captcha image

A password will be e-mailed to you.

simpson_boson

W odcinku „Simpsonów” z 1998 roku Homer Simpson rozpisuje równanie, którego rozwiązanie wskazuje masę bozonu Higgsa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że odkryto ją dopiero  14 lat później.

Kiedy w 2012 roku naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN potwierdzili eksperymentalnie istnienie bozonu Higgsa, nie przypuszczali, że twórcy serialu „Simpsonowie” już dawno rozpracowali ten problem – tak przynajmniej uważa brytyjski fizyk i popularyzator nauki Simon Lehna Singh. Jego zdaniem równanie, rozpisane przez Homera Simpsona w odcinku z 1998 roku, wskazuje wartość zbliżoną do masy bozonu Higgsa. Tę ostatnią udało się eksperymentalnie określić w 2012 roku jako 125 GeV (gigaelektronowoltów). Doświadczenie to, przeprowadzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów CERN, potwierdziło istnienie tej cząstki elementarnej, której koncepcję w 1964 roku przedstawił brytyjski fizyk Peter Higgs. Rok później dwa inne eksperymenty ostatecznie dowiodły, że odkryta cząstka to bozon Higgsa.

W 2013 roku Simon Singh stwierdził w swojej książce „The Simpsons and their Mathematical Secrets”, że to Homer Simpson jako pierwszy określił przybliżoną masę bozonu Higgsa, a nie CERN. W odcinku zatytułowanym „The Wizard of Evergreen Terrace” bohater kreskówki bardzo stara się zostać wynalazcą, i w trakcie tych usiłowań na tablicy wyznacza masę masy bozonu Higgsa jako 775 GeV.

Tak, 125 i 775 to duża różnica. Ale trzeba pamiętać, że mówimy o odcinku z 1998 roku, gdy wiedza o właściwościach bozonu Higgsa była niewielka i takie przybliżenie było więcej niż satysfakcjonujące.

– Jeśli rozwiążesz to równanie, otrzymasz masę bozonu Higgsa tylko nieznacznie różniącą się od tego, co rzeczywiście stwierdzono eksperymentalnie. To niesamowite, że Homer zdołał to przewidzieć 14 lat przed właściwym odkryciem – stwierdził Singh.

Singha nie zaskakuje to odkrycie, bo wśród twórców serialu „Simpsonowie” jest wielu matematyków. Scenarzystą, który napisał to równanie dla Homera, był najprawdopodobniej David X. Cohen. Miał się skontaktować w tej sprawie z Davidem Schiminovichem, astronomem z Uniwersytetu Columbia, który pomógł mu w opracowaniu wzoru. W równaniu użyto m.in. stałej Plancka, stałej grawitacyjnej i prędkości światła.

Warto zauważyć, że na ten samej tablicy mamy również elementy topologii (przekształcenie torusa w kulę), odniesienie do masy Wszechświata i wielkiego twierdzenia Fermata. Nieźle, jak na Homera Simpsona…

Simon Lehna Singh opowiada o matematyce w Simpsonach i o swoim odkryciu (ok. 15 minuty) podczas prezentacji z cyklu „Talks at Google”:

Polecamy też:

Co to jest bozon Higgsa? Nobel za nową cząstkę elementarną

Bozon Higgsa wyjaśniony w… teledysku

 

Czego u nas szukaliście?

10
Dodaj komentarz

avatar
 
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
EL POLAKOjacek MidaelstaryCotygodniowy Przegląd Internetu #17: Homer Simpson, Kamil Durczok i Charles BukowskiKonrad Mruk Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz Krzywański
Gość
Łukasz Krzywański

Na moje to jest bardziej przekształcenie donuta w polskiego pączka niż torusa w kulę 😉 Pamiętajmy, że mimo wszystko mówimy tu o Homerze Simpsonie 😀

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

No dobra – nie sposób zaprzeczyć 🙂

Konrad Mruk
Gość
Konrad Mruk

Donut = torus. IMHO piętrowy genialny żart.

Bartek
Gość
Bartek

masę masy? 🙂

Dawid
Gość
Dawid

Za Wikipedią

“Eksperymenty prowadzone w latach 1990–2000 przy użyciu akceleratora LEP w CERN wykazały, że jeżeli cząstka Higgsa istnieje, to jej masa przekracza 114 GeV”.

A za angielską wikipedią:

“The highest possible mass scale allowed for the Higgs boson (or some other electroweak symmetry breaking mechanism) is 1.4 TeV”.

Czyli Homer po prostu wstrzelił w środek i tyle.

Adi104PL
Gość
Adi104PL

A może ten Higgs od Homera to wziął? 😀

trackback
Cotygodniowy Przegląd Internetu #17: Homer Simpson, Kamil Durczok i Charles Bukowski

[…] genialnym fizykiem! Tak, ten kreskówkowy grubiutki i łysiutki pierwowzór Ferdynanda Kiepskiego przewidział masę Bozonu Higgsa. 14 lat przed jej […]

stary
Gość
stary

A Guliwer (Jonathan Swift) przewidział istnienie Fobosa i Deimosa, podał ich charakterystyki na wieeeele lat przed zaobserwowaniem ich przez astronomów.

jacek Midael
Gość
jacek Midael

hemer robi dobrą robotę

EL POLAKO
Gość
EL POLAKO

Tak, 125 i 775 to duża różnica. Ale trzeba pamiętać
Że nikt przy zdrowych zmysłach nie podał by poprawnej odpowiedzi .
Wiedzieli że mają bozon i tyle tylko pochwalili się .

Nie ma więcej wpisów