captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Jedno badanie DNA, które na zawsze zmienia spojrzenie na świat Fot. Momondo

Jedno badanie DNA, które na zawsze zmienia spojrzenie na świat Fot. Momondo

Francuzka uważa Niemców za ograniczonych, mężczyzna z Bangladeszu nie lubi ludzi z Indii i Pakistanu, Islandczyk jest przekonany o swojej wyższości i czystości swej krwi.

A potem wszyscy ci ludzie biorą udział w badaniu DNA, które pokazuje ich przybliżone pochodzenie etniczne. Dowiadują się, skąd pochodzą ich przodkowie. Twardy Brytyjczyk odkrywa w sobie niemiecką krew, „czystej krwi” Islandczyk okazuje się częściowo Hiszpanem, Portugalczykiem, Włochem, Grekiem z domieszką mieszkańca Wschodniej Europy.

Największe zaskoczenie przeżywa Kurdyjka. Najlepiej zobaczyć to samemu.

W filmie można włączyć polskie napisy klikając kółko zębate po prawej na dole.

Nas natomiast zastanowiło, na ile realne są takie badania. Pomijając teatralność całej sceny (w końcu to reklama wyszukiwarki lotów, hoteli itp.) podobne badanie DNA faktycznie działa. Sprawdzając charakterystyczne punkty w naszym materiale genetycznym można z dużym przybliżeniem stwierdzić, że wśród naszych przodków znajdowali się przedstawiciele konkretnych grup etnicznych.

Dokładność wyniku może zależeć od wielu czynników – dużym ułatwieniem będzie przynależność do izolowanych niegdyś grup takich jak Żydzi aszkenazyjscy. Z kolei na przykład Portugalczycy sami w sobie są mieszanką Celtów, ludów iberyjskich, Luzytan, Rzymian, Wizygotów, Wandalów i wielu innych ludów.

Koszt podobnego badania nie jest zbyt wysoki, wynosi około 600 zł. W sieci można znaleźć firmy wykonujące takie „genetyczne usługi”.

Zobacz też: Trudno uwierzyć, ile emocji wywołuje ten prosty film o uzależnieniu

 

 

Jedno badanie DNA, które na zawsze zmienia spojrzenie na świat
4.3 (86.67%) 12 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów