captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

ERC_05

Rozpoczynają się zawody łazików marsjańskich w Górach Świętokrzyskich! Konkurs European Rover Challenge po raz pierwszy odbywa się w Polsce, a Crazy Nauka jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Pomiędzy 5 a 7 września w Górach Świętokrzyskich odbywa się największa impreza robotyczno-kosmiczna w Polsce – coś, co zapowiada się naprawdę świetnie i najprawdopodobniej będzie największą imprezą kosmiczną w naszej części Europy w 2014 roku. W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin rozegrane zostaną pierwsze Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich – European Rover Challenge 2014 (ERC 2014).

Legendary Rover – łazik zbudowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej podczas University Rover Challenge 2013 w USA Fot. Tim Serge

Legendary Rover – łazik zbudowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej podczas University Rover Challenge 2013 w USA
Fot. Tim Serge

Studenci konstruujący zrobotyzowane pojazdy mają rywalizować na specjalnie ukształtowanym terenie, przypominającym warunki panujące na Marsie. Najlepsze łaziki biorące udział w tym konkursie mają szansę zaistnieć w prawdziwej wyprawie na Czerwoną Planetę – taki jest zamysł organizatorów konkursu, stowarzyszenia Mars Society Polska.

W zawodach udział bierze 17 drużyn z całego świata, m.in. z Bangladeszu, Indii, Egiptu czy Kolumbii. Polskę reprezentuje 8 zespołów.

Łazik Scorpio 3, zbudowany przez zespół z Politechniki Wrocławskiej, podczas zawodów University Rover Challenge 2013. Fot. Team Scorpio

Łazik Scorpio 3, zbudowany przez zespół z Politechniki Wrocławskiej, podczas zawodów University Rover Challenge 2013. Fot. Team Scorpio

Konkurs nie przypadkiem odbywa się właśnie w Polsce. Nasi studenci nie mają sobie równych w konstruowaniu zrobotyzowanych pojazdów. Od 2010 roku zajmują eksponowane miejsca w konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge, organizowanym na amerykańskiej pustyni w stanie Utah (o ostatnich sukcesach Polaków pisaliśmy tutaj). Sęk w tym, że podróż do USA to dla polskich studentów droga impreza i wielu świetnych zespołów po prostu na to nie stać. Dlatego polski oddział Mars Society wpadł na pomysł, by europejską edycję konkursu zorganizować tu, na miejscu.

W Podzamczu organizatorzy stworzyli zawodnikom tor przeszkód godny symulować Czerwoną Planetę. W trudnych technicznie warunkach zawodnicy zmierzą się ze sobą w konkurencjach polegających m.in. na pobraniu próbek z podłoża, znalezieniu oznak „życia”, nawigacji, obsłudze i naprawie urządzeń. Wszystkie zadania wykonywane będą zdalnie, bez kontaktu wzrokowego z robotami, z wykorzystaniem kamer IP oraz systemu GPS.

Mocnym punktem imprezy będzie rozpoczynając się 5 września międzynarodowa konferencja Człowiek w kosmosie” z udziałem zagranicznych przedstawicieli branży kosmicznej. Towarzyszyć jej będzie dwudniowy Piknik Naukowo-Technologiczny z pokazami i warsztatami, który odbędzie się 6 i 7 września.

Dodatkową atrakcją jest polska premiera największej na świecie multimedialnej, interaktywnej wystawy Świat Leonarda” poświęconej twórczości i życiu mistrza da Vinci.

O organizowanych w Polsce zawodach European Rover Challenge pisaliśmy tutaj

Program i szczegóły imprezy znajdziecie na stronie European Rover Challenge 2014

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: