captcha image

A password will be e-mailed to you.
Delfin narkotyzuje się rozdymką. fot. BBC

Delfin narkotyzuje się rozdymką. fot. BBC

Ekipa telewizji BBC sfilmowała niesamowite zjawisko – delfiny, które narkotyzowały się rozdymkami. Podczas kręcenia filmu „Spy in the Pod” obserwowano, jak grupa młodych delfinów najpierw bawiła się rozdymką, a potem brała ją do pysków i wysysała.

W sytuacji zagrożenia rozdymki wytwarzają bardzo silną neurotoksynę – tetrodotoksynę. Jest ona śmiertelnie niebezpieczna, ale najwyraźniej delfiny dobrze wiedziały jak dawkować truciznę. Delfiny przekazywały sobie z pyska do pyska trującą rybę najwyraźniej dzieląc się nią. Potem wpadały w rodzaj transu i zachowywały się dziwnie – pływały z czubkiem pyska wynurzonym nad wodę obserwując od spodu swoje odbicia w powierzchni morza.

Ponoć takie zachowanie obserwowano kilka razy. Jak zauważa Rachel Nuwer ze Smithsonian Institute delfiny nie są jedynymi zwierzętami stosującymi używki zmieniające stan świadomości – słonie upijają się sfermentowanymi owocami, konie jedzą halucynogenne rośliny, owce uwielbiają narkotyczne porosty.

I przy okazji bardzo zachęcamy do przeczytania tekstu o tej niesamowitej truciźnie, która jest 100 razy mocniejsza od cyjanku

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów