captcha image

A password will be e-mailed to you.

Fot. Crazy Nauka

Klimat Ziemi szybko się ociepla, a rzeki, morza i oceany krztuszą się spływającym do nich plastikiem, na który aż w 70 procentach składają się produkty jednorazowe. Czas to zmienić, a zmiany rozpocząć od siebie. #PlanetaAlboPlastik

Na początek warto sprawić sobie wielorazową butelkę na napoje i mocną torbę na zakupy z tkaniny lub juty. Przydatny jest własny kubek na kawę i metalowa słomka zamiast plastikowej. Plastik można też zastąpić szybkorosnącym bambusem – takim z upraw, a nie tym odbieranym pandom od ust, gdyby ktoś miał wątpliwości. Bambusowe patyczki kosmetyczne i szczoteczkę do zębów pokazuję na zdjęciu raczej jako inspirację na przyszłość, bo choć jeszcze trudno je kupić w Polsce, to sądzę, że w najbliższych miesiącach – wobec rosnącego popytu – pojawią się w naszych sklepach. Wiem, że gdzieniegdzie można też kupić waciki kosmetyczne wielokrotnego użytku (takie do prania), choć póki co są jeszcze dość drogie.

Najważniejsza jest jednak świadomość i chęć, żeby wyrzucać mniej plastiku. Dlatego włączamy się w społeczną akcję #PlanetaAlboPlastik zainicjowaną przez National Geographic. I sami, w miarę możliwości, rezygnujemy z jednorazowych plastików.

Tydzień temu pisałam o zamiarze wprowadzenia w UE zakazu wprowadzania do obiegu do 2021 roku jednorazowych opakowań, nad czym Parlament Europejski ma głosować na dniach. Myślę jednak, że bez względu na wymogi prawne trzeba już teraz samemu ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych we własnym otoczeniu.

Dzięki rezygnacji z jednorazowych plastików Unia Europejska ma uniknąć emisji 3,4 mln ton dwutlenku węgla, który napędza obecnie globalne ocieplenie (o alarmującym raporcie „Global Warming of 1.5˚C” pisałam dwa tygodnie temu – przeczytajcie, co będzie, jeśli czym prędzej nie ograniczymy wysyłania dwutlenku węgla do atmosfery). Zakaz używania jednorazowych plastików pomoże też uniknąć szkód w środowisku, które kosztowałyby 22 mld euro.

O tym, w jaki sposób plastik (zwłaszcza rozdrobniony) szkodzi zwierzętom wodnym, pisałam w tekście o szkodliwości brokatu.

Dlaczego każdy z nas powinien zrezygnować z jednorazowych plastików?

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

  • Zawsze zabieraj ze sobą na zakupy swoją torbę wielokrotnego użytku;
  • Używaj swojej butelki zamiast kupować wodę w plastikowych opakowaniach;
  • W domu pij wodę z kranu lub używaj filtra zamiast kupować wodę w plastikowych baniakach;
  • Segreguj śmieci – to absolutna podstawa!
  • Unikaj plastikowych opakowań, które zaraz wyrzucisz, również tych, w których sprzedaje się jedzenie na wynos;
  • Pij bez słomki albo ze słomką przyjazną środowisku (np. metalową);
  • Tam, gdzie to możliwe, zrezygnuj z jednorazowych sztućców, talerzy i kubków;
  • Kupujesz kawę na wynos? Poproś, żeby wlali ci ją do Twojego kubka;
  • Owoce i warzywa pakuj w markecie do woreczków wielokrotnego użytku (np. uszytych z firanki).

Dajcie znać w komentarzach, jak Wam idzie odchodzenie od plastiku. Może macie jeszcze jakieś inne pomysły na uniknięcie tworzyw sztucznych?

Ja się bardzo staram, choć wciąż zdarza mi się ocknąć przy kasie z koszykiem pełnym zakupów i bez własnej torby. To wymaga wyrobienia nawyków i wciąż nad tym pracuję.

A jeśli zastanawiacie się, po co to wszystko, skoro niemal 95 proc. plastikowych zanieczyszczeń, które spływają do oceanów, pochodzi z 10 azjatyckich i afrykańskich rzek, to odpowiem Wam: nie oglądajcie się na innych, tylko zacznijcie zmiany od siebie. To na pewno nie zaszkodzi, a śmiem twierdzić, że nawet pomoże. Plusem będzie chociażby to, że pokażemy dzieciom (obecnym czy przyszłym), że mimo iż nasze pokolenie zniszczyło im środowisko i klimat, to jednak staramy się coś z tym zrobić. Że jednak warto o to walczyć.

Przeczytajcie też o tym, jak ograniczyć swój ślad węglowy, czyli osobiste emisje dwutlenku węgla

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ladybu9 - Skrawek Sieci
ladybu9 - Skrawek Sieci
4 lat temu

“Owoce i warzywa pakuj w markecie do woreczków wielokrotnego użytku (np. uszytych z firanki)” – zastanawiam się, jak odniosą się do tego kasjerki? Rozumiem ,zważyć owoce bez foliówki, przepakować do swojej, nakleić naklejkę… Hmmm

kofeina
kofeina
4 lat temu

Niestety, woda z kranu raczej nie będzie tak bogata w minerały jak mineralna…

Alicja R.
Alicja R.
Reply to  kofeina
4 lat temu

Nie zupełnie. Wiele wód źródlanych (tych najpopularniejszych) jest uboższa w minerały niż przeciętna kranówka. Modne wody typu Evian są w tym względzie jeszcze gorsze. W internetach można znaleźć porównania składu mineralnego wód butelkowanych i kranówki.
Co innego wody wysokomineralizowane, ale te są znacznie mniej popularne.

kofeina
kofeina
Reply to  Alicja R.
4 lat temu

Celowo napisałem woda mineralna, a nie woda źródlana 😉

Hanna Kotys
Hanna Kotys
4 lat temu

Komuna była zła?! ale za to EKO

Malwina
Malwina
4 lat temu

Rozumiem konieczność ograniczenia używania jednorazowego plastiku. Ale chciałabym zaprotestować przeciwko zrzucaniu odpowiedzialności tylko na konsumentów. Tak, część z nas jest świadoma i będzie starała się korzystać z zamienników wielorazowego użytku. Ale większość nie jest tego świadoma. A jeśli konsument nie ma alternatyw dla jednorazowego plastiku, to jak przyzwyczaić szerokie rzesze? Gdzie są papierowe torby na owoce i warzywa? Gdzie jest papier śniadaniowy i torebki śniadaniowe z papieru?
A co z mikroplastikiem w kosmetykach? Jak tego uniknąć?
Jeśli nie będzie rozwiązań systemowych, jeśli producenci nie przestaną przerzucać odpowiedzialności na konsumentów, to niestety niewiele się zmieni.

NND Newbie
NND Newbie
Reply to  Malwina
4 lat temu

Podobnie chciałem napisać. Chętnie używam czegoś ekologicznego, mam materiałową torbę i bidony na wodę (wodę sam filtruję w domu). Ale jestem tylko człowiekiem i mam ograniczenia, a czasami po prostu lenia, albo potrzebę wygody. Wczoraj była niedziela niehandlowa, więc nie zrobiłem śniadania i lunchu do pracy. Poszedłem do sklepu kupić: dwa jabłka, 4 bułki, wodę do pica i gotową sałatkę (BIO!). Wszystko to w plastikach,a sałatka BIO w plastikowym opakowaniu, foliowe zamknięcie, w środku foliowa torebka z sosem i plastikowy widelec w foliowym opakowaniu. Bycie eko to nieustanna walka z przeciwieństwami i dodatkowa praca.

Alicja R.
Alicja R.
Reply to  Malwina
4 lat temu

Mam nadzieję, że będzie się to trochę zmieniać. Niedawno przeprowadziłam się do Francji – tu cienkie papierowe torebki na warzywa i owoce są w każdym sklepie. Tylko w supermarketach wykładają dodatkowo większe torebki z fotodegradowalnego plastiku (na większe zakupy, np. ziemniaki). Piekarnie, sklepy mięsne, małe spożywczaki nie pakują w folię, tylko w papier, co najwyżej woskowany. Na imprezach masowych za 1 euro pobierasz wielorazowy plastikowy kubek/kieliszek, który zabierasz ze sobą do domu lub oddajesz organizatorowi za zwrotem 1 euro. Firmy cateringowe też się musiały przestawić na bardziej ekologiczne materiały. Da się! Fakt, że nadal wciska się po 2 plastikowe słomki… Czytaj więcej »

Witold
Witold
3 lat temu

Osobom robiącym jednocześnie zakupy wielu warzyw i owoców mogą przydać się wielorazowego użytku woreczki z siatkowatej tkaniny przypominającej firankę. Można je samemu uszyć, wszywając w otwór tasiemkę do zawiązywania woreczka po załadowaniu towaru. Przez woreczek widać, co jest w środku (nie ma problemu na kasie), prawie nic on nie waży, można łatwo go wyprać, jeśli jest poprawnie uszyty powinien wytrzymać setki zakupów.

Nie ma więcej wpisów
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: