captcha image

A password will be e-mailed to you.
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy nad Mięguszowieckim Szczytem. Fot. Dariusz Bobak

Kometa C/2014 Q2 Lovejoy widoczna jako bladoniebieski punkt (najjaśniejszy na tym zdjęciu) widoczny po prawej stronie wierzchołka Mięguszowieckiego Szczytu w Tatrach. Fot. Dariusz Bobak

Zobaczcie nocne niebo z kometą C/2014 Q2 Lovejoy nad Morskim Okiem! Darek Bobak, nasz zaprzyjaźniony mistrz astrofotografii, powraca w wielkim stylu.

Widzicie ten bladoniebieskozielony punkt na prawo od widocznego na zdjęciu Mięguszowieckiego Szczytu nad Morskim Okiem? To kometa C/2014 Q2 Lovejoy. 

7 stycznia 2015 roku kometa znalazła się w najmniejszej odległości od Ziemi (70 mln kilometrów), dzięki czemu stała się dobrze widoczna przez amatorskie teleskopy i lornetki. Ponieważ 6 stycznia nad Tatrami się przejaśniło, więc astrofotograf Darek Bobak tradycyjnie powędrował nad Morskie Oko, by fotografować nocne niebo.

Zobaczcie nakręcony przez Darka Bobaka nad Morskim Okiem film poklatkowy, który 2,5-godzinne obserwacje nieba skraca do 30 sekund:

Lokalizacja C/2014 Q2 Lovejoy. Źródło: heavens-above.com

Lokalizacja C/2014 Q2 Lovejoy. Źródło: heavens-above.com

Uwaga! Wedle szacunków, kometa ma osiągnąć największą jasność (4 magnitudo) między 5 a 10 stycznia. W sprzyjających warunkach (przy bezchmurnym niebie i z dala od wielkiego miasta) można ją dostrzec nieuzbrojonym okiem.

Jak zobaczyć kometę C/2014 Q2 Lovejoy?

Trzeba jej szukać w okolicach Gwiazdozbioru Oriona, według wskazań obrazka obok (dane z 9 stycznia 2015). Z biegiem czasu kometa będzie widoczna coraz wyżej na niebie.

C/2014 Q2 Lovejoy jeszcze do końca stycznia 2015 roku będzie jaśnieć. Wówczas osiągnie najbliższy punkt względem Słońca (peryhelium).

 

 

A tak wygląda kometa C/2014 Q2 Lovejoy w pięknym przybliżeniu, na zdjęciu zrobionym 8 stycznia 2015 roku:

Kometa C/2014 Q2 Lovejoy, 8 stycznia 2015. Fot. jpstanley/Flickr

Kometa C/2014 Q2 Lovejoy, 8 stycznia 2015. Fot. jpstanley/Flickr

C/2014 Q2 Lovejoy to piąta kometa odkryta przez australijskiego astronoma amatora Terry’ego Lovejoya. Udało mu się ją dojrzeć w drugiej połowie sierpnia 2014 roku. Jest to kometa, która tylko jeden raz pojawia się w pobliżu Słońca, w przeciwieństwie do komet okresowych, które wracają do centrum Układu Słonecznego co kilkadziesiąt czy kilkaset lat.

Polecamy też:

Filary Stworzenia 2.0 – nowa wersja najbardziej znanego zdjęcia kosmosu

Zimowe niebo nad Morskim Okiem – niesamowite fotografie Darka Bobaka

Giewont nocą w obiektywie astrofotografa Darka Bobaka

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x