Mężczyźni, którzy mają palec wskazujący krótszy od serdecznego (jak na zdjęciu), są zdrowsi i bardziej płodni od tych panów, u których palec wskazujący jest dłuższy od serdecznego. To wnioski z badań przeprowadzonych przez polskich naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych.
Naukowcy już dawno odkryli, że panowie mający palec wskazujący krótszy od serdecznego byli w życiu płodowym wystawieni na wyższe dawki testosteronu niż estrogenów. Mężczyźni, u których jest odwrotnie, podlegali wyższemu stężeniu estrogenów. Stosunek długości palca drugiego do czwartego nazywany jest indeksem 2D:4D (z ang. „the 2nd to 4th digit ratio”).
Teraz polscy naukowcy pracujący w Krakowie i USA przebadali około 700 mężczyzn z Beskidu Wyspowego i doszli do wniosku, że dawki hormonów otrzymywane w łonie matki wpływają na całe późniejsze życie mężczyzny. Tak więc chłopcy w życiu płodowym wystawieni na wyższe stężenie testosteronu rodzą się więksi i mają większą masę ciała w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Dzięki temu, że jako dorośli mają wyższy poziom testosteronu, są też bardziej płodni i mają więcej dzieci niż panowie z dłuższym palcem wskazującym.
Jednak zbyt wysoki poziom testosteronu ma ciemną stronę. Badania pokazują, że mężczyźni z dłuższym palcem serdecznym częściej chorują na raka prostaty, autyzm i choroby układu krążenia.
Polecamy też:
Ludzie nie potrafią odróżnić palców u stóp, gdy na nie nie patrzą
Dlaczego po kawie chce się kupę?
Jak kolory widzą kobiety, a jak mężczyźni?
You must be logged in to post a comment.