captcha image

A password will be e-mailed to you.
Pył nad Europą 5 kwietnia 2016. Źródło: Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach

Pył nad Europą 5 kwietnia 2016. Źródło: Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach

Czy zauważyliście delikatną mgiełkę unoszącą się w powietrzu od weekendu? To pył nawiany nad Polskę znad Sahary.

My zauważyliśmy to wczorajszej nocy, kiedy obserwowaliśmy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Warszawą (jak ją zobaczyć w Polsce? – zajrzyj tutaj) – niebo było lekko zamglone, a Stacja nie jaśniała swoim zwykłym, mocnym blaskiem. To zjawisko wyjaśniają obserwacje satelitarne i wyniki pomiarów poziomu pyłu nad Europą.

A poniżej zobaczcie, jak wyglądał pył z pokładu samolotu lecącego w pobliżu Monachium 5 kwietnia 2016 około godz. 11. Widać go w dole, poniżej chmur. Autorem zdjęcia jest Maciej Mucha, spec od chmur.

Saharyjski pył widziany z samolotu w okolicach Monachium 5 kwietnia około godz. 11. Na zdjęciu widać: dolny luk styczny (ta tęcza) i cień smugi na pyle. Fot. Maciej Mucha

Saharyjski pył (w dole, poniżej chmur) widziany z samolotu w okolicach Monachium 5 kwietnia około godz. 11. Na zdjęciu widać też dolny łuk styczny (ta tęcza) i cień smugi na pyle. Fot. Maciej Mucha

Prognoza pyłowa dla Europy 3 kwietnia 2016. Źródło: World Meteorological Organization

Prognoza pyłowa dla Europy 3 kwietnia 2016. Źródło: World Meteorological Organization

Silny południowy wiatr wiejący nad Afryką Północną przyniósł do Europy saharyjski pył znad Libii, Tunezji i Algierii. Główny strumień zapylonego powietrza popłynął w stronę Włoch i Malty, potem nad Słowenię, Austrię, Niemcy, Francję, Czechy, a wreszcie zahaczył o Polskę. W weekend można było zaobserwować warstewkę saharyjskich zanieczyszczeń na karoseriach samochodów w polskich miastach.

Pył z Afryki Północnej nie jest niczym dziwnym w basenie Morza Śródziemnego, ale w Polsce widuje się go stosukowo rzadko. Zaletą jego obecności są piękne wschody i zachody słońca, podczas których światło odbija się od unoszących się w powietrzu drobin, tworząc jeszcze bardziej kolorowe widowisko. Saharyjska chmura ma się utrzymać w Polsce do środy 6 kwietnia.

Chmura pyłu ma dotrzeć również do Wielkiej Brytanii, gdzie przedstawiciele rządowego biura meteorologicznego, Met Office, spodziewają się jej w najbliższy czwartek. Obawiają się, że w połączeniu z londyńskim smogiem stworzy mieszaninę szkodliwą dla zdrowia.

Jak zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Zorza polarna w Polsce w 2016 roku

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PonyDesu
PonyDesu
4 lat temu

Czy ten wiatr nazywa się sirocco?

Il Cielo
Il Cielo
Reply to  PonyDesu
4 lat temu

Dokładnie tak 🙂

Paweł Trenuje
Paweł Trenuje
4 lat temu

Temu tak ciepło ostatnio 😛

Adrian Dudziak
Adrian Dudziak
4 lat temu

No właśnie też to widziałem, myślałem że to stratus, ale był jakiś dziwny. Rzeczki Widawa i Oleśnica na mojej fotce poniżej wysokość 3000m

Adrian Dudziak
Adrian Dudziak
Reply to  Adrian Dudziak
4 lat temu

..

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x