grypa może być śmiertelnie groźna.

Nie ma więcej wpisów