captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mars dziś i przed miliardami lat

Mars dziś i przed miliardami lat. Rys. Michael Lentz/NASA Goddard Conceptual Image Lab

Jedno wiemy już na pewno – na Marsie istniała woda. Dowiodły tego wyniki badań prowadzonych m.in. przez łazik Curiosity. Dlaczego jednak już jej nie ma i jak wyglądał Mars gdy jeszcze po nim płynęła?

Dziś ciekła woda nie pojawia się na powierzchni planety z powodu braku atmosfery. Przy tak niskim ciśnieniu i niskiej temperaturze istnieje albo w postaci pary wodnej, albo lodu. Co prawda NASA podejrzewa, że w niektórych miejscach mogą się pojawiać ślady ciekłej wody, która nie zamarza ze względu na zawarte w niej domieszki, ale to wyjątek.

Prowadzone dziś badania, zwłaszcza te najnowsze, które stały się możliwe dzięki Curiosity, pokazują, że przed miliardami lat na Marsie była zarówno gęsta atmosfera, jak i mnóstwo wody. Wskazuje na to ukształtowanie terenu – choćby zachowane do dziś ślady wodnej erozji. Również skład chemiczny powierzchni pokazuje, że Czerwona Planeta miała swoje jeziora, rzeki i oceany.

Jednak Mars przeszedł inną drogę, niż Ziemia. Ponieważ jest od niej mniejszy, to jego wnętrze szybciej wystygło. Przez to ustał ruch jądra i zniknęło pole magnetyczne. Atmosfera przestała być chroniona przed cząstkami wiatru słonecznego i z czasem została po prostu zdmuchnięta. Temperatura na planecie spadła, większość wody uleciała w kosmos, a pozostały niewielkie jej ilości uwięzione w glebie lub zamarznięte na powierzchni w okolicach biegunów.

Przygotowana przez NASA’s Conceptual Image Lab animacja pokazuje, jak Mars wyglądał w czasach, gdy był przyjazny życiu i jak z czasem zmieniał się w czerwoną pustynię, jaką jest dziś.

Tak mogła wyglądać Czerwona Planeta pełna błękitnej wody:

Mars pokryty wodą - tak mógł wyglądać miliard lat temu.

Mars pokryty wodą – tak mógł wyglądać miliard lat temu. rys. Ittiz/Wikipedia

Warto zobaczyć też niezwykły film pokazujący przelot nad powierzchnią Marsa widziany z pozycji sondy kosmicznej Mars Express.

I jeszcze – dla bardziej dociekliwych i wytrwałych – kawałek historii badań nad marsjańską wodą. Od pewnego pana, któremu się wydawało, że coś widzi (choć nie widział) po słynny obrazek z batonikiem i szklanką.

 

 

Czego u nas szukaliście?

8
Dodaj komentarz

avatar
 
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Rose29EugeniuszmichalTiamatBoluś Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marsjanin
Gość
Marsjanin

Niebawem marsjańskie wykopaliska archeologiczne potwierdzą, że w odległych epokach żyliśmy na Marsie, a jak warunki tam dramatycznie się pogarszały, zdecydowaliśmy się przenieść na sąsiednia planetę Ziemię 🙂

PanKurczak
Gość
PanKurczak

i żeby było trudniej wywalić całe statki kosmiczne i wszystko inne, ba! nawet ubrania i zacząć się garbić żeby było fajnie

Boluś
Gość
Boluś

sądzę, że to wcale nie taka głupia teoria. Wydaje mi się też, że nie samymi chmurami i wodą mars żył. Ewidentnie coś w niego gruchnęło coby go spalić, ale wydaje mi się, ze poza szaroniebieskim krajobrazem figurowała też zieleń różnych odcieni, bo niby czemu nie? ;>

Chyba, że zamiast chlorofilu była hemoglobina:P

Rose29
Gość
Rose29

Jak to co, gwiazda śmierci

Boluś
Gość
Boluś

sądzę, że to wcale nie taka głupia teoria. Wydaje mi się też, że nie samymi chmurami i wodą mars żył. Ewidentnie coś w niego gruchnęło coby go spalić, ale wydaje mi się, ze poza szaroniebieskim krajobrazem figurowała też zieleń różnych odcieni, bo niby czemu nie? ;>

Chyba, że zamiast chlorofilu była hemoglobina:P

Tiamat
Gość
Tiamat

Było życie i cywilizacja.Zniszczona w wojnie z Tiamat około 3 miliardy, dziewięćset milionów lat temu.Tiamat rozbita przez Marsa.Ocean nie brał udziału w tej wojnie.Po rozbiciu Tiamat jeden z jej fragmentów nakierowano na Ocean i w ten sposób planeta ta otrzymała ląd.Królowa Tiamat walczyła z synami. Jeden rządził Marsem , drugi Oceanem,. Mieszkał pod wodą do czasu otrzymania lądu.Stąd mity o Posejdonie.Nie wyssane z palca.Ten co został pokonany na marsie, zginał w podziemiach.Kto wie, może tam jeszcze żyje? To żart. Na Marsie już nikt nie żyje, nie ma tam odpowiedniej atmosfery,wody..znikoma ilość.Ale ta wojna Tiamat z Marsem- coś wspaniałego! Co za… Czytaj więcej »

michal
Gość
michal

Zapraszam na moją stronę o Marsie 🙂
https://marsiscool.pl

Eugeniusz
Gość
Eugeniusz

Moim zdaniem to na Marsie może i istniało życie, i tak myślałem ale teraz gdy się dokładnie przyglądałem zdjęciom to wygląda to tak że woda nie wyparowała !tylko zostałała wsana w swoją głębię bo widać to po zdjęciu i filmach z łazika , pytanie jest tylko jedno? Dlaczego ona czyli woda poszła w głąb Marsa to widać i jesli naukowcy twierdzą że jest ona na 1,5 kilometra pod Marsem ,to teraz proszę mi powiedzieć dlaczego wsiąkła bo widać to bardzo jasno że woda nie wyparowała tylko poszła do ziemi , choć bardzo bym chciał aby było inaczej ale nie będzie… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów