captcha image

A password will be e-mailed to you.
Jak widzimy kolory

Jak widzimy kolory

Jaki to kolor? Mężczyzna jest całkowicie pewny – zielony. Kobieta powie o seledynowym, trawiastym, pistacjowym, limonkowym, miętowym… Uff.

No dobrze – to wiedzą wszyscy. A przynajmniej żartują z tego. Pytanie brzmi: czy faktycznie różnice w postrzeganiu i nazywaniu kolorów między kobietami a mężczyznami mają jakieś naukowe podstawy? A może to szowinizm i stereotyp?

Okazuje się, że jest w tym więcej sensu, niż mogłoby się wydawać. Sprawa zaczyna się od tego, jak człowiek widzi. Na siatkówce oka znajdują się czopki, wrażliwe na światło komórki, które zawierają opsynę – reagujące na światło białko. Różne typy tego białka są wrażliwe na różne długości fali światła. Opsyna S to fale krótkie – kolory niebieskie i fioletowe. Opsyna M odpowiada za kolory zielone, a opsyna L – za długie fale z okolic czerwieni. Dopiero połączenie sygnałów ze wszystkich typów czopków daje informacje o widzianym kolorze.

Jakiego koloru jest słynna sukienka? Oto naukowe wyjaśnienie!

Co ciekawe geny kodujące opsynę M i L kodują geny, które leżą blisko siebie na chromosomie X. Kobiety mają dwie wersje tego chromosomu, mężczyźni – tylko jedną. Dlatego jeśli gen ulegnie u nich uszkodzeniu, to brak drugiej jego kopii, która mogłaby zastąpić tę zepsutą. Stąd to panowie znacznie częściej cierpią na różne odmiany ślepoty barw – na przykład daltonizm.

Ale położenie tych genów na chromosomie X może dawać jeszcze jeden niezwykły efekt. U niektórych kobiet jedna z wersji genu ulegać może mutacji, która sprawia, że jeden z barwników reaguje na nieco inną długość fali niż normalnie. Efekt – kobieta ma cztery zamiast trzech typów białek światłoczułych. Z jednego chromosomu M i L, a z drugiego – M i „L+”.

Badania pokazały, że kora wzrokowa potrafi poradzić sobie z dodatkowymi sygnałami i przetworzyć więcej informacji o kolorach. Czy to się często zdarza? Naukowcy uzyskiwali różne wyniki – według nich od 2 do nawet 50 procent kobiet może mieć cztery barwniki. A to może (choć nie musi) powodować dwie rzeczy: dostrzeganie dodatkowych barw (to raczej rzadkość) lub lepsze rozróżnianie między odcieniami kolorów.

Jeśli macie ochotę sprawdzić, jak rozróżniacie kolory, polecamy ten krótki film. Podrzucił go nam National Geographic Channel – to zapowiedź programu „Pułapki umysłu”. W filmie znajduje się proste i interesujące doświadczenie, warto się sprawdzić.

Figura niemożliwa w prawdziwym świecie? Owszem – zobacz!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik
Dominik
9 lat temu

No niech genderowcy zobaczą ten filmik 😀

Tomasz Pawłucki
Tomasz Pawłucki
Reply to  Dominik
8 lat temu

a co mają zobaczyć?

Grüezi
Grüezi
Reply to  Tomasz Pawłucki
2 lat temu

Właśnie to tak jakbyś ślepemu dał książkę telefoniczną. Te faszystowskie ryje na ulicach to obraza ludzkosci

karol
karol
9 lat temu

hahha dominik myślałem że będę pierwszy 😉 !!

Anka Zielona
Anka Zielona
9 lat temu

…a ja nie mogę go obejrzeć! Myślałam, że nauka nie ma granic a tu proszę filmik dla Holandii nieudostępniony 🙁

Chae
Chae
Reply to  Anka Zielona
9 lat temu

Francja też zablokowana 🙁

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Chae
9 lat temu
Anka Zielona
Anka Zielona
Reply to  Crazy Nauka
9 lat temu

zadziałało ;D dzięki!

Tomek
Tomek
9 lat temu

Nie widzę żadnej różnicy między trzecim a czwartym paskiem czerwieni. Ale to może kwestia rozdzielczości barwowej monitora. Musiałbym zobaczyć na żywo.

Jacek
Jacek
Reply to  Tomek
8 lat temu

Też tak mam.

cam
cam
9 lat temu

Mam cicha nadzieje, ze Dominik tylko parodiuje katolikow, choc w necie nigdy nie wiadomo…

Nathan
Nathan
9 lat temu

Ja tam od razu zobaczyłem 7 różnych odcieni…

Szymon
Szymon
9 lat temu
Szymon Andrzejewski
Szymon Andrzejewski
Reply to  Szymon
9 lat temu

Powinienem się martwić? Z testów przeprowadzonych w programie wynikło, że chyba podmienili mi mózg 🙂

Ziom
Ziom
9 lat temu

Porównywanie czy lepszy jest mężczyzna czy kobieta jest bez sensu. Każde z nich jest dobre w czym innym i mają się wzajemnie uzupełniać a nie walczyć ze sobą. To tak jakby porównywać ciągnik rolniczy i samochód wyścigowy który jest lepszy.

Kanari
Kanari
8 lat temu

Nie wiem czy powinnam się martwić, ale nie byłam pewna czy widzę 5 kolorów czy 4. Jestem kobietą.

Dancik
Dancik
Reply to  Kanari
7 lat temu

Nie pękaj, ja na serio byłam pewna tylko 2, pomyślałam “no może 3” a zakładałam, że powiedzą 7 😛

Kaja
Kaja
8 lat temu

A ja jestem kobietą i początkowo zobaczyłam 5 odcieni, ale i tak wiedziałam, że powiedzą, że jest ich więcej. Wygryw

br0da
br0da
8 lat temu

Ciekawa gra – test precyzji rozróżniania kolorów http://kolor.moro.es/ – 20 prób, coraz trudniejszych. od 16 to już prawdziwe wyzwanie, sporo też zależy od szczęścia…

Ertix Poke
Ertix Poke
Reply to  br0da
8 lat temu

Gra bardzo fajna. Mój wynik to 88. Jestem facetem.
Kto powiedział, że facet nie umie odróżniać kolorów? Co innego nazwać bo z tym to faktycznie jest problem, ale różnica zawsze jest widoczna, i nie należy tak oceniać ludzi na podstawie płci.

Gość
Gość
8 lat temu

Jestem facetem i z zawodu grafikiem komputerowym i fotografem i widzę mnóstwo odcieni, nawet raz z dziewczyną sprzeczałem się nad różnicą lekkiego błękitu i białego gdy ona widziała tylko biały. Sprawdziliśmy potem skanerem i były dwa odcienie, a nie tylko biały.

Gość
Gość
8 lat temu

Jestem facetem i widzę 9 kolorów, a podobny wydaje mi się tylko oliwkowy i morski, ale to pewnie dlatego, że oba są ciemne na takim jasnym tle i mają małą powierzchnię, bo w powiększeniu spokojnie wyczułbym różnicę.

divid3d !
divid3d !
7 lat temu

Najepsze oszacowanie świata: ” od 2 do nawet 50 procent kobiet może mieć cztery barwniki”. Śmiechłem 😀

Wiktor
Wiktor
7 lat temu

A moja żona twierdzi że ja mam tylko dwa białka światłoczułe – chociaż testy przeciwko daltonizmowi zdaję bdb

dracorp
dracorp
7 lat temu

A nie jest tak że w dyskusji na temat kolorów można polec bo: * różny balans bieli, w przypadku tego samego zdjęcia chyba nie ma znaczenia * różne technologie wykonania matrycy * inne ustawienia monitorów * różne pory dnia, jeśli sprawdzamy coś w rzeczywistości * pewnie zmęczenie też wpływa na odbiór Plus wyżej wymienione rzeczy w artykule. Ja często widzę różnice ale nie potrafię nazwać. Nie wiem też na ile ma wpływ wychowanie, to znaczy nauczenie że taki kolor odpowiada takiej nazwie. Chociaż to pewnie w przeciągu wielu lat się ujednolica względem innych ludzi. A czy do końca jesteśmy pewni… Czytaj więcej »

Agata
Agata
2 lat temu

Liczyłam na więcej. Polacy nie kupują daltonistom okularów do widzenia kolorów. Brak filmów na ten temat. Paaazeeerniii. Chamscy i faszystowskie sprane mózgi.

Marko
Marko
2 lat temu

Wydaje mi się że nie chodzi o to że faceci nie odróżniają kolorów (oczywiście poza daltonistami) ale głównie o to że nie potrafią nazwać tych różnych odcieni np. zielonego.

trackback
Ciekawostka: postrzeganie kolorów – Dom z duszą
1 rok temu

[…] Postrzeganie kolorów zależy też od płci – nie jest tajemnicą, że mężczyźni widzą kolory inaczej niż kobiety. Dla pana zielony, to zielony. Dla pani… kilkanaście odcieni ? Zapewne dlatego mężczyźni (zazwyczaj) wolą kolory zdecydowane, kontrastujące ze sobą. Kobiety natomiast (zazwyczaj) wolą subtelne kolory, łagodne przejścia… (Jeśli chcecie wiedzieć, skąd to się bierze, to polecam poczytać tutaj). […]

chris77OLD
chris77OLD
1 rok temu

kosmos i dzieci, a czy można to rozdzielić

Nie ma więcej wpisów
29
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d