captcha image

A password will be e-mailed to you.
Lakier do paznokci już niedługo uchroni przed pigułką gwałtu. Fot. Neil Milne BuzzBuzzNailArt/Flickr

Lakier do paznokci już niedługo uchroni przed pigułką gwałtu. Fot. Neil Milne BuzzBuzzNailArt/Flickr

Wystarczy dyskretnie wsunąć palec do drinka, by specjalnie zaprojektowany lakier do paznokci zmienił kolor pod wpływem niebezpiecznej substancji. Lakier ten już niedługo ma trafić na rynek.

Pigułki gwałtu stały się plagą, również w Polsce. Ustrzeżenie się przed dorzuceniem czegoś takiego do drinka w zatłoczonym barze jest bardzo trudne, a pigułka gwałtu jest niemożliwa do wykrycia „w terenie”: nie ma smaku, zapachu, nie zmienia również koloru napoju, w którym została rozpuszczona. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach. Zaczyna działać po kilkunastu minutach od zażycia i całkowicie skazuje ofiarę na łaskę i niełaskę gwałciciela.

Z myślą o takich właśnie sytuacjach studenci North Carolina State University postanowili opracować lakier do paznokci, który zmieni kolor po kontakcie z substancją używaną jako pigułka gwałtu, czyli flunitrazepamem (w Polsce sprzedawanym pod nazwą Rohypnol), ketaminą czy GHB (kwas γ-hydroksymasłowy). Wystarczy dyskretnie zamieszać palcem w drinku, by przekonać się, czy picie go jest bezpieczne i czy siedząca obok osoba to przyjaciel czy wróg. „W ten sposób chcemy przerzucić strach z ofiar na agresorów” – piszą na profilu Facebookowym pomysłodawcy tego rozwiązania – studenci, którzy stworzyli firmę o nazwie Undercover Colors. O projekcie tym wiadomo na razie tyle, że gotowy produkt – lakier wykrywający pigułkę gwałtu – ma wkrótce trafić na rynek. O sposobie jego działania nic na razie nie wiadomo i – jak sądzę – również w przyszłości się tego nie dowiemy, bo takie informacje producenci lubią trzymać w tajemnicy.

Podobne rozwiązanie oferuje firma Drink Safe Technologies, która produkuje specjalne podkładki pod drinki reagujące zmianą koloru na obecność niebezpiecznej substancji. Badania pokazały, że podkładki wykrywają Rohypnol, ale nie reagują na kontakt z GHB, a ketaminę ujawniają po zbyt długim czasie. Dają więc fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, skuteczność tego testu mogą zakłócać napoje mleczne i kwaśne.

Za: IFLScience

 

Polecamy też:

Dlaczego unikamy deptania po przerwach w chodniku?

Czym są te dziwne rzeczy wciąż pływające mi przed oczami?

 

 

Nie ma więcej wpisów