captcha image

A password will be e-mailed to you.
Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Spacer po powierzchni Europy, księżyca Jowisza. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Sugestywne animacje oparte na zdjęciach obiektów Układu Słonecznego i głos Carla Sagana jako narratora – koniecznie zobaczcie ten naprawdę niezwykły, kilkuminutowy film science fiction.

Jak wyglądałby spacer po lodowych polach księżyca Jowisza – Europy, pustynnych urwiskach Marsa czy przelot wśród gruzowiska pierścieni Saturna? Autorzy science fiction od dawna wyobrażali sobie ludzi zaglądających w zakątki znanego nam kosmosu. Szwedzki grafik i specjalista animacji komputerowej Erik Wernquist poszedł o krok dalej i stworzył animacje ukazujące ludzkie postacie w tych niezwykłych warunkach. Opowieść swoją osnuł na fragmentach książki Carla Sagana „Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future Space”.

Film warto zobaczyć na pełnym ekranie:

 

PaleBlueDot

Zdjęcie “Pale Blue Dot” wykonane przez sondę Voyager 1, ukazujące Ziemię z odległości 6 mld km. Fot. NASA

Tytuł książki nawiązuje do słynnego zdjęcia zatytułowanego „Pale Blue Dot”, wykonanego przez sondę Voyager 1 z odległości 6 mld km od Ziemi. Na tej fotografii nasza planeta widoczna jest jako bladoniebieska kropka zajmująca mniej niż jeden piksel.

To zdjęcie zainspirowało Carla Sagana, amerykańskiego astronoma i popularyzatora nauki, do rozmyślań na temat tego, jak wyglądałby podbój przez człowieka innych światów Układu Słonecznego. Wernquist wykorzystał nagrania głosu Sagana czytającego fragmenty swojej książki i tak powstała niesamowita futurystyczna opowieść oparta na najnowszych danych i zdjęciach dostarczonych przez sondy kosmiczne. Wszystkie obrazy planet, księżyców i asteroid są więc realistyczne i zgodne ze stanem współczesnej wiedzy.

Widzimy więc statek kosmiczny na tle Wielkiej Czerwonej Plamy, czyli ogromnej burzy na Jowiszu, która trwa już od co najmniej 300 lat. Oglądamy lodową powierzchnię Enceladusa, księżyca Saturna, spod której wytryskują w kosmos gejzery złożone z pary wodnej i drobin lodu. Śledzimy astronautę przemieszczającego się przez lodowe rumowisko składające się na pierścienie Saturna. Podążamy śladem kosmicznej windy, która pozwala ludziom przedostawać się z orbity Marsa na powierzchnię Czerwonej Planety i podziwiać stamtąd błękitnawy zachód Słońca.

Bladoniebieski zachód Słońca na Marsie. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Bladoniebieski zachód Słońca na Marsie. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Obserwujemy bazę kosmiczną na powierzchni Japeta, trzeciego co do wielkości księżyca Saturna. Przeciskamy się przez Pas Asteroid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Zazdrościmy kilku śmiałkom spaceru po lodowej powierzchni Europy, czwartego co do wielkości księżyca Jowisza. Obserwujemy ich następnie unoszących się w skrzydlatych kombinezonach ponad powierzchnią Tytana, największego księżyca Saturna i jedynego w Układzie Słonecznym księżyca posiadającego gęstą atmosferę. Oglądamy też spacer ludzi po Mirandzie, księżycu Urana.

Na powierzchni Marsa. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Na powierzchni Marsa. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

W pierścieniach Saturna. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

W pierścieniach Saturna. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

wanderers_verona_rupes_01

Na powierzchni Mirandy, księżyca Urana. Źródło: Erik Wernquist „Wanderers”

Warto wspomnieć, że książka „Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future Space” była bezpośrednią inspiracją dla scenarzystów serialu „Kosmos” (narratorem tej serii był sam Sagan), powtórzonej po latach z Neilem de Grassem Tysonem w roli narratora.

Źródło

Polecamy też:

Znaleźliśmy planetę bardzo podobną do Ziemi – Kepler 452b

 

6
Dodaj komentarz

avatar
 
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Dariusz JamrozowiczINLETKegBeCatDominik KurekJohn Corrado Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Siłka
Gość
Piotr Siłka

Nadal nie mogę się nadziwić, że serialu Kosmos nikt nie wydał w Polsce na DVD.

KegBeCat
Gość
KegBeCat

Jak dla mnie to Kosmos to jedynie zbiór szpanerskich efektów wizualnych, a przekaz niesie ze sobą mniejszy niż większość zwykłych filmów dokumentalnych.

John Corrado
Gość
John Corrado

Człowiek skolonizuje inne planety, tylko wtedy, gdy wojna przeniesie się w przestrzeń kosmiczną. Mieliśmy już tego przykład w latach sześćdziesiątych. Taki urok tego gatunku….

Dominik Kurek
Gość
Dominik Kurek

Bawią mnie pytania, co zrobić gdy za mldy lat Słońce zagrozi Ziemi. Pewnie do tego czasu zdążymy się z tysiąc razy unicestwić

INLET
Gość
INLET

Nie może się na cyfrowym obrazie znaleźć nic mniejszego niż pixel, ale poza tym fajnie 🙂

Dariusz Jamrozowicz
Gość
Dariusz Jamrozowicz

Drobne sprostowanie: “Błękitna kropka” (była tłumaczona na polski) nie była inspiracją dla “Kosmosu”. Serial był pierwszy, później powstała książka “Kosmos” (niedawno powtórzona po polsku), która była po części zapisem treści serialu, a po części jego uzupełnieniem. “Błękitną kropkę” można potraktować jako literacki sequel “Kosmosu”.

Nie ma więcej wpisów