captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Rys. Tomasz Samojlik

Rys. Tomasz Samojlik. Cały artykuł źródłowy znajduje się tutaj

Naukowiec z ośrodka Polskiej Akademii Nauk w Białowieży robi komiksy ilustrujące najnowsze publikacje naukowe swoich kolegów. To Polacy robią takie rzeczy?! A jakże!

– Media społecznościowe, jak Facebook czy Twitter, pokazują, jak wielką przewagę nad długim opisem badań może mieć jeden dobrze trafiony obrazek. To, co robię, to popularna, mocno uproszczona, ale naukowo rzetelna forma przekazu – powiedział Crazy Nauce dr Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Ssaków PAN (IBS PAN) w Białowieży.

Dr Samojlik to niezwykły naukowiec będący jednocześnie twórcą komiksów popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży. Na koncie ma wiele fantastycznych tytułów (wiemy, bo sami je czytujemy naszym dzieciom), w tym kultowe już pozycje „Ryjówka przeznaczenia” i „Norka zagłady”. Uwielbiamy je!

Teraz dr Samojlik wyszedł ze swoimi komiksami do mediów społecznościowych – właśnie tam mają trafić tworzone przez niego tablice opisujące najnowsze dokonania badaczy z IBS PAN w Białowieży. Mają trafić, bo dwa komiksy, które tutaj prezentujemy, to wersje pilotażowe, szerzej niepublikowane.

Komiksy tworzone są wyjściowo po angielsku, ale na prośbę Crazy Nauki ich autor podesłał je w języku polskim. Dlaczego po angielsku? Aby badania prowadzone w Białowieży trafiły do szerokiej publiczności za granicą. W krajach anglojęzycznych media społecznościowe to bardzo popularna wśród naukowców platforma dzielenia się wynikami swoich badań. Polska nauka dopiero przekonuje się do tego medium. Crazy Nauka stara się być motorem tych przemian 🙂

Poniższy komiks ilustruje odkryte przez dr. hab. Driesa Kuijpera, adiunkta w IBS PAN, zjawisko wytwarzania przez wilki tzw. krajobrazu strachu, który trzyma na dystans inne zwierzęta, zwłaszcza sarny i jelenie, które szczególnie gustują w ogryzaniu młodych drzew. Dzięki temu, że drzewa nie są niszczone przez ssaki jeleniowate, obszary lasu naznaczone zapachem (również odchodami) wilków szybciej się odnawiają.

Rys. Tomasz Samojlik

Rys. Tomasz Samojlik. Cały artykuł źródłowy znajduje się tutaj

Drugi komiks (poniżej) ilustruje wyniki badań przeprowadzonych pod kierownictwem dr. Tomasza Podgórskiego i opublikowanych w czerwcu 2014 roku na łamach prestiżowego pisma naukowego „PLOS One”. Naukowcy zauważyli, że spokrewnione ze sobą dziki zamieszkujące Puszczę Białowieską tworzą sieci socjalne, które dr. Samojlikowi skojarzyły się z portalami społecznościowymi takimi jak Facebook czy Twitter.

Rys. Tomasz Samojlik

Rys. Tomasz Samojlik. Cały artykuł źródłowy znajduje się tutaj

Więcej o doktorze Tomaszu Samojliku

 

Polecamy też:

Drzewo rodzące 40 różnych owoców

Więcej wilków w Polsce

Co to jest “odłów dzików”?

 

 

Nie ma więcej wpisów