captcha image

A password will be e-mailed to you.

„Szuryzm” to pseudonaukowo-spiskowe podejście do rzeczywistości. Szuryzm polityczny (bo i taka odmiana tego zjawiska istnieje) nas nie interesuje, bo zajmujemy się tu nauką, a nie polityką.

Według „Słownika Języka Polskiego” PWN słowo „szuryzm” zostało zgłoszone w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2017. A jego definicja brzmi tak:

Opowiadanie się za daną opcją polityczną, poglądem czy ideologią bez żadnych merytorycznych argumentów, bazujące jedynie na emocjonalnym podejściu do problematyki i agresji wobec swoich oponentów.

Kogoś, kto tak postępuje, dawniej nazwalibyśmy oszołomem. No, ale to już nie jest modne, więc teraz zyskał miano „szurysty” (a może „szura”?). Tak więc szurysta wierzy w coś bardzo mocno, mimo że to coś jest kijem podparte. Równie mocno uważa, że tylko on ma rację, a jeśli ktokolwiek myśli inaczej, to na pewno jest opłacany przez Sorosa/żydów/reptilian/wrogów ojczyzny/lobby farmaceutyczne/rząd światowy itp. itd. Mamy więc dwa w jednym: podejrzliwe spojrzenie na świat połączone z zamiłowaniem do teorii spiskowych. Innymi słowy: nie można nikomu ufać, więc ja sam rozbroję dany problem moim przenikliwym umysłem. Tyle że nie chce mi się prowadzić własnego śledztwa, więc podłączę się do tego, co mi Seba do głowy kładł, kiedyśmy ostatnio razem grillowali. Dzięki temu będę mógł twierdzić, że nie ulegam temu, w co masy bezmyślnie wierzą.

Szurysta nie ufa nauce i naukowcom („oni wszyscy są przekupieni, a jeśli nawet nie są, to przecież ile razy wyszło na jaw, że się mylą”). Szurysta ma swoje WŁASNE OPINIE na temat wybranych zagadnień naukowych. Oczywiście nie są one faktycznie JEGO WŁASNYMI opiniami, tylko zasłyszanymi/przeczytanymi gdzieś w sieci pomysłami osób trzecich, pod które podłączyła się cała masa osób myślących tak samo oryginalnie jak szurysta i jak on przekonanych, że przechytrzają w ten sposób „system”. Na ogół opinia szurystów jest sprzeczna z konsensusem naukowym (czyli z powszechną oceną, stanowiskiem lub opinią środowiska naukowego w konkretnej dziedzinie badań) i to jest wielki powód szurystów do dumy – „mi tak łatwo oczu nie zamydlą”.

Naturalnie istota nauki jest ciągłe wątpienie, poszukiwanie i weryfikowanie. Ale – by miało ono sens i wartość – musi być prowadzone w sensowny sposób. Sensowny czyli jaki? Każdą teorię naukową można obalić przedstawiając wyniki doświadczeń, których nie może ona wytłumaczyć. Wyniki wiarygodne, powtarzalne. A więc nie takie, co do których przekonany jest tylko szurysta.

W co wierzą „szuryści”?

Oto kilka przykładów najpopularniejszych teorii spiskowych (dlaczego w nie wierzymy? Jest na to naukowa odpowiedź) – pod linkami znajdziecie nasze artykuły obalające większość tych mitów (to, że np. przy HAARP nie ma linku, oznacza, że jeszcze o tym nie pisaliśmy, a nie to, że nie da się obalić związanych z nim mitów):

1. Chemtrails (smugi chemiczne) – smugi kondensacyjne powstające za lecącymi samolotami są utajonym sposobem rozpylania jakichś substancji, które mają na celu trucie nas lub uzyskanie kontroli nad naszymi umysłami. I nie – administracja USA nie potwierdziła istnienia chemtrails.

Smugi kondensacyjne uznawane przez niektórych za „chemtrails”. Fot. ErikvanWees/Wikimedia

2. Szczepienia nie zapobiegają chorobom zakaźnym, ale służą firmom farmaceutycznym jedynie do wyciągania od nas pieniędzy lub/i szkodzenia nam (m.in. przez to, że powodują autyzm).

3. Światowe mocarstwa opracowały/opracowują/testują broń elektromagnetyczną, która służy m.in. kontroli umysłów.

Tutaj słowo wyjaśnienia: owszem, broń elektromagnetyczna istnieje, ale działa w zgoła odmienny sposób. Otóż silny impuls elektromagnetyczny uszkadza elektronikę w samochodach czy samolotach. Do broni elektromagnetycznej zaliczyć można broń impulsową (EMP), laserową, mikrofalową i tzw. railgun, czyli działo elektromagnetyczne.

4. Z tym wiąże się jeszcze jedna teoria spiskowa, zbudowana wokół amerykańskiego systemu HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) – programu naukowego badającego procesy zachodzące w jonosferze i to, jak oddziałują na nie różne źródła promieniowania. Według szurystów ów służy on m.in. wywoływaniu trzęsień ziemi i huraganów, powodowaniu wyłączeń prądu na dużych obszarach (w miastach) oraz (a jakże) kontroli umysłów.

5. Mikrofalówki napromieniowują nasze jedzenie. Również Wi-Fi nas napromieniowuje i może wywoływać u nas choroby. Co gorsza, Wi-Fi wchodzi w interferencję z kuchenką mikrofalową, no bo przecież działają w tym samym paśmie częstotliwości radiowej.

6. Ziemia jest płaska, bo to przecież gołym okiem widać. A zdjęcia kuli ziemskiej widocznej z kosmosu zostały spreparowane przez NASA/ESA/rząd światowy.

7. Amerykanie nie lądowali na Księżycu, tylko zrobili inscenizację w studiu filmowym.

8. Homeopatia działa (bo kuzynce/jej dziecku/szwagrowi pomogło) i jest uczciwą alternatywą dla chemii, jaką karmią nas koncerny farmaceutyczne.

9. Turbiny wiatrowe pobierają prąd, by wytwarzać wiatr.

Jest jeszcze wyższy stopień absurdu, według którego w określonych warunkach turbiny wiatrowe prąd wytwarzają, a jak wiatr wieje w przeciwną stronę niż zazwyczaj, wówczas… turbiny wyciągają prąd z sieci (tego mitu u nas nie obalaliśmy, bo nam ręce opadły do kostek).

Ulubione tematy szurystów można by jeszcze długo wymieniać, a oscylują w dużej mierze wokół leczenia nowotworów, stosowania suplementów diety czy przekonań (nie wiedzy) na temat GMO. Wyznam Wam szczerze, że dyskusje na te tematy z osobami komentującymi naszego bloga czy fanpage FB są wyczerpujące i w zasadzie bezcelowe, bo szurysta nie zmieni poglądów dlatego, że ktoś go próbuje do tego przekonać – w takich sytuacjach zazwyczaj okazuje się, że „ktoś nam płaci”, żebyśmy twierdzili co innego niż szurysta.

I ech, popularyzacja nauki to ciężki kawałek chleba.

To dlaczego właściwie tak chętnie wierzymy w teorie spiskowe?

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

82 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
2 lat temu

Nie tak eawno w PAPowskim serwisie Nauka w Polsce ukazał się tekst o zwolennikach teorii spiskowych. Okazuje się iż są to ludzie przeciętnie bardziej dociekliwi (inteligentniejsi) od średniej tych których zakwalifikowano jako niewyznajacych teorii spiskowych… Powinno to dawać do myślenia! Ponadto stale ten czy ów pastwi się nad ludźmi wyznajacymi taką czy inną obiektywną brednię – no bo jak traktować poważnie kogoś wierzącego w Reptilian?! A ze przy okazji do jednego wora wrzuca się tych którzy obiektywnie mogą mieć rację (na przykład tych którzy twierdzą ze GMO niesie niebezpieczeństwo poprzez oddanie kontroli nad większością materiału siewnego JEDNEJ korporacji) to juz… Czytaj więcej »

Krystyna Jarocka
Krystyna Jarocka
Reply to  Maciej
2 lat temu

Panie Macieju, pełna zgoda. Artykuł nie dostarcza najmniejszych dowodów na to, że np. promieniowanie wi-fi nie szkodzi. Z pewnością szkodliwość zależy od dawki. Między innymi dlatego zostały ustalone ograniczenia mocy emitowanej przez telefony komórkowe i jest zalecenie aby rozmawiać najkrócej jak to możliwe. Gdyby wszystko było normalnie to np. ministerstwo zdrowia wytłumaczyłoby ludziom dlaczego we wszystkich lekarstwach i suplementach w Polsce musi być dwutlenek tytanu (E171). Albo dlaczego nazwą Rutinoscorbin pochodzącą od składu (rutozyd i kwas askorbinowy) nazywa się preparat bez rutozydu, a tak jest z Rutinoscorbin Active C. Z mojego doświadczenia wynika, że dla zmylenia klienta. Z takich działań… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
Reply to  Krystyna Jarocka
2 lat temu

Dokładnie tak – proszę przyjąć wyrazy szacunku.

Adam Adamczyk
Adam Adamczyk
Reply to  Maciej
2 lat temu

Ta. A w „Scientific American” ukazał się artykuł ze statystykami mówiącymi o tym, że Amerykanin bez wykształcenia przeciętnie dwukrotnie częściej zawierza teoriom spiskowym niż ten z dyplomem. Podobne badanie w Holandii przeprowadził Van Prooijen. Im szybciej ankietowany zakończył edukację i im niższy był jego status społeczny, tym realniej traktował wszelkie szuryzmy. Ale oczywiście można robić z ignorancji cnotę i zwalać ją na karb „samodzielności” myślenia. Tyle, że tak właśnie tłumaczą się osoby, którym najzwyczajniej w świecie, nie chciało się uczyć i miewają gigantyczne luki w wiedzy. Tak przy okazji, np. koleżanka u dołu podała news, kompletnie nie rozumiejąc jego treści.… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
Reply to  Adam Adamczyk
2 lat temu

Jest kłamstwo, straszne kłamstwo i … statystyka!
Tymczasem badanie októryum pisał PAP jest badaniem realne grupy ludzkie z próbami kontrolnymi, a nie statystycznym uśrednianiem wyników ankiet.

Adam Adamczyk
Adam Adamczyk
Reply to  Maciej
2 lat temu

Tak wiem, te badania, które odpowiadają Twojej wizji świata są realne, te drugie to straszne kłamstwo. Można i tak żyć.

Maciej
Maciej
Reply to  Adam Adamczyk
2 lat temu

Daruj sobie…
na mnie taki tanie chwyty erystyczne wrażenia nie robią.

Adam Adamczyk
Adam Adamczyk
Reply to  Maciej
2 lat temu

I bardzo się cieszę, bo na pewno przestaniesz takową stosować. Ale to właśnie napisałeś: jedne statystyki to kłamstwo, a drugie Ci odpowiadają. To logiczne? Normalne? Sensowne? Napisz z ręką na sercu trzy razy tak.

Maciej
Maciej
Reply to  Adam Adamczyk
2 lat temu

Naucz się czytać! Gdzie pisałem że jedne statystyki znaję a innych nie?!
Co innego badania z uwzględnieniem prób kontrolnych i ewentualnie statystyczne metody opracowania danych typu bug data!

Iza
Iza
2 lat temu

Największym przykładem tego, że nauka nie jest „świętą krową” jest postać Alberta Einsteina. Człowiek geniusz, sceptyk, nonkonformista który nie bał się sprzeciwiać autorytetom naukowym. Nie dał się zamknąć w ramy stadnego myślenia, i nie bał się przyznawać do błędu ilekroć obalał swoje wcześniejsze teorie. Czego dokonał to wszyscy wiemy, a dokonał tego właśnie dlatego że miał otwarty umysł i był geniuszem – co pozwoliło udowodnić mu swoje racje. Po naszej matce ziemi dzisiaj chadza mnóstwo takich otwartych umysłów, nonkonformistów, ludzi którzy nie boją się krytycznie spoglądać na świat – i takich ludzi właśnie zakwalifikowała Pani do wora „szurystów” – i… Czytaj więcej »

Adam Adamczyk
Adam Adamczyk
Reply to  Iza
2 lat temu

To porównanie jest kpiną, wynikającą z totalnej nieznajomości historii i filozofii nauki. Porównujesz Izo, Einsteina do antyszczepionkowców czy negacjonistów globalnego ocieplenia? (Przy okazji: z tym sprzeciwianiem się autorytetom to grube uproszczenie. STW powstała m.in. przez trzymanie się autorytetu Maxwella i wiary w to, że się nie mylił w równaniach dot. elektromagnetyzmu). Odróżniajmy NAUKOWĄ próbę obalenia paradygmatu od szuryzmu. W pierwszym przypadku ekspert w danej dziedzinie, na podstawie naukowych przesłanek stara się podważyć utarte teorie. I rzeczywiście tacy ludzie żyją i pracują jako naukowcy. Chociażby teoria strun pozostaje nieszablonową próbą nowego spojrzenia na budowę materii i oddziaływania podstawowe. I zajmują się… Czytaj więcej »

Łukasz Idziaszek
Łukasz Idziaszek
Reply to  Iza
2 lat temu

Ty tak na serio? Od wynalezienia koła do wynalezienia auta minęło ile lat? a od pierwszego samolotu do lotu w kosmos? całkiem niedawno nauka mówiła że ziemia płaska? 500 lat całkiem niedawno? w stosunku do rozwoju nauki 500 lat to eony! Poza tym jak już wspominasz, ten gość co pokazał płaskoziemcom że nie mają racji tak jak Einstein był sam przeciwko wszystkim. Mało tego! Musiał jeszcze walczyć z klerem! Był nonkonformistą jak Einstein, był niesamowicie bystry, i co? I teraz 500 lat po nim, mając przyrządy o jakich Kopernik nie śnił nawet, w dobie technologii, mogąc wszystko w prosty sposób… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
Reply to  Łukasz Idziaszek
2 lat temu

I to co napisałeś jest najlepszyum przykladem szuryzmu…
Brak konkretnej wiedzy, uprzdzenia, jakieś miazmaty ideologiczne…

Przemek
Przemek
Reply to  Łukasz Idziaszek
2 lat temu

Ale 500 lat temu nauka nie twierdziła że ziemia jest płaska. Ziemia była kulista tyle że w centrum wszechświata 🙂

yamata
yamata
Reply to  Iza
2 lat temu

Einsteina w to nie mieszaj. Einstein znał swoje ograniczenia, nie uważał się za nieomylnego, a swoje ryzykowne teorie starał się udowodnić, co nie zawsze się udawało mimo szczerych chęci. I było nawet tak, że musiał przyznać iż się mylił, a przeciwnikowi pogratulował. Niemniej jako osoba wierząca, niektórych rzeczy nie był w stanie przeskoczyć umysłem, bo mu się wydawało, że „bóg nie gra w kości” etc. Nauka nigdy nie twierdziła, że Ziemia jest płaska. Była to tylko jedna z wielu teorii, choć popularna… Nie mów o nauczaniu Kościoła, bo to jeszcze nie była nauka tylko pobożne życzenia. Zresztą już starożytni potrafili… Czytaj więcej »

polishek
polishek
Reply to  yamata
2 lat temu

Może Einstein był w młodości wierzący, takich rzeczy nie wiem, ale pod koniec życia już na pewno nie. Polecam poszukać w internecie. Problem z cytatami z netu polega na tym, że ludzie ich nie sprawdzają. Wiele cytatów Eisteina o Bogu to wymyślone przez ludzi bujdy na resorach, których Einstein nigdy nie powiedział. Zachował się za to nawet list, w którym Einstein pisze właśnie o swojej niewierze.

Maciej
Maciej
Reply to  polishek
2 lat temu

Biedny niedouczony szurysta – task o tobie mozna pomyśleć czytając co napisałeś.

yamata
yamata
Reply to  polishek
2 lat temu

To oczywiste i powszechnie znane. Wielu sobie próbuje podbudować światopogląd wycierając sobie tyłek znanym nazwiskiem. Niemniej Einstein rozterki religijne miał, choć już na przykład nie łóżkowe… 😉 Ale to w ogóle były inne czasy i wielu ludzi nauki musiało się rozprawić z problemem narzuconego im przez społeczeństwo, kulturę i wychowanie jedynie słusznego boga. Do tej pory niektórzy naukowcy mają z tym spory problem, bo jak człowiek za dużo myśli, to trudno mu znaleźć jakiś choćby ślad logiki i sensu w religii… 😉

Maciej
Maciej
Reply to  yamata
2 lat temu

Akurat „Bóg nie gra w kości” to nie jest „wydawalo mu się” ale taki skrót myślowy (podobnie jak „kot Schroedingera”).

Janusz Allina
Janusz Allina
Reply to  Iza
2 lat temu

Nie wiem, w jaki sposób nauka miałaby być albo nie być „świętą krową”, ale trzeba pamiętać, że ona się wiecznie rozwija, zawsze się rozwijała, i miejmy nadzieję, że będzie rozwijała się do końca świata. Ale rozwój nauki polega m.in na podważaniu wcześniejszej wiedzy, poprzez uwzględnienie najnowszych badań i obserwacji. To nie znaczy, że autorzy wcześniejszych teorii byli nieukami czy szarlatanami; wręcz przeciwnie – wnieśli swoimi ustaleniami wielki wkład w rozwój nauki, budując fundamenty dzisiejszej wiedzy naukowej. A dzisiejsi odkrywcy, weryfikując wcześniej ugruntowaną wiedzę, stwarzają możliwości jej dalszego rozwoju. A to, że ktoś sobie twierdzi, że nie wierzy w tę czy… Czytaj więcej »

Marian Wiącek
Marian Wiącek
2 lat temu

Wiele tzw. teorii spiskowych okazało się realnymi więc nie wyśmiewałbym tego.

Michał Ulfik
Michał Ulfik
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Można prosić o przykład chociaż jednej? I nie interesuje mnie link do ntv czy jakiegoś losowego bloga w internecie, tylko rzeczywiste źródła.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Michał Ulfik
2 lat temu

Wspomniane chemtrails o czym niedawno przedstawiciel amerykańskiej administracji przyznał. Niestety nie pamiętam źródła informacji bo nie pamiętam. Z pewnością przeczytałem w to na jakiejś stronie w internecie. Być może natkniesz się na to jak będziesz szukał informacji w tym temacie. Pozdrawiam.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

„Z pewnością przeczytałem to na jakiejś stronie w internecie” – czy zdajesz sobie sprawę, że pisząc coś takiego dowodzisz, że Twoja wypowiedź nie ma sensu, bo nie potrafisz ani wskazać ani zweryfikować źródła informacji.
Ale oczywiście znaleźliśmy w 30 sekund to, czego Tobie nie chciało się poszukać. I oczywiście okazało się to nieprawdą. Poczytaj sobie tu:
https://www.metabunk.org/debunked-cia-director-admits-chemtrails-geoengineering-stratospheric-aerosol-injection.t7721/

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Crazy Nauka
2 lat temu

Jasne, pogadamy później jak będziecie zdychać z powodu chorób różnej maści z powodu lekceważenia tzw. teorii spiskowych. Dowodzi to, że nie macie szerszego spojrzenia na rzeczywistość tylko kierujecie się utartymi ścieżkami. Ale to wasza sprawa. Nazywajcie takich jak ja szurkami czy oszołomami itp. a poczujecie się lepiej.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Jeśli ktoś będzie „zdychał z powodu chorób różnej maści” to zapewne ludzie, którzy się nie szczepią. 😀
A co konkretnie, Twoim zdaniem, dowodzi, że „nie mamy szerszego spojrzenia”? Konkrety prosimy.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Crazy Nauka
2 lat temu

Proszę posłuchać wypowiedzi dr. Jaśkowskiego, czy Czerniaka na przykład i sami z nimi podyskutujcie. Ok?

QS-GROUP
QS-GROUP
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Ale jak się zachoruje to do lekarza się pójdzie co nie?

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  QS-GROUP
2 lat temu

Gdybym miał możliwość kupienia jakiegokolwiek leku bez recepty to z pewnością rzadziej odwiedzałbym lekarzy. Wiele razy przekonałem się o ich ignorancji, zadufaniu i głupocie, nie mówiąc o tym, że są dilerami koncernów farmaceutycznych.

yamata
yamata
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Mogę cię nazywać idiotą? Albo genetycznie spaczonym debilem? Poczułem się lepiej, nazywając rzecz po imieniu. Szkoda klawiatury na dyskusję z trollem. A jeśli to nie troll, to już zupełnie psychiatryczny przypadek…

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  yamata
2 lat temu

Jeb się głąbie kapuściany, czy głąbico kapuściana bo nie wiadomo z kim mam do czynienia patrząc na twój profil. Tylko tchórze kryją się ze swoją facjatą, ja przynajmniej mam odwagę cywilną stanąć do otwartej dyskusji i używam argumentów a nie wyzwisk a skoro widzę, że mam co czynienia z tchórzem to nic innego nie pozostaje jak pozdrowić cię pięknym fuckiem.

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Szuryzm w najczystszej postaci. Powtarzanie bzdur – jest, brak dowodów – jest, wiara w teorie bez potwierdzenia jest. Fajnie, że Pan się odezwał – doskonały przykład tego, co jest w artykule ?

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Leszek Domżał
2 lat temu

Lepiej się Szanowny Pan poczuł? Polecam zapoznać się z tematem depopulacji w szerokim kontekście i może wtedy pogadamy jak Pan dojrzeje. Jeśli nadal chce Pan nazywać mnie szurkiem czy oszołomem to proszę sobie darować bo z ignorantami nie zamierzam prowadzić dyskusji.

Łukasz Idziaszek
Łukasz Idziaszek
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

zdepopuluj się , czy jak się to tam odmienić powinno. Serio. po co masz łazić po płaskiej ziemi, oddychać chemtrailsowym wyziewem i być narażony na choroby różnej maści i napaści ze strony takich jak ja – członków masońskiego spisku mającego na celu oszukiwanie Was, otwartych umysłów, żebyście się nie dowiedzieli nigdy że jesteście jedną wielką chodowlą na mięso dla reptilian mieszkających na biegunie, zaraz za barykadami których pilnują nasi agenci żebyście nie uciekli xD

Łukasz Idziaszek
Łukasz Idziaszek
Reply to  Łukasz Idziaszek
2 lat temu

btw, gdybyś chciał spytać czy mi teraz lepiej – to oczywiście. przecież po to się z ciebie śmieję żeby mi było lepiej!

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Łukasz Idziaszek
2 lat temu

Albo żeś wypił za dużo albo zjadł za mało. Możliwa jest jeszcze trzecia opcja; jedno i drugie bo z twojego bredzenia nic nie wynika. Śmiej się dalej, śmiech to podobno zdrowie.

yamata
yamata
Reply to  Łukasz Idziaszek
2 lat temu

Widziałem coś takiego na filmie pt. „Matrix”. To prawda? Jasny gwint! 😉

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Ależ ja oczywiście chętnie się zapoznam z tematem depopulavji i doedukuję się, bo uważam, że na to nigdy za późno. Proszę o źródła tych rewelacji. Cokolwiek mającego solidne podstawy i przesłanki świadczące o wiarygodności.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Leszek Domżał
2 lat temu

Proszę sobie poszukać w wyszukiwarce temat depopulacji a z pewnością znajdzie się trochę. Mając rozum każdy myślący człowiek potrafi odróżnić ziarna od plew. Życzę powodzenia w poszukiwaniach.

QS-GROUP
QS-GROUP
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Panie Wiącek. Ośmieszasz się Pan.
Podaj pan wiarygodny link. Wstydu oszczędź.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  QS-GROUP
2 lat temu

Proszę sobie wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę i znajdzie Szanowny Pan mnóstwo informacji mając naukowy rozum oddzieli Pan ziarno od plew. Pozdrawiam. Sorki, że nie podaję linków bo ich zwyczajnie nie pamiętam, nie mam komputerowej pamięci ale dla dociekliwych to nie problem znaleźć.

Gość
Gość
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Panowie szuryści i panie szurystki uwielbiają „dowody” anegdotyczne, więc proszę przykład z życia wzięty: moja babcia wierzyła w stawianie baniek, homeopatię, energię wody ładowaną przed telewizorem i była w kościele kilka razy w tygodniu. Zmarła przedwcześnie na raka. Teksty typu „będziecie zdychać na różne choroby” widywałem od początku internetu w Polsce i jakoś nikogo, kto się szczepił, wierzył w naukę i wyśmiewał szurystyczne pierdoły zdychającego nie spotkałem.

baixiaotai
baixiaotai
Reply to  Gość
2 lat temu

akurat stawianie baniek jest strzałem w kolano, bo bańki są całkowicie sensowną metodą leczenia, stosowaną od tysięcy lat chociażby w medycynie chińskiej.

yamata
yamata
Reply to  baixiaotai
2 lat temu

Są stosowane. Owszem. Ich skuteczność nie została udowodniona. Fakt. Teraz sobie sam/sama wyciągnij wnioski z własnej pisaniny. Rozumiem że jest to trudne do pogodzenia z wiarą we wschodnią medycynę. Ale nawet ona nie uleczyła takiego Jobsa, choć srał pieniędzmi. Ani nie podniosła kuśki kilku pacjentom, którzy dalej chcieli robić w pornolach, a viagra już ich nie ruszała. Niemniej sproszkowany koń, słoń i tygrys też nie… Zresztą Chińczycy nigdy nie grzebali w ciele i chirurgia była im praktycznie obca. A teraz z powodzeniem stosują „zachodnią” medycynę, z robotami włącznie. I jakoś im się to nie kłóci. Oczywiście przez tysiąclecia zgromadzili ogromną… Czytaj więcej »

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  yamata
2 lat temu

Odnośnie raka to mimo, że Jobs był bogaty to nie szukał alternatywnych metod leczenia innych niż oficjalne a szkoda, bo mógłby żyć nadal.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  baixiaotai
2 lat temu

Fakt, że coś jest stosowane „od tysięcy lat” nie oznacza, że jest jakkolwiek skuteczne. Również opisy w literaturze, która nie jest naukowa nie mają naukowej wartości.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  baixiaotai
2 lat temu

W mojej rodzinie stawianie baniek zawsze było praktykowane i nigdy nikomu nie zaszkodziło a wręcz przeciwnie, szybciej dochodziliśmy do zdrowia.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Gość
2 lat temu

Odnośnie raka polecam zapoznanie się z wypowiedziami dr Leonarda Coldwella. Odnośnie szczepień z wypowiedziami dr. dr . Jaśkowskiego, czy Czerniaka oraz innych.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Czerniaka zawieszonego w prawie wykonywania zawodu z powodu oskarżeń o łapówkarstwo? Jaśkowski też zawieszony…
Może lepiej zapoznać się z wypowiedziami specjalistów, a nie cudaków?

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Crazy Nauka
2 lat temu

Jasne, znam kupę przypadków oskarżeń osób niewygodnych dla systemu, zresztą parę rzeczy sam doświadczyłem na własnej skórze ale to nie ten temat akurat tutaj.. I co, znaczy się już są niewiarygodni, tak? Takie oskarżenia to proste narzędzie walki z osobami niewygodnymi. Was też można oskarżyć jak zwolenników systemu. Jak się wtedy poczujecie? Tylko nie zadawajcie durnych pytań np. jakiego systemu!

Michał Ulfik
Michał Ulfik
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Nie czuje Pan, że to co Pan robi trochę nie ma sensu, i stawia Pana w bardzo złym świetle? Próbuje Pan podjąć dyskusję z każdym, brawo, tylko pomimo naprodukowania się wielu linijek tekstu, nie ma w nich żadnej merytoryki, żadnego argumentu, 0.0 jakiejkolwiek wartości, źródeł, zupełna pustka intelektualna. Wszystko sprowadza się do „gdzieś widziałem”, „gdzieś słyszałem”, „proszę sobie znaleźć”, „wszyscy o tym mówią tylko nie pamiętam gdzie”. A jeśli już padają jakieś nazwiska, to są to ludzie słynący raczej z tego że przez wiele lat bardziej szkodzili niż komukolwiek pomagali poprzez jakieś szemrane biznesy czy obracanie łapówkami. Przecież każdy szanujący… Czytaj więcej »

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Michał Ulfik
2 lat temu

Pan stawia poważne zarzuty a ma na to dowody na ich szemrane interesy? Po drugie, żeby każdemu dawać linki to nic innego w życiu bym nie robił tylko je zapisywał. A wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce i tematy się pojawią. Widzę, że dalsza dyskusja jest już zbędna bo jako miernota intelektualna nie dorastam do pięt wykształconym dyskutantom.

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Pan serio w to wierzy? Odrzuca Pan dorobek naukowy ludzi, którzy poświęcili życie na służbie nauce na rzecz oszustów, którzy żerują na ludzkiej krzywdzie i jeszcze jest gotów ich bronić? Gdzie oni są niewygodnie dla systemu? Jeden z drugim szarlatanem zostali pozbawieni prawa. Czerniak ma setki zarzutów – swoją drogą on się zrobił antysytemowcem w momencie, jak ruszyła jego sprawa, przypadek,czy może chęć sprytnego znalezienia stadka popleczników? Jeśli rzeczywiście byliby niewygodni dla „ludzi depopulujących” świat, czy innej wszechmocnej big farmy, która trzyma łapę na niewyobrażalnej kasie to już by dawno zniknęli z powierzchni ziemi. A czemu nie zniknęli? Odpowiadam, bo… Czytaj więcej »

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Leszek Domżał
2 lat temu

Każdy wierzy w co chce i niech tak zostanie, ok? Bo widzę, że dalsza dyskusja jest już zbędna.

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Czemu zbędna? Ja chętnie dam się przekonać, warunek jest jeden, racjonalne dowody, a nie domysły, niedopowiedzenia i odsylania do mistycznych źródeł, których sam (!) mam sobie szukać.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Leszek Domżał
2 lat temu

A co, chciałbyś, żeby ci wszystko podano na talerzu? Idź wtedy do restauracji zamów coś a wtedy będziesz miał podane na talerzu.

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Po pierwsze, nie jesteśmy na „Ty”. Po drugie – popełnia Pan jeden z podstawowych błędów w dyskusji (który, o dziwo, popełnia większość „szurów”) – proszę się zapoznać z zasadą „ei incumbit probatio, qui dicit, non ei, qui negat” i wrócić z czymś konkretnym.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Leszek Domżał
2 lat temu

Szanowny Panie Obrażalski, wygodnie się ustawiłeś! Stawianie komuś zarzutów o szuryzm czy i tym podobne określenia z żądaniem podania linków czy odnośników to świadczy o lenistwie. Skoro mienisz się Waść za otwartego umysłowo to bądź łaskaw sam sobie poszukać w internecie co w obecnej dobie jest dziecinnie proste. Ja nie mam zamiaru gromadzić tysiące linków ,żeby zadośćuczynić żądaniom takich wygodnisiów jak Waćpan! Mam lepsze i przyjemniejsze zajęcia.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Przez przypadek trafiłem na coś co może sobie Pan Szanowny obejrzeć. Proszę weść na stronę http://www.polishclub.org i tam znajdzie Pan informacje na temat chemtrails łącznie z fotografiami. Myślę, że nie będzie to trudne dla Waści!

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Niech Pan idzie spać i przestanie się kompromitowac, ten przedstawiciel amerykańskiej administracji to szef CIA,. W swoim przemówieniu mówił o geo inżynierii ale szury i z angielskim maja problem, więc od razu wg nich potwierdził chemtrails. Pełen tekst wypowiedzi na oficjalnej stronie cia, i w przeciwieństwie do Pana, mam linka, bo skoro coś mówię, to mam na to dowód. https://www.cia.gov/news-information/speeches-testimony/2016-speeches-testimony/director-brennan-speaks-at-the-council-on-foreign-relations.html

A strony jak Polish lub to wylegarnia idiotyzmow, wystarczy zweryfikować cokolwiek z ich ciekawostek i jak się ma trochę rozumu, to się jej więcej nie odwiedzi.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Leszek Domżał
2 lat temu

Sam idź spać boś niewyspany jak widać. Sam Waćpan właśnie dałeś dowód swojej wiary. Nikt rozsądny nie wierzy we wszystko co oficjalnie ogłasza ta zbrodnicza organicja ( CIA )

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Ustalmy, najpierw Pan pisze, że przedstawiciel administracji potwierdził chemtrails, a jak prostuję te bzdur ę, to już ten przedstawiciel nie jest wiarygodny? Aha. No gratuluję logiki. To jest właśnie kolejny dowód na to, że jest Pan sznurem i to do tego niereformowalnym, bo dopasowuje Pan sobie dowodu do ustalonego poglądu. Jeśli dowody pasują to mogą być i z cia, jeśli nie, to cia jest zbrodnicze.

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Leszek Domżał
2 lat temu

Pan nic nie sprostował, tylko dopisał o kogo chodzi bo ja nie pamiętałem. Po drugie ten przedstawiciel wypowiedział się o geo-inżynierii co jest zasłoną dymną i to dosłownie właśnie dla takich naiwniaków ja Pan. I kto tu jest niereformowalny? Kończę dyskusję bo nie widzę sensu jej kontynuowania. Pozdrawiam.

Leszek Domżał
Leszek Domżał
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

Co za bełkot i kompletne oderwanie od rzeczywistości. Chciałbym kiedyś zobaczyć chociaż cień dowodu na którąkolwiek z tych bajek. Ale przecież Pan ich nie ma, więc odeśle mnie znowu, żebym sam szukał, albo czytał wypociny zdyskredytowanych szarlatanów. Z jednym się zgadzam, można kończyć, bo do niczego sensownego ta rozmowa nie prowadzi.

zygfryd
zygfryd
Reply to  Marian Wiącek
2 lat temu

lepiej jest wiedzieć niż wierzyć… a Pan Panie Wiącek jesteś bardzo typowym przykładem ignoranta, dla którego brzytwa Ockhama to narzędzie do golenia… efekt pseudo edukacji

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  zygfryd
2 lat temu

Pan, Panie Zygfrydzie jak widać nie rozumie znaczenia słów, które używa. Gdyby zastanowić się uważnie to każdy człowiek zawsze jest wierzący czy zdaje sobie z tego sprawę czy nie. Pan jak widać nie zdaje sobie sprawy. Radzę mieć szeroko oczy i uszy otwarte bo wiele tzw. teorii spiskowych na przykład okazało się niespiskowymi ale do tego trzeba mieć otwarty umysł. Co do wiary to jak Pan idzie do lekarza gdy zachoruje to Pan z pewnością wierzy, że on mu pomoże, nieprawdaż? Bo gdyby nie wierzył to by nie poszedł. Jak logika to logika. Tak samo można powiedzieć o ateistach. Oni… Czytaj więcej »

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Crazy Nauka
2 lat temu

Jakoś dziwnie odwieszono mu prawo wykonywania zawodu chociaż jest nadal postępowanie przeciw niemu. A ten zarzut łapówkarstwa to śmieszna sprawa i całe Opoczno się z tego śmieje. Crazy nauka, radzę wam nie polegać na informacjach z mendiów gównianego ścieku a lepiej na tym wyjdziecie.

Dawid Bielatowicz
Dawid Bielatowicz
Reply to  Marian Wiącek
1 rok temu

dr Leonard Coldwell nie jest żadnym doktorem. Ukończył podobno psychologię na Columbia State University, prywatnej uczelni pewnego hipnotyzera, którą zamknięto za grube oszustwa. A Jaśkowski twierdzi, że palenie nie powoduje raka, a lodowce topnieją przez ukrywane pod nimi atomowe lodzie podwodne. A o reszcie jego bzdur nie chce mi się pisać, powiem tak jak typowy szurysta „jest tego mnóstwo w internecie, wystarczy poszukać” : D Podobno jesteście w tym dobrzy
https://no.wikipedia.org/wiki/Leonard_Coldwell
https://en.wikipedia.org/wiki/Columbia_State_University

Marian Wiącek
Marian Wiącek
Reply to  Gość
2 lat temu

Rak powstaje z wielu przyczyn a stawianie baniek nie ma z nim wspólnego. Jak ktoś się chce szczepić to jego sprawa i nic mi do tego ale niech nie staje w szeregu idiotów czy sqrwieli w pełnym tego słowa znaczeniu zmuszających innych do szczepień. Jestem wolnościowcem i nikomu niczego nie bronie ale nie pozwolę żeby cokolwiek mi narzucano a szczególnie podobno dla mego dobra!

Julian Amber
Julian Amber
Reply to  Marian Wiącek
1 rok temu

To żart, tak?

Maciej
Maciej
Reply to  Michał Ulfik
2 lat temu

Choćby badania na więźniach! Zarażanie murzyńskich mężczyzn chorobnami, szczepionka wywolująca bezpłodność w Afryce. Mordyh polityczne pokazywane jako samobójstwa i mnóstwo innych.

Nina
Nina
Reply to  Marian Wiącek
1 rok temu

Dokładnie!

Radosław
Radosław
2 lat temu

Czysta szarlataneria, i mieszanie w głowach osób, które chcą pisać komentarze pod tym artykółem. Przecież wiadomo ze ziemią ”rządzi” elita aby kontrolować społeczeństwem. Pieniądze nie są w ogóle potrzebne do niczego, a Rockefeller dodawał sobie zera na konto w Nowym Yorku. A alchemicy potrafią zamieniać ołów w złoto. Kiedyś za takie sztuczki to palono na sztosie. Lub nadziano palem.

Gicu
Gicu
2 lat temu
Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Gicu
2 lat temu

W ten, jakże wyrafinowany technicznie sposób, linkujesz po prostu do strony zawierającej rzekome zdjęcia samolotów do „rozsiewania chemtrails”. To teraz Ty sobie poklikaj. Na początek tu: https://www.metabunk.org/debunked-chemtrail-plane-interior-ballast-barrels.t661/
Gdybyś miał z tym jakiś techniczny problem, to wyjaśniamy – to zdjęcia systemów wyważania samolotów na etapie testów.

Gicu
Gicu
2 lat temu

Oczywiście Krejzi Nauka to portal ludzi z klapkami na oczach, którzy wiedzą najlepiej bo przecież taka jest „święta prawda” przekazana nam w książkach. Itp. Brak słów i brak merytorycznych dowodów na wszystko. Art. pro-propagandowy.

Janek Szambor
Janek Szambor
2 lat temu

1. Chemtrails (smugi chemiczne) Tak, istnieją. Nie mają jednak żadnego związku z intencyjnym podtruwaniem nas czy przejmowaniem kontroli nad nami. Bardziej niebezpiecznymi są „Chemtrails” wychodzące z rur wydechowych naszych samochodów, które mamy zaraz pod nosem, a ich nie zauważamy. Smugi kondensacyjne są rzeczywiście trujące, bo są spalinami stanowiącymi jądra kondensacji dla pary wodnej w wyższych warstwach atmosfery. Przewidywanie gdzie mogłyby spaść jest praktycznie niemożliwe,m gdyż wiatr, który je niesie, w poszczególnych warstwach atmosfery zmienia diametralnie kierunek i sile. 2. Szczepienia nie zapobiegają chorobom zakaźnym. Zapobiegają, zwłaszcza te wynalezione w czasach, gdy farmakologii nie opanowała prymitywna komercja. Nie oznacza to wcale,… Czytaj więcej »

Eliza
Eliza
1 rok temu

Co jak co, ale z tymi szczepieniami to propaganda dopadła autorkę (ale ze mnie szczur, co?) 😀 W 18 państwach europejskich, a nawet w Rosji szczepienia są dobrowolne ( również Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Holandia, Luksemburg, , Szwajcaria, Austria, Rosja, Estonia, Litwa, Dania oraz Cypr). To jest problemem polskich zwolenników nie jak wszyscy twierdzą wycofania szczepień lecz wyboru. Jest ryzyko, które nie jest już kwestią nawet dyskusyjną (i to naukowo, proszę sobie wyobrazić)- powinien być wybór. Obowiązek szczepień dotyczy głównie byłych krajów bloku wschodniego. W 14 państwach europejskich od lat 60-tych zaczęły powstawać systemy… Czytaj więcej »

kreatura
kreatura
1 rok temu

Ja w kwestii nazewnictwa: nie „szurysta”, tylko „szur” i „szury”. Wiara w teorie spiskowe i inne antyszczepionkowe bzdety czy ziębiańskie majaczenia itp. to „szuranie” (można o kimś powiedzieć, że ostatnio zaczął bardziej „szurać”, niż zwykle). Można mieć też „szurze” poglądy.

Gicu
Gicu
1 rok temu
Nina
Nina
1 rok temu

A ja myślę, że co było szuryzmem a co nie, to tylko historia oceni. Wierzymy w aktualny stan nauki, ale przecież paradygmaty w nauce ciągle się zmieniają. Kiedyś np. koncerny farmaceutyczne przekonywały ludzi, że narkotyki są OK i że można dzieciom podawać syrop na sen na bazie morfiny, a dorosłym tabletki odchudzające na bazie amfetaminy. Byli też naukowcy, którzy przekonywali, że cukier jest zdrowy, a talidomid odpowiedni na ciążowe mdłości (50 lat zajęło firmie ogłoszenie, że spowodował deformacje u dziesiątek tysięcy ludzi). Takich przykładów jesr duuużo więcej. Obserwując dzieje historyczne koncernów farmaceutycznych, pamiętając, co mówili profesorowie lekarze, z którymi miałam… Czytaj więcej »

Anna Tess Gołębiowska
Anna Tess Gołębiowska
5 miesięcy temu

Tak, to słowo to „szur”, nie „szurysta” 🙂

Nie ma więcej wpisów
82
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x