captcha image

A password will be e-mailed to you.
Trzy huragany kategorii 4 - Kilo, Ignacio i Jimena - uchwycone 29 sierpnia 2015 na Pacyfiku przez NASA Terra Satellite. Źródło: NASA Worldview

Trzy huragany kategorii 4 – Kilo, Ignacio i Jimena – uchwycone 29 sierpnia 2015 na Pacyfiku przez NASA Terra Satellite. Źródło: NASA Worldview

Takiej sytuacji nie było od czasu rozpoczęcia pomiarów: trzy bardzo silne huragany pojawiły się w tym samym czasie na Oceanie Spokojnym w rejonie Hawajów.

Huragany (na Pacyfiku nazywane tajfunami), którym nadano nazwy (od lewej na zdjęciach): Kilo, Ignacio i Jimena, zaliczone zostały do kategorii 4 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To oznacza, że wiatr ciągły może osiągać w ich obrębie prędkość do 245 km na godzinę, a w porywach może być znacznie silniejszy. To pierwsza taka sytuacja w historii pomiarów – wcześniej notowano, owszem, jednocześnie trzy huragany, ale mające kategorię 3.

Huragany Kilo, Ignacio i Jimena. Fot. NASA

Huragany Kilo, Ignacio i Jimena. Fot. NASA

Ignacio (środkowy huragan) może zagrozić Hawajom, a konkretnie wyspie Hawai’i, w pobliżu której znajdzie się we wtorek i środę. Nie uderzy bezpośrednio w wybrzeże, ale wywoła silne opady. Prędkość wiatru w jego obrębie szacowana jest obecnie na 217 km/h.

Do największych rozmiarów ma szansę urosnąć w połowie tygodnia Jimena, ona jednak na razie nie zagraża żadnemu lądowi. Tyle mówią prognozy, które jednak nie są w stanie przewidzieć dokładnej trasy huraganu.

Najmniej szkód wyrządzi zapewne Kilo, który szaleje obecnie nad niezamieszkanymi obszarami oceanu. Prędkość wiatru w jego obrębie sięga 220 km/h.

Tak silne zawirowania na oceanie naukowcy wiążą ze zwiększeniem intensywności zjawiska El Niño. A to z kolei wynika z podniesienia się temperatury wody północno-wschodniego Pacyfiku o ponad 1 st. C powyżej średniej, a miejscami o 2 st. C. Rozgrzana i szybciej parująca woda dostarcza “paliwa” huraganom.

Polecamy też:

Z ostatniej chwili: neandertalczycy mieli w domach ciepłą wodę?

Huragany o żeńskich imionach bardziej niebezpieczne od męskich?

Sądzisz, że najwięcej huraganów nawiedza USA? Nie widziałeś tych u wybrzeży Japonii

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michau Quesha
Michau Quesha
8 lat temu

haarp

Bartłomiej Noculak
Bartłomiej Noculak
Reply to  Michau Quesha
8 lat temu

zmiany klimatu + El Nino

afroman100
afroman100
8 lat temu

Tak się rozkręcą że powstaną kolejne,wszystko zostanie zmiecione,koniec.

Dominik Kurek
Dominik Kurek
8 lat temu

A Magellan nadał mu nazwę Spokojny

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d