captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Amerykanie nie wylądowali na Księżycu? Fot. woodleywonderworks

Amerykanie nie wylądowali na Księżycu? Fot. woodleywonderworks

Teorie spiskowe mają się dobrze, jak nigdy wcześniej. Ich rozpowszechnianiu sprzyja internet, a ludzie w szczególny sposób są skłonni w nie wierzyć. Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, 11 września Amerykanie sami się zaatakowali, szczepionki powodują autyzm, a koncerny i rządy to ukrywają, od dawna znany jest lek na raka, ale firmy farmaceutyczne zdołały nie dopuścić ludzi do tej informacji. No i jeszcze rozpylane są chemtrailsy, księżna Diana została zamordowana, Ziemia jest płaska i rządzą nią reptilianie.

To tylko kilka przykładów najpopularniejszych teorii spiskowych. Ich cechą charakterystyczną jest założenie istnienia jakiejś większej lub mniejszej zmowy ludzi, którzy ukrywają przed innymi prawdę. Nie można jednak zapominać, że choć większość takich teorii nie jest prawdziwa, to zdarzają się faktyczne spiski, które są po jakimś czasie odkrywane.

Tę wiedzę postanowił uporządkować i przełożyć na język matematyki David Grimes z University of Oxford. Zajął się tym, jak długo można utrzymać w tajemnicy konspirację w zależności od różnych czynników. Najważniejszy to liczba wtajemniczonych osób, ale liczy się też to, czy ktoś podejrzewa istnienie spisku i prowadzi w jego sprawie jakieś śledztwo.

Ile żyje tajemnica?

Wyniki są bardzo ciekawe – by spisek przetrwał 10 lat, musi być w niego zaangażowane mniej, niż 1000 osób. By tajemnice uchować przez stulecie, liczba wtajemniczonych nie może przekroczyć 125.

Swoje obliczenia Grimes oparł na prześledzeniu dziejów prawdziwych spisków. Brał pod uwagę m.in. program wywiadowczy NSA ujawniony przez Edwarda Snowdena czy badanie Tuskegee w którym przez 40 lat eksperymentowano na ludziach chorych na kiłę.

Na podstawie opracowanego przez siebie wzoru David Grimes przyjrzał się czterem popularnym teoriom spiskowym.

  • Fałszywe lądowanie na Księżycu angażowałoby, według szacunków badacza, 411 000 pracowników NASA i miałoby szansę pozostać w tajemnicy przez 3,68 roku.
  • Spisek dotyczący tego, że ocieplenie klimatu nie istnieje wymagałby wtajemniczenia do 405 000 osób i utrzymałby się od 3,7 roku (spiskują stowarzyszenia naukowe, NASA i inni) do 26,77 roku (jeśliby spiskowali tylko naukowcy).
  • Ukrywanie szkodliwości szczepionek angażowałoby do 22 000 osób. Jeśli braliby w nim udział tylko ludzie z WHO i CDC, mogłoby się utrzymać przez 34,78 lat. Jeśliby zaangażowali się w spisek pracownicy firm farmaceutycznych, całość wyszłaby na jaw po 3,15 roku
  • Lek na raka zdołano by zataić przez 3,2 roku.

Dane te dotyczą założenia, że nikt nie tropi spisku.

Praktyka pokazuje, że wierzący w teorie spiskowe nie dają się przekonać najlepiej nawet podanym faktom, więc autor badania nie łudzi się, że dokona rewolucji pokazując, że spiski nie mogłyby się utrzymać. Jednak warto informować po raz kolejny o tym, jak jest naprawdę – istnieje bowiem ogromna grupa ludzi niepewnych, którzy dzięki temu mogą przekonać się o przewadze rozumu nad spiskiem.

Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

34 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szk@wp.pl
szk@wp.pl
7 lat temu

Spiski istnieją, istniały i będą istnieć. Teorie spiskowe, są tylko teoriami uklecionymi z szczątkowych faktów. Na podstawie doświadczeń możemy zakładać, że nie każde śledztwo i ostateczne wyniki są zgodne z prawdą, więc możemy zakładać, że nie każde oficajlne wyjaśnienie jest prawdą. Odnośnie WTC, podobne przypadki były znane z historii np w KGB. Nigdy nie możemy być pewni takich wydarzeń.

Wyzwoliciel
Wyzwoliciel
7 lat temu

Problemem spisków nie do końca jest to czy i kiedy wyjdą na jaw, ale ile osób i jak szybko przekona się do prawdy. Biorąc pod uwagę jak łatwo manipulować tłumem, nawet jeśli spisek się ujawni, można tak kierować informacją, że ludzie sami się pogubią w tym wszystkim. Dotyczy to zarówno naukowców jak i “zwykłych ludzi”. A im mniej dowodów i więcej niedopowiedzeń, tym gorzej. Kolejna sprawa to to, że ludzie i tak wierzą w to, w co chcą wierzyć bez względu na ilość i jakość dowodów. No ale trzeba próbować edukować, jako i Wy teraz próbujecie to czynić ;] No… Czytaj więcej »

Katarzyna Fabian
Katarzyna Fabian
Reply to  Wyzwoliciel
7 lat temu

Zapomniales o rowerzystach.

Tutu
Tutu
7 lat temu

Dialog z XVIIw:

– Podobno Szwedzi chcą uczynić morze bałtyckie swoim morzem wewnętrznym
– EEEtam wierzysz w jakieś spiskowe teorie…

Dialog z XX w.
– Podobno Niemcy myślą że słowianie i żydzi to bydło robocze
– EEEtam wierzysz w jakieś spiskowe teorie…

Spiskowe czyli tajne a nie niesamowite 🙂
Każdą z nich trzeba weryfikować oddzielnie: True/False metodologią badawczą dla każdej z nauk jakiej sprawa.
Może być nieprawdopodobna teoria prawdziwa i nieprawdopodobna faszywa.

BorysO2
BorysO2
7 lat temu

Nie szczepionki, ale ich składniki powodują autyzm. Dziecko do ~1 roku nie posiada własnego układu odpornościowego więc podając mu coś przed czym nie może się bronić z powodów nierozwiniętego organizmu naraża się go na straszliwe konsekwencje.

Pisząc takie bzdury jak wyżej odechciewa się was śledzić/czytać (po raz drugi).

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  BorysO2
7 lat temu

“Pisząc takie bzdury jak wyżej”. Faktycznie piszesz bzdury. Nie mam pojęcia, skąd wziąłeś te “informacje”, ale to po prostu nieprawda. Najpierw sprawdź, potem pisz.

BorysO2
BorysO2
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Każda ze szczepionek może powodować tak zwane niepożądane odczyny poszczepienne. Czym groźniejszy tym rzadsze (na szczęście), wszystko zależne od organizmu. I tu jest pies pogrzebany – nie wszytko wiemy o tym jak działa nasze ciało. Po drugie ciężko udowodnić coś co pojawia się sporadycznie. Do tego badania nad lekami to jest prawie błądzenie po omacku na zasadzie prób i błędów. Potem badania leku na grupie kontrolnej i ktoś (łańcuch decyzyjny składający się z ludzi) musi podjąć decyzję czy lek jest bezpieczny a ryzyko wywoływane efektami ubocznymi do zaakceptowania. Ryzyko, no tak, bo kto wygra w sądzie nie mając wiedzy w… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  BorysO2
7 lat temu

Powiem więcej KAŻDA procedura medyczna może wywołać powikłania. Właśnie dlatego leki i inne substancje są poddawane starannym testom. I nie jest to “prawie błądzenie po omacku na zasadzie prób i błędów”. Na podstawie testów określa się ewentualne zagrożenie. Jeśli jest znikome, a korzyści wyraźnie przeważają, to substancja zostaje dopuszczona do użycia. Jak w każdej procedurze mogą zdarzać się błędy, ale po to istnieje wielostopniowa kontrola stosowania takich środków, by te błędy wychwycić. Najlepszym dowodem skuteczności tych metod jest sam fakt, że dożyłeś wieku, w którym możesz je krytykować. Umieralność niemowląt zmniejszyła się od lat 50. XX wieku przynajmniej trzykrotnie. A… Czytaj więcej »

BorysO2
BorysO2
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Na wstępie nigdy nie napisałem że jestem przeciwnikiem szczepienia 🙂 Uważam tylko że proces przeprowadzania szczepień jest niesprawiedliwy a poszkodowani nie dostają pomocy.

Oczywiście że proces tworzenia leków to prawie błądzenie po omacku. Cała historia jest tego przykładem – w przeciwnym razie nie były by wymagane długoletnie testy czy to leków czy kosmetyków. My po prosty nie mamy dostatecznej wiedzy jak różne związki oddziaływają na nasz organizm. Proszę sobie sprawdzić dla przykładu jaka metoda jest używana podczas szukania nowych antybiotyków – najprostszy przykład (https://www.crazynauka.pl/od-lat-brakuje-nowych-antybiotykow-teraz-pojawia-sie-szansa/ 😉 .

Dziękuje za przyznanie racji w tak pokrętny sposób.

Marcin Wojtczuk
Marcin Wojtczuk
Reply to  BorysO2
7 lat temu

Nikt panu nie przyznał racji, napisał pan absurdalne i bardzo szkodliwe bzdury i kompletnie nie ma pojęcia na jakie niebezpieczeństwo naraża pan ludzi swoim pseudointelektualizmem. Proces prowadzenia szczepień jest sprawiedliwy społecznie a poszkodowani otrzymują natychmiastową pomoc – ponieważ odczyny poszczepienne sa najczęściej natychmiast widoczne (reakcja anafilaktyczna). Proces tworzenia leków PANU się wydaje błądzeniem po omacku, bo GÓWNO pan wie na temat tworzenia leków. Nie wie pan nawet po co są testy kliniczne i miesza testy alergenów z testami klinicznymi. Szczepionki to nie są jakieś losowe związki chemiczne lecz wypreparowane fragmenty patogenów mające pobudzić system immunologiczny szczepionego do odpowiedzi nieswoistej. Idź… Czytaj więcej »

BorysO2
BorysO2
Reply to  Marcin Wojtczuk
7 lat temu

Ja jestem ignorantem? https://pl.wikipedia.org/wiki/Tiomersal

Przykro mi tylko że większość przeczyta artykuł chcąc nie chcąc utrwali w pamięci tytuł lub fragment artykułu i nie zainteresuje się tematem głębiej. Jak to napisaliście woli żyć w błogiej nieświadomości – aż coś się stanie.

“Kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą” – Josef Goebbels, gratuluje.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  BorysO2
7 lat temu

Po pierwsze nie tyle my przyznajemy Ci rację, co Ty nie rozumiesz tego, co czytasz. Mylisz poszukiwanie nowych leków z testowaniem nowych leków. Znalezienie leku bywa efektem przypadku, jednak zazwyczaj jest wynikiem starannie przemyślanych poszukiwań. Natomiast testy podlegają już ścisłym regulacjom, a duża część substancji ich nie przechodzi.
Trochę niepokojące jest, że cytujesz hitlerowskiego zbrodniarza. Oczywiście wybór Twoich autorytetów należy do Ciebie, ale bardzo prosimy o nieprzywoływanie tu tego rodzaju postaci.

wiast
wiast
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Cytowanie jest niepokojące? Niepokojące to jest stosowanie hitlerowskich metod. 😉 Dobrze, że przyznaliście rację, że przynajmniej niektóre teorie spiskowe okazują się prawdziwe (choćby talibowie w Klewkach). Ale że większość z tych teorii to stek wykluczających się wzajemnie bzdur, to fakt. A co do niemożności utrzymania w tajemnicy spisku wymagającego zaangażowania dużej ilości osób (np. zamach na WTC), to wielu moich znajomych tak twierdziło już od lat, fajnie, że ktoś to wreszcie ujął matematycznie. Inną kwestią jest to, kiedy dany spisek przestaje być tajemnicą? Gdy większość ludzi zaczyna wierzyć w jakąś wersję? Gdy przyznają się spiskowcy? Gdy np. Suworow napisze książkę… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  wiast
7 lat temu

Nie będziemy schodzili do Twojego poziomu. Insynuacje o “hitlerowskich metodach” kończą tę dyskusję.

Zygmunt
Zygmunt
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Nie możecie zejść niżej niż Wasz poziom. Argumenty, którymi operujecie nie są niczym poparte. Nie próbujcie porównywać Waszej szczątkowej wiedzy z 5000 lat Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, bowiem jedynie potwierdzacie w ten sposób Wasz dyletantyzm. Jeśli zaczniecie myśleć i uświadomicie sobie że nie ma jedynie słusznej wiedzy i nawet tak ścisła nauka jak geometria ma różne oblicza, to może zdobędziecie się na wysiłek poczytania czegoś z TMC a nie jedynie ulotek producentów szczepionek. W przeciwnym wypadku zaprzestańcie prowadzenia tego szkodliwego bloga.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Zygmunt
7 lat temu

Nasze argumenty są poparte nauką. Tą samą, której zawdzięczasz to, że żyjesz i możesz pisać w sieci różne bzdury.
Ot, taki paradoks. 🙂

Kontra
Kontra
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

To co piszecie nie jest argumentacją, bowiem jej nie znacie. Powielacie tylko jakieś opinie i nawet nie próbujecie zapoznać się z innymi, które im przeczą. Rzeczywiście powinniście zaprzestać pisania.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Kontra
7 lat temu

Ależ znamy. Znamy wyniki badań naukowych. To nie są opinie.
Jeśli znasz wyniki, które im przeczą – daj znać. Chętnie się zapoznamy.
A co do pisania, cóż. Zachowaj swoje rady dla siebie 🙂

BorysO2
BorysO2
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

[…] Tu było dużo tekstu z cytatem Twojej wypowiedzi, jednak naprawdę widzę że nie osiągniemy dialogu.

Zdania nie zmienię szczepionki (nie wszystkie) mogą powodować poważne odczyny poszczepienne łącznie z tytułowym – w zasadzie powodują je substancje pomocnicze które wchodzą w skład szczepionki. To co uważam nie oznacza że jestem przeciwnikiem szczepień. Zresztą … przeczytaj jeszcze raz co napisałem.

PS: Mój cytat jest na czasie, stosuje je wiele grup władzy/nacisku/lobbingu.

Paula Nova
Paula Nova
Reply to  Marcin Wojtczuk
6 lat temu

Szanowny Panie, napisał Pan ” wypreparowane fragmenty patogenów mające pobudzić system immunologiczny szczepionego do odpowiedzi nieswoistej”. No, zwłaszcza u noworodka, który nie posiada jeszcze odporności na nic, a dostaje na dzień dobry dwa wirusy. Inna kwestia – stosowanie tzw. szczepionek poliwalentnych tworzy nienaturalną sytuację, kiedy organizm jest stymulowany do walki z kilkoma patogenami równocześnie. Jeszcze inna sprawa – obecnie Bigfarma wycofuje z użytku szczepionki zawierające żywego wirusa. Dlaczego – jedną z przyczyn są takie przypadki, jak zarażenie się dzieci niezaszczepionych (na innym etapie kalendarza szczepień) przez kontakt z tymi zaszczepionymi doustną dawką p/ polio na Ukrainie. Wirus martwy nie robi… Czytaj więcej »

Marcin Wojtczuk
Marcin Wojtczuk
Reply to  Paula Nova
6 lat temu

Pani problem pani Paulo, polega na tym, ze pani nie wie jak działa system zgodności tkankowej i dlatego nic pani nie mówi “wypreparowany fragment patogenu”. Chodzi o to, że nasze ciało potrafi się bronić przed obcymi tkankami. Przeciwciała rozpoznają je i zwalczają na podstawie mechanizmu zgodności tkankowej. Uszkodzenie tego mechanizmu może spowodować że nasze ciało zaatakuje samo siebie (choroby autoimmunologiczne). Można więc wszczepić komuś tylko białkową otoczkę wirusa lub fragment ściany zewnętrznej bakterii co spowoduje reakcję immunologiczną ale zupełnie nie zagrozi zachorowaniem, ponieważ to jest tylko .. otoczka. Bez patogenu. Organizm nie zwalcza wtedy choroby a jedynie produkuje pewną ilość… Czytaj więcej »

mich
mich
Reply to  Marcin Wojtczuk
6 lat temu

“napisał pan absurdalne i bardzo szkodliwe bzdury i kompletnie nie ma pojęcia na jakie niebezpieczeństwo naraża pan ludzi swoim pseudointelektualizmem.” Zacytowałem Ciebie bo to zdanie idealnie odnosi się do Twojego komentarza. Nie chce mi się czytać wszystkich Twoich komentarzy ale jeśli tak robisz cały, że piszesz nieprawdę, to nie ładnie z Twojej strony. Odniosę się do: “Proces prowadzenia szczepień jest sprawiedliwy społecznie a poszkodowani otrzymują natychmiastową pomoc – ponieważ odczyny poszczepienne sa najczęściej natychmiast widoczne (reakcja anafilaktyczna).” Sugerujesz że w Polsce działa idealny system szczepienny a służba zdrowia to organizacja która dba o zdrowie obywateli. Na stronie http://www.crazynauka.pl/szczepienia-5-waznych-faktow-temat-nopow/ przeczytałem że… Czytaj więcej »

Sara
Sara
Reply to  BorysO2
5 miesięcy temu

Jako dorosła osoba w spektrum autyzmu, chciałam Ci powiedzieć żebyś spierdalał 🙂
To co napisałeś dosłownie mnie obraża. Autyzm to odmienny system poznawczy a nie jakąś chorobą która można wywołać. To integralną część mnie która Tworzy moją osobowość. Autyści nie są chorzy tylko neuroatypowi, nasze mózgi działają w inny sposób ale to nie znaczy że są w jakiś sposób gorsze.

ostatnia wizyta
ostatnia wizyta
7 lat temu

Obserwuje ten portal od kilku miesięcy. Moderator jest zakompleksionym bufonem? Raz nawet potwierdziłem błędy w jednym z artykułów. Z takim podejściem do zdania innych wkrótce wasze artykuły będziecie czytać tylko wy sami.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  ostatnia wizyta
7 lat temu

Oczywiście, że zdarzają nam się błędy. Poprawiamy je.
Nie wiem, co konkretnie masz nam do zarzucenia. Jeśli masz cokolwiek – napisz. Ale jeśli chcesz tylko próbować nas obrażać, to nie męcz się i idź gdzie indziej.

Waldi Pasta
Waldi Pasta
7 lat temu

Dokładnie z tego samego powodu do dziś nie udało się udowodnić, że istniał Chrystus, mimo pogłosek o spisku na kogoś tak nazywanego, a dokonanego przez Żydów

Marcin Wojtczuk
Marcin Wojtczuk
Reply to  Waldi Pasta
7 lat temu

Ale papieża to ty szanuj! 🙂

Rozum musi mieć swoje granice – wiesz śmichy-hihy ale Jezus to nie mit, rozumiesz?
Jak nie rozumiesz to na stosik! 🙂

morele
morele
7 lat temu

spisek dotyczacy tego ze ocieplenie klimatu nie istnieje??? Chyba sie cos komus pokrecilo. Ziemia sie ociepla od 15tys lat a dyskusja jest o to kto lub co ma na to najwiekszy wplyw.

gosc
gosc
6 lat temu

papier wszystko przyjmie, naukoffcy od bełkotu naukowego 😀

Tomasz Zook Durlej
Tomasz Zook Durlej
6 lat temu

Ciekawe autor nie burze pod uwagę jednego augmentu. Te wszystkie teorie wszyscy już na jaw, są zeznania ludzi, pracowników nasa, who I innych. Tak przynajmniej wierzą zwolennicy tych teorii. I jeżeli głębiej się nad tym zastanowić to mają rację, bo czemu wierzymy snowdenowi, w sumie nie wiadomo dla czego.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Tomasz Zook Durlej
6 lat temu

Zeznania pracowników NASA? WHO? Serio? Gdzie?
Bo jeśli pokażesz jednego czy drugiego gościa, który coś twierdzi nie popierając tego niczym, to takie baje nie mają żadnej wartości dowodowej.

Tomasz Zook Durlej
Tomasz Zook Durlej
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Nie pokaże, ale jak znajdziesz jakiegoś fana teorii spiskowych, to jestem pewien że pokażą ci cały stos zeznań. Zagadnieniem jest to czemu jednym wierzymy drugim nie. Dla typowego człowieka zweryfikowanie rewelacji snowden jest niemożliwe, musi się opierać o opinie ekspertów. Tak samo działa to w przypadku choćby szczepionek, normalny człowiek nie jest w stanie zweryfikować samodzielne doniesień że szczepionka szkodzi/nie szkodzi. Tak więc musi opierać się na opinii ekspertów. Problem jest na tyle skomplikowany że typowy człowiek czyta artykuł napisany przez dziennikarza który pisze w jego języku, który to napisał artykuł na podstawie artykuły dziennikarza posługujące się oryginalnym językiem, który… Czytaj więcej »

Muszyn Zbyszek
Muszyn Zbyszek
5 lat temu

bo teoria spiskowa jest spiskiem w większości przypadków- po to CIA wymyslili to określenie- tak szczepionki są dla depopulacji i srterylizacji, 11.09 to była fałszywa flaga, jak i zamaszki które teraz się dzieją za sprawą mossadu w których udział biorą aktorzy i tyle w temacie.- a wam powodzenia życzę ha ha

Nie ma więcej wpisów
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: