captcha image

A password will be e-mailed to you.
Michael J. Fox jako Marthy McFly w drugiej części "Powrotu do przyszłości". W tle wehikuł czasu - DeLorean DMC-12

Michael J. Fox jako Marthy McFly w drugiej części “Powrotu do przyszłości”. W tle wehikuł czasu – DeLorean DMC-12

Już 21 października Marty McFly ląduje w naszym świecie! Sprawdziliśmy, ile z tego, co twórcy drugiej części „Powrotu do przyszłości” pokazali, stało się częścią naszej codzienności. Ba, kilka wynalazków powstało dzięki filmowi!

[AKTUALIZACJA 18 PAŹDZIERNIKA 2015]
Lewitująca deskorolka w "Powrocie do przyszłości 2"

Lewitująca deskorolka w “Powrocie do przyszłości 2”

No i znowu nadarzył się pretekst, by obejrzeć moją ulubioną część trylogii „Powrót do przyszłości” – tę, która częściowo rozgrywa się w 2015 roku. Konkretnie 21 października 2015 roku. Mamy tu lewitujące deskorolki, latające samochody czy samosznurujące się buty. Co z tej kultowej wizji stało się faktem, a co pozostaje w sferze fikcji?

Oglądając film, wypisaliśmy sobie około 20 futurystycznych wynalazków i idei. Najważniejsze z nich szerzej opisujemy, a pozostałe zamieszczamy pod koniec artykułu. Moim zdaniem Bob Gale i Robert Zemeckis, autorzy scenariusza „Powrotu do przyszłości”, to naprawdę geniusze – film powstał przecież w 1989 roku!

 

Latająca deskorolka

back_hoverboard2

Pierwsza w historii prawdziwa lewitująca deskorolka trafi do sprzedaży dokładnie 21 października 2015 roku! Kalifornijska firma Hendo w grudniu 2014 roku zebrała na Kickstarterze ponad pół miliona dolarów na dopracowanie prototypu i uruchomienie jej produkcji. Zademonstrowany przez Kalifornijczyków prototyp działa na zasadzie lewitacji magnetycznej, a więc technologii wykorzystywanej w kolei magnetycznej (maglev).

Deska wyposażona została w cztery innowacyjne silniki, które utrzymują urządzenie 2,5 cm nad ziemią, wykorzystując oddziaływanie elektromagnetyczne z podłożem. Aby sprzęt na tym etapie zechciał latać, musi unosić się nad podłogą zrobioną z nieferromagnetycznego przewodnika, a więc z miedzi lub aluminium. To dlatego rampa widoczna na poniższym filmie wygląda tak dziwnie. Co więcej, prototyp urządzenia jest bardzo głośny, a jego bateria działa niespełna 10 minut, tak więc wynalazcy mają jeszcze sporo do dopracowania. Jednak co z tego, skoro to naprawdę działa! Dzięki temu deska Hendo Hover trafiła na stworzoną przez magazyn „Time” listę 25 najlepszych innowacji 2014 roku.

Warto popatrzeć, jak na Hendo Hover jeździ guru skateboardingu Tony Hawk:

Ale projekt Hendo nie jest jedyną próbą zbudowania latającej deski. Inną, również ciekawą, podjęła firma Lexus. A właściwie opłacona przez nią agencja reklamowa, która wynajęła do współpracy instytut badający materiały IFW Dresden oraz firmę evico GmbH specjalizująccą się w nadprzewodnikach.

Po długiej walce powstał projekt, który wykorzystuje zjawisko lewitacji nadprzewodnikowej. W skrócie polega ono na tym, że nadprzewodniki w bardzo niskich temperaturach wypychają ze swojego wnętrza pole magnetyczne. Jeśli więc umieścimy nadprzewodnik nad magnesem, to będzie on unikał zetknięcia z nim. To jednak nie wszystko, bo takie nadprzewodniki pole magnetyczne również zamrażają.

Oznacza to, że pole jest “blokowane” czy “zatrzymywane” w tych miejscach, w których struktura krystaliczna nadprzewodnika ma jakieś defekty. Jeśli takie zamrożone pole zostanie wytrącone z pierwotnej równowagi, to ma tendencje wracania do niej.

W desce Lexusa oba te zjawiska razem sprawiają, że deska nie tylko unosi się, ale jeszcze nie ucieka na boki znad toru. No właśnie – toru, bo niestety latać może tylko nad linią ułożoną z magnesów. W dodatku sama deska musi być stale chłodzona ciekłym azotem. Pojemniki wystarczą tylko na 10 minut, potem trzeba uzupełnić zapas.

Jak widać więc daleko Lexusowi do deski McFly’a. To co widzimy na poniższym filmie to dość sprytna manipulacja – widoczny w nim skatepark zbudowano z drewna, w którym ukryto linię magnesów. Wygląda to nieźle, ale nie da się ani na centymetr zjechać z ustalonej trasy. Czyli wciąż nie to…

Samosznurujące się buty

back_nike

Buty sznurujące się automatycznie po naciśnięciu przycisku są jednym z najbardziej kultowych, choć i trudniejszych do odtworzenia gadżetów – właśnie ze względu na system automatycznego wiązania, który wymaga ukrycia gdzieś w butach całkiem wydajnej baterii. Buty dla Marty’ego McFly’a zaprojektował w 1989 roku Tinker Hatfield, który kilka dni temu potwierdził, że współpracuje z firmą Nike nad odtworzeniem tego projektu. Wcześniej Nike wypuszczało już na rynek buty z „Powrotu do przyszłości” (z serii Nike MAG), były to jednak limitowane i niesznurujące się samodzielnie modele. W 2011 roku 1500 par tych butów przeznaczono na aukcję charytatywną na rzecz fundacji Michaela J. Foxa, odtwórcy roli Marty’ego McFly, który cierpi na chorobę Parkinsona. Model, który ujrzy światło dzienne w 2015 roku, ma mieć w pełni sprawny mechanizm samosznurujący, a także, jak w filmie, świecące diody w trzech kolorach i elektroluminescencyjne logo Nike.

Do kompletu z wystylizowanym obuwiem Marthy w 2015 roku nosi modne ubranie, które potrafi błyskawicznie dopasować się do sylwetki i wyschnąć po uruchomieniu przycisku. Takich cudów jeszcze nie wymyślono, choć od dawna dysponujemy wieloma nowoczesnymi tkaninami, które w przyspieszonym tempie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, takich jak Polartec czy Nomex.

 

Google Glass, Skype i Facebook

back_video

back_gogleW domu McFly’ów w 2015 roku mamy bogatą galerię futurystycznych i w większości trafionych pomysłów. Członkowie rodziny noszą w domu gogle z kolorowymi diodami, których idea żywo przypomina Google Glass czy Oculus Rift (dr Emmett Brown również używa gogli do wirtualnej rzeczywistości podczas prowadzenia wehikułu czasu). „Powrót do przyszłości” świetnie punktuje rozkład więzi społecznych, pokazując ludzi siedzących przy jednym stole, ale zaangażowanych w indywidualne zajęcia w wirtualnym świecie. No, my do tego etapu jeszcze nie doszliśmy, ale czy podczas spotkań towarzyskich nie zdarza się Wam odkładać smartfonów na stosik, by móc płynnie pogadać (a kto pierwszy sięgnie po komórkę, ten płaci za wszystkich)?

Przy okazji: kultowy film nie przewidział upowszechnienia telefonów komórkowych i internetu. Informacje w tamtejszej rzeczywistości przekazywane są za pośrednictwem faksu (!) i wideorozmów.

Kiedy u McFly’ów odzywa się wideofon, w goglach wyświetla się informacja o tym, kto jest adresatem połączenia. Rozmówca, szef Marthy’ego o nazwisku Needles, ukazuje się na zupełnie PŁASKIM ekranie telewizora i z satysfakcją oznajmia McFly’owi, że wyrzuca go z pracy. Czyżby scenarzystom udało się przewidzieć Skype’a? Co więcej, podczas rozmowy obok podobizny Needlesa wyświetlają się informacje o jego wieku, rodzinie, zainteresowaniach czy preferencjach. Toż to przepowiednia mediów społecznościowych!

Płaski telewizor McFly’ów chwilę później zdradza jeszcze jedną przyszłościową cechę: wielofunkcyjność. Dzieje się to, kiedy Marthy wywołuje (głosowo!) różne propozycje kanałów TV.

 

Latające samochody 

Kultory DeLorean DMC-12, latający samochód i wehikuł czasu w jednym

Kultowy DeLorean DMC-12, latający samochód i wehikuł czasu w jednym

W 2015 roku w „Powrocie do przyszłości” standardowym środkiem transportu są latające samochody. W naszej rzeczywistości właśnie w tym roku (najpóźniej w 2016) pierwsze modele autolotów ma wypuścić na rynek amerykańska firma Terrafugia. Równie zaawansowany w pracach nad własnym modelem latającego samochodu jest słowacki Aeromobil, który pod koniec 2014 roku zaprezentował takie auto gotowe do masowej produkcji. Daleko nam jeszcze do wizji autolotów przemieszczających się powietrznymi ulicami w obrębie miast, ale w zasięgu ręki są już podróże z punktu do punktu z wykorzystaniem zarówno infrastruktury lotniczej, jak i samochodowej. Do startu i lądowania wystarczy pas lub trawnik o długości kilkuset metrów, a do miejsca docelowego można dojechać drogą.

 

Ekopaliwo

back_paliwo
Kultowy wehikuł czasu stworzony przez dr Emmetta Browna to przerobiony DeLorean DMC-12.  W filmie jest to samochód elektryczny, który do wytworzenia 1,21 gigawata energii potrzebnej do podróży w czasie wykorzystuje reaktor jądrowy. Gdy jednak ten zawodzi, genialny naukowiec zastępuje go „ekopaliwem” z odpadów. Widzimy, jak dr Brown ładuje do baku śmiecie, w tym skórki po owocach i wlewa resztki piwa z puszki. Można to z powodzeniem porównać do stosowanych dziś paliw z biomasy, wśród których najpopularniejszy jest biodiesel, otrzymywany najczęściej z oleju rzepakowego.

 

Jakie jeszcze futurystyczne wynalazki pojawiają się w „Powrocie do przyszłości 2”?

  • Gry sterowane myślą
  • Aparat fotograficzny z funkcją rozpoznawania twarzy
  • Filmy 3D holograficzne reklamy uliczne
  • Dron z kamerą
  • Identyfikacja odciskami palców
  • Płatności oparte na biometrii
  • Generator rytmu sennego alfa
  • Przewidywanie pogody
  • Kuracje odmładzające (dr Brownowi wydłużyły życie o 30-40 lat)
  • Niekurzący się papier

 

Zobaczcie zwiastun “Powrotu do przyszłości 2”:

 

Polecamy też:

Fizycy poszukiwali w internecie śladów podróżników w czasie

Futurysta to ryzykowny zawód – jak dawniej wyobrażano sobie przyszłość

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edi
Edi
8 lat temu

Takie podsumowanie to można w grudniu robić a nie na początku roku…

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Edi
8 lat temu

Dlaczego?

Klaczeeq
Klaczeeq
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

przecież jest wypisane do dzisiejszego dnia a nie grudnia hellooo

CruciSan
CruciSan
Reply to  Klaczeeq
8 lat temu

Ale on sie przenosił do 21 października helloooo

VQ
VQ
8 lat temu

uwielbiam ten film, ciekawy artykuł 😉

Digitalius
Digitalius
8 lat temu

“Czyżby scenarzystom udało się przewidzieć Skype’a? ” – trudno to nazwać przewidywaniem, ponieważ wszystko to, co dzisiaj mamy jest czymś inspirowane. A człowiek z wyobraźnią i fantazją potrafi dać właściwy kierunek.

Dominik Kurek
Dominik Kurek
8 lat temu

Niekurzący się papier czy ogólniej odkurzacz jako gadźet?

Maciej
Maciej
8 lat temu

Samochód nie był elektryczny tylko na normalne paliwo (dlatego w 3 części mieli problemy z powrotem, bo reaktor zimnej fuzji* działał i rozkładał śmieci na energię potrzebną do uruchomienia przewodów czasowych, itd.).

*Właśnie nie było to na ekopaliwo tylko rozkład śmieci w ramach zimnej fuzji (stąd nazwa systemu to Mr Fusion o ile dobrze pamiętam :)). Reaktor fuzyjny doprowadzał również energię do systemów umożliwiających lot samochodu (potem podczas trafienia piorunem doszło do uszkodzenia samego systemu lotnego).

jotl
jotl
8 lat temu

Czyli w zasadzie nic się nie sprawdziło 🙂
Te lewitujące deski to trochę żałość..

obserwator
obserwator
8 lat temu

Film powstał w 1985 roku, dla tego świętujemy jego 30 lecie 😉

Jossarian
Jossarian
8 lat temu

Podam dwie rzeczy które się nie pojawiły w artykule a wydają się być całkiem bliskie.

Mr Fusion = E-Cat
http://ecat.com/

Hovercar = EmDrive
http://gadzetomania.pl/3995,emdrive-przelomowy-silnik-jednak-dziala

mjmartino (Marcin Równicki)
mjmartino (Marcin Równicki)
8 lat temu

Kultowy film, lubię go oglądać za każdym razem 😀

HakerEduPL
HakerEduPL
8 lat temu

Jak widać niektóre i film może być wizjonerski, tak jak dzieła naszego rodzimego, kochanego Stanisława Lema. 🙂

trackback
Witamy w... przyszłości! | Forum Piekary Śląskie
8 lat temu

[…] To dziś jest ten dzień. Doczekaliśmy się przyszłości, którą zaprezentowano nam w fantastycznym filmie „Powrót do przyszłości”. Na ile się sprawdziła? Co faktycznie przyniosła przyszłość i jak bardzo scenarzystów poniosła wyobraźnia? Warto przyjrzeć się temu bliżej: Czytaj materiał o tym co stało się naszą codziennością, a jakie wynalazki powstały dzięki&#8… […]

Krucyfux
Krucyfux
8 lat temu

Wróćmy w przyszłość, może będzie lepsza! 😉

Mishka
Mishka
8 lat temu

to dziś <3!

Agata Karasiewicz
Agata Karasiewicz
8 lat temu

Hej panowie chcecie obejrzeć najnowszą część Powrotu do przyszłości to łapcie jestem z Ameryki w polsce jeszcze nie ma wieści o tym filmie ale widzę że głośno o nim się robi więc mam tu dla was najnowszą część powrotu do przyszłości 5 😀 Kto zechce to obejrzy kto nie to niech nie pisze negatywów że to nie możliwe czy coś olej ten post i skroluj dalej w dół łapcie nie ma za co! 😀 http://contests.ga/2GRe

trackback
BACK TO THE FUTURE 2015 | Sentymenty #1 | Antymateria Blog
8 lat temu

[…] Domowe seanse „Back to the future” były czymś w rodzaju święta dla mojej rodziny. Tę serię uwielbialiśmy wszyscy, więc wszyscy zawsze, ale to zawsze oglądaliśmy ją razem. Czy to w telewizji, czy potem już na kasetach VHS, czy jeszcze później na płytach DVD. To był mały rodzinny rytuał. Każdy gorączkował się i cieszył na myśl o tym, że już wieczorem będzie się śmiał i emocjonował razem z Doktorkiem i Marty’m. Możecie teraz uznać, że te filmy są średniawkami, że właściwie oprócz humoru niczego nie wnoszą do życia, ale wyobraźcie sobie obraz przeciętnej polskiej rodziny w latach osiemdziesiątych i te… Czytaj więcej »

trackback
Cotygodniowy Przegląd Internetu #49: Ewa Kopacz, Beata Szydło i debaty przedwyborcze
8 lat temu

[…] Które futurystyczne gadżety dostępne są w 2015 roku? Zawsze marzyliście o deskolotce, samosznurujących się Nike’ach i wideorozmowach oglądając drugą część „Powrotu do przyszłości”? Sprawdźcie, czy rzeczywistość dogoniła wyobraźnię reżysera i które z filmowych pomysłów zostały zrealizowane. […]

grzegorz wxx
grzegorz wxx
7 lat temu

Pamiętam z kina. Świetny.

trackback
Nike wreszcie pokazało samosznurujące się buty jak z „Powrotu do przyszłości” - HoNESKA
7 lat temu

[…] A jakie inne wynalazki z „Powrotu do przyszłości 2” ujrzały światło dzienne?  […]

trackback
21.10.2015 | ~ Saol ar Ceilteach ~
7 lat temu

[…] Dowiadujemy się, jak Ameryka epoki Reagana wyobraża sobie swoją odległą (jeszcze wtedy) przyszłość: latające samochody, zaawansowana technika i gadżeciarstwo, sztuczna inteligencja, świat zdominowany przez gospodarkę japońską. Część tych przewidywań nawet się sprawdziła, o czym możecie poczytać TUTAJ… […]

zgryźliwy
zgryźliwy
2 lat temu

Nie, nie można porównać oleju rzepakowego z reaktorem atomowym. Wartość opałowa tego oleju wynosi 38 MJ/kg, czyli gdyby samochód spalał 1 kg/s oleju to osiągnąłby moc 38 MW. Do mocy 1200 MW ( 1,2 GW ) jeszcze daleko. Niezrozumienie energetyki jest podstawową przyczyną błędów w futurystycznych ocenach przyszłości. Energii nie można zrobić z niczego. Dlatego takąż samą futurystyką są opowieści o sukcesach OZE i “rodzącej się cywilizacji wodorowej”. Proces prąd-wodór-prąd może być tylko silnym źródłem strat zielonej energii i wodór już dawno przegrał choćby z bateriami litowymi.

trackback
Przyszłość ukazana w grach – niektóre daty już przeżyliśmy – POZIOMUP
2 lat temu
Nie ma więcej wpisów
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: