captcha image

A password will be e-mailed to you.

Naukowy panteon XX wieku! Uwielbiam tę fotografię! Gdyby nie widoczni na niej ludzie, nie byłoby dzisiejszego postępu w zakresie fizyki i chemii. Są tu m.in. Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, Max Planck, Hendrik Lorentz, Erwin Schrödinger, Werner Heisenberg i wielu, wielu innych wspaniałych naukowców.

Najwięksi naukowcy XX wieku, m.in. Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr

Najwięksi fizycy XX wieku, m.in. Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr

To wyjątkowe zdjęcie zrobiono w październiku 1927 roku w Brukseli, podczas kongresu Solvaya, jednej z najważniejszych konferencji naukowych XX wieku. Pod hasłem „Elektrony i fotony” omawiano tam dopiero co sformułowaną teorię kwantową. To wtedy Einstein, rozczarowany zasadą nieoznaczoności Heisenberga, wypowiedział słynne zdanie: „Bóg nie gra w kości„. Bohr odparował: „Einstein, przestań mówić Bogu, co ma robić„.

Kongres ten zawdzięczamy Ernestowi Solvayowi, belgijskiemu odpowiednikowi Alfreda Nobla, który po osiągnięciu sukcesu biznesowego postanowił zapisać się złotymi zgłoskami w annałach nauki, finansując kongresy fizyczne i chemiczne z udziałem najtęższych umysłów w tych dziedzinach. Kongresy Solvaya odbywają się zresztą do dziś. W październiku 2021 roku planowany jest kongres fizyczny pod hasłem „Fizyka informacji kwantowej”, który pierwotnie miał się odbyć w 2020 roku, ale został przełożony z powodu pandemii.

Wróćmy jednak do najsłynniejszego z kongresów Solvaya, piątego z kolei, który odbył się w 1927 roku. Aby zgromadzić jego szacownych uczestników na jednym zdjęciu, poproszono ich o zapozowanie w brukselskim Parku Leopolda, tuż przed budynkiem Solvay Institut de Physiologie, w którym kongres się odbywał. Obecnie w budynku tym mieści się liceum Émile Jacqmain, a Park Leopolda znajduje się niedaleko Parlamentu Europejskiego, więc warto tam zajrzeć podczas wycieczki do Brukseli. 

Aż 17 z widocznych na słynnej fotografii 29 uczestników tego kongresu zostało noblistami. Mamy tu więc wyjątkowe nagromadzenie punktów IQ na metr kwadratowy!

W pierwszym rzędzie stoją: Irving Langmuir, Max Planck, Maria Skłodowska-Curie, Hendrik Lorentz, Albert Einstein, Paul Langevin, Charles Eugene Guye, C. T. R. Wilson, Owen W. Richardson.

Drugi rząd: Peter Debye, Martin Knudson, W. Lawrence Bragg, Hans Kramer, Paul Dirac, Arthur Compton, Louis de Broglie, Max Born, Niels Bohr.

Trzeci rząd: Auguste Piccard, Émile Henriot, Paul Ehrenfest, Edouard Herzen, Théophile de Donder, Erwin Schrödinger, Jules-Emile Vershaffelt, Wolfgang Pauli, Werner Heisenberg, Ralph Howard Fowler, Leon Brillouin.

O tym, czego w dziedzinie fizyki dokonali najsłynniejsi bohaterowie tego zdjęcia, napisał Adam Adamczyk na świetnym blogu Kwantowo:

Pan w okularach i muszce, na środku górnego rzędu to oczywiście Erwin Schrödinger, który ledwie rok wcześniej ukuł swoje słynne równanie (ale jeszcze nie zdążył wsadzić kota do pudełka). Nieco dalej na prawo, stoją następni ojcowie teorii kwantów: Wolfgang Pauli (mam nadzieję, że o zakazie Pauliego słyszeli wszyscy) i Werner Heisenberg (zasada nieoznaczoności). Poniżej, z samego środka patrzy na nas Paul Dirac, autor równie ważnego równania co Schrödinger oraz osoba, która jako pierwsza przewidziała istnienie antymaterii. Trzej panowie na końcu tego rzędu – Louis de Broglie, Max Born i Niels Bohr – przewrócili do góry nogami dotychczasowe spojrzenie na model atomu. Na dole, na miejscu drugim od lewej siedzi pradziadek mechanik kwantowej, sędziwy Max Planck. Jedyna kobieta na zdjęciu to oczywiście madame Curie-Skłodowska, już wtedy radująca się posiadaniem dwóch noblowskich nagród. Dalej siedzi Hendrik Lorentz, którego prace z zakresu elektromagnetyzmu (transformacja Lorentza), miały niebagatelny wpływ na wiekopomne odkrycia, poczynione przez następnego na fotografii, 48-letniego Alberta Einsteina.

Dla ułatwienia zdjęcie z podpisami:

Przeczytajcie też:

14 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o Marii Skłodowskiej-Curie

Czego u nas szukaliście?

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Ch
Paweł Ch
6 lat temu

W drugim rzędzie na 2 pozycji siedzi nie Martin Knudson a Martin Knudsen. Myślę, że to zwykła literówka i mało znaczący błąd jednakże gdyby ktoś był zainteresowany informacjami o tym duńskim fizyku to może napomknąć na problemy.

gość
gość
3 lat temu

ah, gdyby tak był tu jeszcze tylko Tesla

Stanisław
Stanisław
5 miesięcy temu

możemy być dumni my Polacy , że w gronie tym jest

Polka Maria Skłodowska- Curie

Metek
Metek
5 miesięcy temu

to zdjęcia zawsze chyuba będzie na mnie robić wrażenie

Jarosław
Jarosław
4 miesięcy temu

A moim zdaniem to w pierwszym rzędzie siedzą a nie stoją.

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x